eReport.sk

Dianie na Slavíne má dohru: Zväz protifašistických bojovníkov odkryl šokujúce skutočnosti!

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) dnes uverejnil šokujúce informácie ohľadom okolností nevpustenia niektorých jeho členov, vrátane veteránov SNP a bývalých partizánov, k pamätníku Slavín s účelom položiť veniec pri príležitosti osláv výročia porazenia fašizmu. Slavín mala mať v dňoch 8.-9. mája rezervovaný aktivistická organizácia „Mier Ukrajine“, ktorá len s veľkými výhradami bola ochotná k pamätníku pustiť najvyšších predstaviteľov zväzu. Podľa vedenia oblastnej organizácie zväzu v Bratislave sa otvára otázka, či je vhodné poskytnúť pamätník na dva dni konkrétnej organizácii v čase, kedy tam pravidelne a dlhé roky chodí klásť vence široká verejnosť. Polícii ešte predvčerom za postup na Slavíne ďakoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

VIDEO Na Slavín prichádzajú veteráni s rodinami, no cestu k pamätníku im blokujú aktivisti

Zdroj: fb/Plus JEDEN DEŇ

„Bratislavské Staré Mesto pôvodne na takmer celé tieto dva dni prepožičalo mohylu s cintorínom takmer sedemtisíc sovietskych osloboditeľov pračudesným mierovým aktivistom. Skutočných, nefalšovaných protifašistických bojovníkov Karola Kunu a Annu Bergerovú, ktorým hrude zdobili štátne rady a medaily, nepripustili položiť kvety k bráne do pietnej siene, respektíve im ukázali, že tam musia vyjsť mimo schodiska po polmetra vysokých kvádrov, čo bolo pre týchto starých ľudí nepredstaviteľné,“ popisuje situáciu na Slavíne predseda oblastnej organizácie SZPB v Bratislave Martin Krno na fanúšikovskej stránke SZPB.

Vulgárne vyhrážky bývalej partizánke

A kto boli vlastne ľudia, ktorým organizácia „Mier Ukrajine“ spolu s políciou v konečnom dôsledku zamedzila prístup k hlavnej časti pamätníku na Slavíne? SZPB sa vo svojom stanovisku rozhodol priblížiť príbeh partizánky, ktorá pod pamätníkom márne čakala na riadne pripomenutie si udalostí, za ktoré by aj jej mali vďačiť všetky generácie.

„Anička Bergerová, partizánka u Čapajevovcov, ktorá sa už bez bariel nikam nedostane, ´na mieste činu´ poskytla pre médiá, ako už zvykne, emotívny, protivojnový rozhovor. Hneď na druhý deň sa prostredníctvom telefonátov a sociálnych sietí stala terčom hrubých urážok od kadejakých anonymných rusofóbnych extrémistov. Mimochodom, je rusínskej národnosti, ktorú na rozdiel od iných európskych štátov Ukrajina dosiaľ neuznáva,“ priblížili príbeh partizánky.

Na snímke v popredí sprava účastníci Slovenského národného povstania Ladislav Novomeský a Anna Bergerová, ktorým pri príležitosti 137. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika udelil minister obrany SR Peter Gajdoš (vľavo) odznak Vojnový veterán. Košariská, 21. júla 2017. – Foto: tasr

Podobnú situáciu ešte nezažili

Krno tvrdí, že členovia SZPB desiatky rokov podobnú situáciu nezažili. Zákon o zhromažďovaní si totižto zväz vykladá tak, že na položenie vencov, kvetov, alebo iné pripomenutie si významnej udalosti slovenských dejín nie je potrebné riadne nahlasovať, lebo nejde o žiadnu akciu, ani protest.

14. apríla 2016: Prezident SR Andrej Kiska prijal v Prezidentskom paláci na Hodžovom námestí v Bratislave bývalú partizánku zo skupiny Čapajev Annu Bergerovú. – Foto: tasr

„Za 32-ročnú existenciu zákona o zhromažďovaní nik na Slovensku pietny akt kladenia vencov na hroby padlých povstalcov a osloboditeľov našej vlasti za dajakú manifestáciu či demonštráciu nepovažoval a úrady miestnej samosprávy v takýchto prípadoch oznamovaciu povinnosť nevyžadovali. Ani v Bratislave,“ argumentuje Krno.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Tak hlavne s úctou a slušne
  2. Robert Fico reční na Slavíne v sobotu 7. mája 2022.
  3. Sprava dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran a minister vnútra SR Roman Mikulec
  4. Atmosféra na bratislavskom Slavíne bola v pondelok 9. mája poriadne hustá.
  5. Miroslav Žiak opäť exceluje

Tentokrát však všetko bolo inak: „Keď sme však kládli vence na Slavíne pri 77. výročí oslobodenia hlavného mesta, predstavitelia jednej politickej strany nás upozornili, že oni oficiálne nahlásili svoju prítomnosť na 11. hodinu, tak sme sa bez problémov dohodli, že pôjdeme vzápätí za nimi. V hlavách nám ale zasvietila kontrolka a tak sme zabehli kvôli oslavám Dňa víťazstva na úrad Starého Mesta. Tam sme sa dozvedeli, že istá nemenovaná organizácia podala oznámenie na zaujatie verejného priestranstva na Slavíne už 23. marca a to hneď na dva dni!!! Na štátny sviatok 8. mája a na 9. máj, ktorý najmä starší členovia SZPB považujú za svoj najväčší sviatok, lebo vtedy sa dočkala slobody aj Praha, ktorá bola vtedy aj naším hlavným mestom.“

Polícia pomáhala proukrajinským aktivistom

Zástupcovia SZPB sa neskôr dočkali a dostali sa do komunikácie so zástupkyňou iniciatívy „Mier Ukrajine“. Tá však voči organizácii postavenej na silnej protifašistickej tradícii nebola ani náhodou zhovievavá. Prišli aj vyhrážky zásahom polície. Z videí je pri tom jasné, že polícia aj reálne pomáhala aktivistom pamätník blokovať. To, aké nebezpečenstvo pre priebeh akcie iniciatívy „Mier Ukrajine“ predstavovali veteráni SNP, však vo svojich posledných vyjadreniach nevysvetlila ani polícia, ani samotný policajný prezident. „Na otázku, či tam nepustia s vencami ani predsedu parlamentu a členov vlády, trocha znervóznela, ale na ďalšie naše argumenty opakovane reagovala, že ak tam prídeme, zakročí proti nám polícia,“ dodal k téme Krno.

Obsiahly status zástupcov SZPB aj s fotogalériou prinášame na ďalšej strane.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dianie na Slavíne má dohru: Zväz protifašistických bojovníkov odkryl šokujúce skutočnosti!

Odoberať
Upozorniť na
181 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie