eReport.sk
Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Foto: tasr

Debata s odporcami očkovania v RTVS je v nedohľadne: Kritici vakcín už skúšajú šťastie inde!

Koncom augusta speváci Juraj a Ladislav Matyinko zo skupiny Maduar adresovali otvorený list vedeniu verejnoprávnej RTVS. Výzvou chceli iniciovať spustenie série diskusných relácii o pandemických opatreniach, kde by priestor dostali aj odporcovia očkovania a ďalšie kritické hlasy z radov odborníkov. Okrúhly stôl a otvorený dialóg v RTVS s pluralitným zastúpením názorov ešte predtým žiadali aj lekári na čele s analytikom Jurajom Mesíkom. Zatiaľ to vyzerá tak, že obe tieto požiadavky zostanú na pôde verejnoprávneho média nevypočuté.

Iniciatívu s názvom Hovorme spolu adresovalo duo zo skupiny Maduar s požiadavkou na rovnomerne zastúpenú diskusiu v RTVS. Okrem odborníkov, ktorí bežne dostávajú priestor v médiách chceli, aby boli do debaty prizvaní aj odporcovia očkovania či kritici súčasných opatrení ako sú napríklad doktori Štefan Hrušovský, Ján Lakota či Igor Bukovský. „V priamej konfrontácii pred občanmi Slovenska tak budú môcť obhájiť svoje stanoviská a tvrdenia a spoločne nájsť zhodu na riešeniach, ktoré budú na prospech nás všetkých,“ argumentovali v liste.

RTVS reagovala, aj nereagovala

Telerozhlas reagoval, že berie ponuku na vedomie a bude sa ňou zaoberať. Viacero lekárov či odborníkov, ktorí propagujú očkovanie však avizovalo, že nemajú záujem diskutovať s druhou stranou. „Debata demagógovia vs odborníci v zastúpení 1:1 by vytvárala falošné zdanie, že obe skupiny sú vyvážené zastúpením ich názorov v odbornej a vedeckej obci. To samozrejme nie je pravda,“ vysvetlil svoj postoj infektológ Peter Sabaka na sociálnej sieti.

Od uverejnenia otvoreného listu prešli už takmer dva týždne a podľa jeho iniciátorov nič nenasvedčuje tomu, že by sa niečo z ich požiadaviek malo naplniť. „Aktuálny stav je taký, že sa nám neozvali do termínu, ktorí sme si určili. Neozvali sa ani tak, že by aspoň povedali, že sa tým zaoberajú,“ povedal pre eReport iniciátor výzvy Juraj Matyinko. Hraničný dátum nastavili na koniec augusta, no keďže odpoveď z RTVS neprichádzala počkali ešte týždeň. „Je možné, že sa ozvú ešte dodatočne a najdeme ešte nejaké riešenia, ale zatiaľ to vnímame tak, že sa k tomu postavili nijak. To znamená, že z tohoto pohľadu je tá odpoveď nie,“ doplnil.

Na čelo výzvy smerom k RTVS sa prekvapivo postavili bratia Matyinkovci zo skupiny Maduar. – Foto: tasr

Výzvy na diskusiu sú dve

Ešte skôr – začiatkom augusta – sa s výzvou smerom ku generálnemu riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi obrátil analytik globálnych rizík a propagátor lieku ivermektín Juraj Mesík spolu so skupinou odborníkov a lekárov Etelou Janekovou, Ondrejom Halgašom či Michalom Pijákom. Tiež žiadali širokonázorovú debatu avšak s tým rozdielom, že diskutovať chceli iba s ľuďmi, ktorí nesú odbornú zodpovednosť. Teda z členmi pandemickej komisie či konzília odborníkov.

My žiadame o okrúhly stôl, otvorený formát v podstate niečo také ako bolo Štúdio dialóg v novembri 89, aby sa dalo do hĺbky vydiskutovať veľmi široké spektrum otázok a aby to neskončilo s tým, že a už máme posledné tri minúty a teraz povedzte čo chcete,“ priblížil Juraj Mesík.

V tomto prípade došlo aj k stretnutiu so zástupcami televízie. „Asi pred dvoma týždňami sme sa stretli na pôde RTVS so skupinou stredného až vyššieho manažmentu a vyjasňovali sme si, že o čo ide. Oni ponúkali nejaké formáty, ktoré ale nie sú tým o čo sme my žiadali,“ informoval Mesík s tým, že minulý týždeň im poslali konkrétne okruhy tém o ktorých by chceli diskutovať a teraz čakajú na odpoveď.

Otvorenú diskusiu o očkovaní a covide v RTVS chce aj analytik Juraj Mesík. – Foto: tasr

Kým telerozhlas hľadá, iniciátori pozerajú inde

Telerozhlas v pondelok informoval, že relácia aj s odporcami očkovania nemá ešte definitívnu červenú a stále je táto možnosť reálna. „RTVS v súčasnosti hľadá vhodný priestor a platformu pre realizáciu navrhovaných diskusií s odborníkmi z rôznych názorových spektier. Našou prioritou je priniesť divákom diskusiu, ktorá bude vyvážená, informačne hodnotná a kvalitne spracovaná. RTVS bude o výsledku informovať,“ sprostredkovala stanovisko hovorkyňa Andrea Pivarčiová.

Žiadajú pluralitnú diskusiu v RTVS o očkovaní, nie všetkým sa to páči:

  1. Štefan Hrušovský.

Tvorcovia iniciatívy Hovorme spolu, pod ktorú sa podpísal napríklad aj zabávač Milan Markovič, producent Jaro Slávik, politický analytik Eduard Chmelár či spevák Marián Greksa, však už nehodlajú čakať ďalej. „V momente ako RTVS nereagovala na našu požiadavku alebo prosbu, tak ideme oslovovať zvyšné komerčné celoplošné televízie. Budeme vidieť či na to budú reagovať ony, keď nie tak budeme riešiť ďalšiu alternatívu čo s tým spraviť,“ uviedol Juraj Matyinko z kapely Maduar.KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Debata s odporcami očkovania v RTVS je v nedohľadne: Kritici vakcín už skúšajú šťastie inde!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti