tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Na snímke zdratovníčky pri presune pacienta v Nemocnici Poprad.
Na ilustračnej snímke zdratovníčky pri presune pacienta v nemocnici. Foto: tasr

Výskumníci rizík odkázali Hegerovi: Prečo nerokuješ so všetkými? Hrozí, že stratíš dôveru zdravotníkov!

Premiér Eduard Heger (OĽANO) stratí dôveru slovenských zdravotníkov, ak k rokovaniam o ich mzdách nepozve všetky relevantné zväzy, komory a odborové združenia. Skonštatoval to Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív (IVRA).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda vlády Eduard Heger na Goralskom festivale
  2. operácia implantácia mikroskopické rádioaktívne zrná rakovina prostata
  3. Nápis na budove, v ktorej sídli Ministerstvo financií SR na Štefanovičovej ulici v Bratislave.
  4. Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

„Heger so svojim tímom opakovane, už niekoľko týždňov, ignoruje relevantných zástupcov zdravotníkov a vynecháva ich z rokovaní o ďalšom smerovaní slovenského zdravotníctva. Zdravotníctvu pritom hrozí kolaps a okamžité odchody zdravotníkov, nielen lekárov. Všetky zdravotnícke profesie sú na Slovensku v rámci miezd na tom podstatne horšie v porovnaní s okolitými krajinami,“ uviedol inštitút. Dodal, že aj zástupcovia ostatných zdravotníckych profesií sa opakovane dožadujú stretnutia s premiérom, avšak bez spätnej väzby.

Premiér sa rozhodol rokovať iba s odborármi

IVRA podotkol, že ak sa premiér rozhodol rokovať iba s odborármi, najväčším odborovým zväzom na Slovensku je Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb, ktorý má niekoľko desiatok tisíc členov. „Je taktiež z rokovaní vynechaný aj napriek tomu, že sa dlhodobo zúčastňuje tzv. odborovej tripartity spoločne s Lekárskym odborovým združením a sesterskými odbormi,“ ozrejmil s tým, že lekárske a sesterské odbory, s ktorými premiér rokuje, majú rádovo menej členov.

Relevantnými zástupcami na rokovaniach sú pritom podľa IVRA aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, Slovenská komora zdravotníckych záchranárov, Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov či Slovenská lekárska komora.

Lengvarského rezort tvrdí, že informuje všetkých

Na Úrade vlády SR sa v utorok (9. 8.) uskutočnilo už druhé rokovanie týkajúce sa zvyšovania platov zdravotníkov. Zúčastnili sa na ňom premiér, zástupcovia ministerstiev financií a zdravotníctva, lekárske a sesterské odbory. Konkrétny návrh rastu platov lekárov a sestier ich zástupcovia nedostali, rokovania budú pokračovať na budúci týždeň. Viaceré zdravotnícke organizácie kritizujú, že ich k rokovaniam neprizvali.

Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský minulý mesiac reagoval, že rokovania o mzdách sú úlohou práce odborových organizácií, nie komôr. Predseda vlády zdôraznil, že sa rokuje o všetkých zložkách v zdravotníctve. Rezort zdravotníctva vedený ministrom Vladimírom Lengvarským (nom. OĽANO) opakovane tvrdí, že zdravotnícke organizácie o priebehu rokovaní informuje.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Výskumníci rizík odkázali Hegerovi: Prečo nerokuješ so všetkými? Hrozí, že stratíš dôveru zdravotníkov!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku