eReport.sk
foto: shutterstock

Ivermektín u nás dostal stopku! Vo svete však naďalej prebiehajú veľké štúdie o jeho účinnosti

Ivermektín už v lekárňach nebude. Rezort zdravotníctva totiž nepredĺžil platnosť povolenia na využitie lieku, ktorý bol na Slovensku schválený od začiatku roka. Ivermektín, ktorý je neregistrovaným liečivom sa podával na základe výnimky, ktorú schválil ešte bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí. Vo svete však naďalej prebiehajú štúdie o účinnosti lieku, jedna z nich – čo do rozsahu najväčších – aktuálne prebieha aj na prestížnej Oxfordskej univerzite.

Rezort zdravotníctva povolil terapeutické užívanie Ivermektínu koncom januára na pol roka. Urobil tak však až po tlaku verejnosti volajúcej po sprístupnení liečiva. „Na obdobie 6 mesiacov tak platí povolenie pre nemocničné zariadenia i ambulancie. Hlavnou indikáciou Ivermektínu je profylaxia a liečba pacientov s COVID-19. Liek bude dostupný okrem nemocníc aj v lekárňach na lekársky predpis,“ uviedlo vtedy ministerstvo.

Nedostali žiadnu žiadosť od lekára

Platnosť povolenia na využívanie Ivermektínu na prevenciu a liečbu ochorenia COVID-19 pol roku vypršala a nový štempel už liek nedostal. „Do 24. augusta 2021 nebola na Ministerstvo zdravotníctva SR aktuálne zaslaná žiadosť od žiadneho lekára, ani hlavného odborníka pre infektológiu na terapeutické použitie Ivermektínu na indikáciu COVID-19, ministerstvo zdravotníctva preto v tejto veci aktuálne povolenie nevydalo,“ priblížila terajšie stanovisko hovorkyňa Lengvarského rezortu Zuzana Eliášová.

Doplnila, že pozorne sledujú trendy v liečbe COVID-19 a všetky dostupné možnosti sú predmetom odborných diskusií a následne aktívnych krokoch ministerstva.

Infektológ Peter Sabaka – Foto: FB MZ SR

Infektológ Peter Sabaka, ktorý bol od začiatku skeptický k účinkom Ivermektínu, upozornil, že pribúdajú stále nové dôkazy vo výskume využitia liečiva. „Nie ale také, v ktoré fanúšikovia alternatívnej reality v ktorej je Ivermektín alternatívou k očkovaniu dúfajú. Autor veľkej randomizovanej placebom kontrolovanej štúdie TOGETHER trial (viac ako 1500 pacientov) tvrdí, že v nej nezaznamenali žiaden významnejší pozitívny účinok,“ uviedol na sociálnej sieti lekár.

Zdroj: fb/peter.sabaka

Samozrejme, jedna štúdia nemôže spoľahlivo vyvrátiť teóriu o prospešnosti IVM v liečbe COVID-19. Dá sa totiž spochybniť design, dávkovanie a podobne,“ pripustil Sabaka ale s tým, že po zhodnotení výsledkov veľkej metaanalýzy by sa na Ivermektín aj tak veľmi nespoliehal.

Otvorený list premiérovi

Viacerí lekári, ktorí používali Ivermektín v praxi, však hovoria, že v nemocniciach zabral a na vlastné oči videli jeho pozitívne účinky u pacientov. Medzi najväčších zástancov Ivermektínu u nás patrí praktická lekárka Etela Janeková, anestéziológovia Pavol Török a Peter Szeghy či ambulantný internista Martin Novysedlák.

Jeho veľkým propagátorom je aj analytik Juraj Mesík, ktorý má vyštudovanú medicínu. Spolu s lekárom Michalom Pijákom sa dnes obrátili na premiéra Eduarda Hegera, ktorému navrhli, aby umožnil voľný predaj Ivermektínu v slovenských lekárňach bez lekárskeho predpisu. Takisto žiadajú zabezpečenie vitamínu D pre rizikovú populáciu.

Vzhľadom na vyššie uvedené riziko, do ktorého ako premiér vediete občanov Slovenskej republiky, Vás žiadame o urýchlené uskutočnenie týchto jednoduchých a lacných opatrení na odvrátenie najhoršieho scenára vývoja epidémie na jeseň a v zime 2021/2022,“ stojí v otvorenom liste premiérovi.

Klinické štúdie pokračujú

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Európska lieková agentúra (EMA) používanie Ivermektínu vo svojich stanoviskách neodporučili, jeho využitie však schválili v rámci klinických štúdii. Nedostatok veľkých a dôveryhodných štúdií bol jeden z hlavných dôvodov prečo antiparazitikum nedostalo zelenú. Väčšina štúdii, ktoré dokazovali jeho účinnosť, totiž bola menšieho rozsahu alebo pochádzali z krajín mimo EÚ a USA. Taktiež mali obsahovať chyby alebo sa malo manipulovať z ich dátami.

Ivermektín doteraz nepresvedčil úrady:

  1. Štefan Hrušovský.

To v praxi znamená, že svetový a európsky regulátor skonštatoval iba to, že doteraz neexistujú presvedčivé dôkazy pre využitie Ivermektínu, ale ani proti jeho využitiu. Zlom by mohla priniesť veľká štúdia Oxfordskej univerzity o liečive, ktorá aktuálne prebieha. Jej výsledkom sa ťažko bude dať vyčítať veľkosť vzorky či neodborný prístup k dátam.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ivermektín u nás dostal stopku! Vo svete však naďalej prebiehajú veľké štúdie o jeho účinnosti

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre