eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Dali ste si záväzok, že prestanete piť? Toto sa bude diať s vašim telom


Pandémia prinútila mnohých z nás piť. Či už je to uvoľnenie od stresu, alebo pokus o zmiernenie mesiacov otupujúcej monotónnosti, mnohí z nás si častejšie doprajú kokteil, pivo alebo pohár vína. Vedie to k ťažkým a podráždeným ránam? Niekedy. Aj keď vy sami si asi zmenu, keď začnete piť nevšimnete, určite ju ale zaregistrujete, keď piť prestanete.

Alkohol s mierou je väčšinou v poriadku a podľa niektorých výskumov je pre vás možno aj dobrý. Problém spočíva v tom, že je prekvapivo ľahké prekročiť to, čo odborníci nazývajú „mierne pitie“. Pre mužov je konzumácia 15 alebo viac nápojov týždenne „ťažkým“ alebo „problémovým“ pitím. Ženy vstupujú do problémovej zóny iba s 12 a viac drinkami týždenne.

To, že ste vypili toľko alkoholických nápojov v priebehu siedmich dní ešte neznamená, že ste alkoholik (aj keď to môže znamenať riziko vzniku závislosti). Má to však vplyv na vaše zdravie. Alkohol si nevyberá – ovplyvňuje celé telo. Spomaľuje systémy v tele, čo spôsobuje, že pracujú tvrdšie, ako musia, a to je problematické.

Foto: shutterstock

Niektoré z negatívnych stránok nadmerného pitia sú bolestne zrejmé: nízka energia, ranné bolesti hlavy, priberanie v páse, aby sme vymenovali aspoň niektoré. Iné sú jemnejšie, ale potenciálne škodlivejšie, ako napríklad vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu, poškodenie pečene a zvýšené riziko srdcových chorôb, cukrovky a niekoľkých druhov rakoviny. To, že nič necítite, ešte neznamená, že sa vo vašom tele nič nedeje.

Dobrou správou je, že tieto negatívne účinky sú reverzibilné. Ak prestanete piť alkohol, môžete získať viac času pre seba, viac trpezlivosti so svojimi deťmi, čistejšiu hlavu a celkovo lepšie zdravie – a ani to nebude trvať dlho. Aj keď skúsenosti každého človeka budú jedinečné, tu je všeobecný harmonogram toho, čo sa stane, keď si tí, ktorí pijú alkohol, doprajú pauzu.

Čo sa stane, keď prestanete piť:

1. deň

V prvý deň bez pitia neočakávajte, že sa budete cítiť inak. Na rozdiel od alkoholika, ktorý pociťuje akútne abstinenčné príznaky. Väčšina ľudí, ktorí prestanú piť, si účinky nevšimne okamžite, pretože vo svojom systéme majú neustále zbytky alkoholu. Môžete si všimnúť, že máte chuť na cukor alebo sacharidy, pretože vaše telo neprijíma prázdne kalórie, ktoré zvykne prijímať z pitia. Keď prestanete piť alkohol, vaša chuť na sladké sa prejaví, takže buďte opatrní, za ktoré jedlá a nápoje ho nahradíte.

2. a 3. deň

Pretože pravdepodobne nie ste fyzicky závislí na alkohole, niekoľko dní bez toho, že ste bez alkoholu, nebude na fyziologickej úrovni veľmi odlišný. Po emočnej stránke by vám však mohlo chýbať uvoľnenie a relaxácia, ktorú ste zvyknutí získavať z vína, piva alebo miešaných nápojov. Ak dôjde k stresovej situácii, napríklad, že k vám príde návšteva a vy si nemôžete dať, potlačte to! Čakajú na vás dobré časy.

Foto: shutterstock

4. až 7. deň

Jemné fyziologické zmeny sa začnú vyskytovať v priebehu 72 až 96 hodín bez alkoholu. Prvá veľká, ktorú si väčšina ľudí všimne, je zdravší spánok. Pretože alkohol väčšinou negatívne ovplyvňuje spánkové cykly. Ak má problémový pijan v tele alkohol, stanú sa dve veci: má menej REM cyklov ako obvykle a často nespí celú noc. Telo rozkladá alkohol na cukor a potom ho ďalej rozkladá na ocot a vodu, aby ho mohli obličky odstrániť. V okamihu, keď ide o cukor, je to stimulant a účinok je dostatočný na to, aby vás zobudil počas noci. Aj keď väčšina ľudí nakoniec zaspí, často sa nedostane do hlbokého spánku, čo je kľúčové pre regeneráciu buniek a obnovenie energie.

Po štyroch alebo piatich po sebe nasledujúcich dňoch bez alkoholu v tele sa spánkové cykly zvyčajne začnú normalizovať a ľudia sa začnú prebúdzať s pocitom osvieženia a omladenia.

2. týždeň

S kvalitnejším spánkom prichádza viac dennej energie. Akonáhle počas noci pravidelne doplníte energiu, úlohy sa budú javiť menej náročné, práca sa toľko neťahá a keď vás deti požiadajú, aby ste si zahrali spoločenskú hru, s najväčšou pravdepodobnosťou odpoviete áno.

V tomto okamihu vám určite ani nevadí, že vyzeráte tiež lepšie. Alkohol je diuretikum, čo znamená, že vás núti viac močiť, vyplavovať vodu z tela a viesť k dehydratácii. To prekáža celému telu, ale najviac sa to prejaví na tvári. Keď sú kožné bunky vyprahnuté, tvár vyzerá matne, sucho, unavene a staro. Tým, že vám alkohol už „nežmýka“ bunky, odraz v zrkadle vás poteší.

Foto: shutterstock

3. až 5. týždeň

To je čas, keď sa začnú diať naozaj dobré veci. Po niekoľkých týždňoch až mesiaci začnete myslieť jasnejšie, vaša pamäť je lepšia a môžete sa lepšie sústrediť. Spolu s tým často ustupujú úzkosti a depresívne príznaky.

Pravdepodobne si tiež všimnete menej tráviacich problémov. Keď pijete pravidelne, žalúdok je podráždený, pretože je v ňom príliš veľa kyseliny. Môže to spôsobiť bolesť, poruchy trávenia a reflux. Mnohým ľudom sa metabolizmus spomalí a začne sa opäť zrýchľovať po niekoľkých týždňoch, keď nepijú.

Pečeň a obličky sú tiež oveľa zdravšie, čo je veľmi dôležitá vec. Pečeň je dôležitá. Je zodpovedná za zbavenie tela toxínov a premenu výživných látok na látky, ktoré telo môže využívať, napríklad vitamín K na zrážanie krvi, sa začne vracať na normálnu hladinu. Vidíme zvrátenie problémov s tukom v pečeni vyvolaných alkoholom, ktoré môžu viesť k rakovine pečene. Cirhóza alebo zjazvenie pečene sa zastaví.

Foto: shutterstock

Troj až päťtýždňové obdobie je tiež obdobím, keď chuť na cukor, vyvolaná nedostatkom alkoholu, má tendenciu ustupovať. A za predpokladu, že ste si za posledných pár týždňov nedopriali ako náhradu väčšie množstvo sladkého, môžete zistiť, že je vaše oblečenie o niečo voľnejšie. Aj keď strava, metabolizmus a úroveň aktivity je u každého človeka odlišná, v tejto chvíli je veľmi pravdepodobné, že ľudia zhodia pár kíl.

1. až 3. mesiac

Po niekoľkých mesiacoch bez alkoholu sa všetky pozitívne zmeny, ktoré vychádzajú z abstinencie, spájajú s výrazne zlepšenými dlhodobými zdravotnými prognózami. Za mesiac až niekoľko mesiacov môžete zaznamenať pokles srdcových problémov, ako je vysoký cholesterol a krvný tlak. Budúce riziká rakoviny – ako je rakovina hrdla, žalúdka a pečene – sa tiež významne znižujú. Tak čo, idete do toho?

Zdroj: www.fatherly.com

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dali ste si záväzok, že prestanete piť? Toto sa bude diať s vašim telom

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne