eReport.sk
Iné referendum už bude demokratické
Premiér Eduard Heger (OĽANO). Zdroj: tasr

Dag Daniš: Médiá naskočili na Hegerove lámanie ústavných a politických pravidiel!


Dag Daniš o Hegerovi. Slovenskej vláde bola vyslovená nedôvera zo strany parlamentu, ktorý je vláde v mnohých otázkach vyslovene nadradený. Vláda aj napriek tomu pokračuje ďalej a dočasný premiér Eduard Heger otvorene hovorí o tom, že aj napriek legitímnemu a demokratickému odvolaniu chce nenápadne pokračovať až do riadneho termínu parlamentných volieb. Nedôveru vláde vyjadrujú aj ľudia a to či už prostredníctvom prieskumov, alebo petičných akcií žiadajúcich referendum a následné definitívne ukončenie pôsobenia súčasnej vlády. K celej situácii sa rozhodol vyjadriť aj komentátor Dag Daniš, ktorý Hegera za jeho konanie rozhodne nešetril.

Dag Daniš o Hegerovi

„Je neuveriteľné, s akou ľahkosťou médiá naskočili na Hegerove hry. A ako pri ňom ukazujú dvojaký meter.Televízie a denníky so záujmom sledujú a nahlas počítajú, ako Heger zháňa poslancov pre pokračovanie vlády. Celkom im pritom uniká, že tým podporujú lámanie pravidiel. Ústavných aj politických,“ píše Daniš v komentári pre Štandard.

Médiá by mu to mali pripomínať

Sú to práve médiá, kto sa často stavia do role akýchsi ochrancov a strážcov demokracie. Je však podľa Daniša veľmi otázne, či tejto svojej úlohe v článkoch o Hegerovi dávajú za dosť. „Heger totiž prekročil dvojitú čiaru. A práve médiá by mu to mali nahlas pripomínať – a bombardovať ho otázkami, či už splnil úlohu prezidentky a rokoval o zmene ústavy a predčasných voľbách. Ak to médiá nerobia, tak zlyhávajú. Namiesto kritickej žurnalistiky produkujú aktivizmus,“ pokračuje Daniš.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Matovič nechce predčasné voľby
  2. Mlčať nad zlato
  3. Ako spáva Matovič a Krajčí?
  4. Nie je korupcia ako korupcia
  5. Siahnu si aj na svoje platy?
  6. Polícia vyšetruje hromadnú bitku

Situácia je pritom podľa neho úplne jasná: „V decembri Národná rada vyslovila nedôveru Hegerovej vláde. Inými slovami: ukončila ju. Hegerovu vládu musela následne odvolať prezidentka. Tak káže Ústava Slovenskej republiky. Vláda sa zodpovedá parlamentu a ak stratí dôveru, padá. Dovidenia, dopočutia.“

Vláda má pracovať na zmene ústavy

Dočasná Hegerova vláda nedostala len poverenie na dovládnutie s obmedzenými právomoci, no prezidentka Zuzana Čaputová ju poverila aj úlohou spolupracovať s poslancami na ústavne úprave tak, aby bolo na Slovensku možné vyvolať predčasné voľby. Zdá sa však, že vláda zabudlo na svoju dočasnosť, na obmedzené právomoci aj na podstatnú ústavnú úlohu, ktorej nesplnenie znamená pokračovanie ústavnej krízy.

„Podniká pravý opak. Funkciu odstupujúceho premiéra zneužil na to, aby vyjednával o pokračovaní svojej vlády až do roku 2024. Áno, v istom zmysle naozaj zneužil funkciu. Pretože bez nej nemá vôbec nič. Ani stranu (v OĽaNO končí), ani koalíciu, ani parlamentnú väčšinu. Nič. Súbežne s tým zneužil aj poverenie prezidentky. O zadanej úlohe nerokoval ani sekundu. Namiesto návrhov na zmenu ústavy a termínu volieb prišli návrhy na zabetónovanie Hegerovej vlády,“ hovorí Daniš o Hegerovom konaní.

Nikto neprotestuje

Podobné konanie by podľa Daniša neprešlo žiadnemu z predchádzajúcich premiérov. Zvláštne je podľa komentátora aj to, že na Hegerove zjavné prekročenie jasných pravidiel nereaguje ani prezidentka, ktorá mu sama nastavila úlohy a mantinely. Médiá zároveň majú používať dvojaký meter. „V týchto mediálnych hrách si môžeme byť vždy istí, že budú krivé. S dvojakým metrom. Ak by po páde vlády zháňal podpisy pre kontinuitu Matovič ako líder koalície, médiá by ho rozstrieľali v krížovej paľbe. S argumetom, že ústavne odvolaná vláda má skončiť (aj s Matovičom). Nie nanovo začínať – v rozpore s poverením prezidentky,“ uviedol.

Občania sa už dlhšie obávajú, že k odstaveniu OĽANO od moci nemusia pomôcť ani parlamentné voľby. Aj keď ide o myšlienku, ktorá je zatiaľ značne pritiahnutá za vlasy, momentálny pohľad na Hegera určite v občanoch nezvyšuje dôveru, že vládni politici budú rešpektovať vôľu občanov.

„Odvolanému premiérovi by na odstavenie víťaza volieb a pokračovanie zosadenej vlády stačilo, aby bol mediálne tvárny. A aby poslušne postával na tej správnej strane farebného spektra,“ uzavrel Daniš.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dag Daniš: Médiá naskočili na Hegerove lámanie ústavných a politických pravidiel!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre