eReport.sk
Čakal niekto iný záver?
Zľava Igor Matovič a Marek Krajčí. Foto: tasr

ÚDZS: Závery štúdie o nadúmrtnosti počas COVID-19 sú zavádzajúce. Nie je pravda, že vláda zlyhala!

Čakal niekto iný záver? Závery nedávno zverejnenej štúdie Nadúmrtnosť na COVID-19 sú zavádzajúce. Upozornil na to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Štúdia podľa neho vykazuje vážne metodologické nedostatky, najmä ignoruje epidemiológiu a základné mechanizmy šírenia infekčných chorôb.

Mohlo by vás zaujímať

  1. V parlamente bude ako nezávislý
  2. Kto bude riešiť následky?
  3. Je vakcína sloboda alebo smrť?

Zavádzajú!

„V dôsledku toho prichádza síce k mediálne ohromujúcim, ale zavádzajúcim záverom,“ uviedol úrad. Štúdia poukázala na to, že ak by Slovensko postupovalo ako najlepšie krajiny EÚ, mohlo byť potenciálne zachránených až 21.308 ľudských životov.

V dobrej viere

Zástupca predsedníčky úradu Michal Palkovič podotkol, že pandémia bola po všetkých stránkach nový svetový fenomén.

„Pri prebiehajúcej pandémii sa robia rozhodnutia na základe aktuálnych poznatkov vedy, ako aj ekonomických možností štátu vrátane kapacity zdravotníctva za pochodu. Netvrdíme, že sa neurobili v tých vypätých chvíľach žiadne chyby, hodnotiť však takýmto účelovým spôsobom postupy, ktoré sa robili v dobrej viere zachrániť čo najväčší počet životov, je minimálne neadekvátne,“ skonštatoval.

Všetko v poriadku

Úrad zároveň v tejto súvislosti upozornil, že sa počas kritického obdobia pandémie veľmi intenzívne venoval aj zverejňovaniu dát o priebežnom počte úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19.

„Autori v médiách citovaného dokumentu opomenuli nielen tieto štatistiky spracované v súlade s kritériami v štruktúre TESSy, kde sa práve Slovensko stalo priekopníkom a má jednu z najkvalitnejších štatistík EÚ, ale ich pozornosti ušla aj publikácia Poučenia z covidu, ktorá bola zverejnená v júni 2022,“ poznamenal ÚDZS.

Upozorňuje, že podľa grafu zverejneného v tejto publikácii miera zvládnutia pandémie na Slovensku v zásade kopírovala vývoj v susedných krajinách.

Čakal niekto iný záver?

„Dokument, ktorého kľúčový graf porovnáva Slovensko v princípe so škandinávskymi krajinami a vynecháva krajiny so Slovenskom susediace, nespĺňa základné kritériá nezávislej analýzy, pretože porovnáva neporovnateľné,“ podotkla predsedníčka úradu Renáta Bláhová.

Palkovič dodal, že spolu s konzíliom odborníkov pripravia odborne fundovanú reakciu na štúdiu. „Vysvetlíme, prečo z odborného pohľadu nejde o relevantný podklad,“ povedal Palkovič.

Rezort zdravotníctva mlčí

Manažment pandémie ochorenia COVID-19 preverí v reakcii na štúdiu aj Generálna prokuratúra SR. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že sa preto k obsahu štúdie nemôže vyjadrovať. Upozornilo, že viacerí odborníci majú vážne výhrady napríklad k použitej metodike.

Odpoveď Pažitného

Spoluautor štúdie Peter Pažitný uviedol, že cieľom štúdie bolo vyvolať expertnú diskusiu.

„Sme presvedčení, že ak má štúdia priniesť reálne poučenia do budúcnosti, mala by diskusia o nej zostať v odbornej rovine. Za nás sme pripravení sa na nej zúčastniť,“ uviedol.

Pripomeňme si

Že okrem iného, sa v štúdii píše o obrovskom klamstve exministra zdravotníctva Mareka Krajčího. A to v súvislosti s celoplošným testovaním č1. To využil práve Krajčí na vlastnú štúdiu. Uviedol v nej, že každý otestovaný, dal s testovaním písomný súhlas a taktiež so samotnou štúdiou.

Akurát, že nikto nič nepodpisoval. A ľudia, ktorí v tej dobe tvrdili, že ide o Krajčího štúdiu, boli „dezoláti“ a „hoaxeri.“

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ÚDZS: Závery štúdie o nadúmrtnosti počas COVID-19 sú zavádzajúce. Nie je pravda, že vláda zlyhala!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti