eReport.sk
Na snímke, ktorú poskytlo americké námorníctvo, americký torpédoroborec USS Milius pláva vo Filipínskom mori 13. marca 2023. Čínska armáda vo štvrtok monitorovala americký torpédoroborec, ktorý sa podľa nej nezákonne plavil v Juhočínskom mori
Na snímke, ktorú poskytlo americké námorníctvo, americký torpédoroborec USS Milius pláva vo Filipínskom mori 13. marca 2023. Čínska armáda vo štvrtok monitorovala americký torpédoroborec, ktorý sa podľa nej nezákonne plavil v Juhočínskom mori. Foto: TASR/AP

Črtá sa ďalší spor Číny s USA? V Juhočínskom mori sa vraj nezákonne plaví americký torpédoborec


Čínska armáda vo štvrtok monitorovala americký torpédoborec, ktorý sa podľa nej nezákonne plavil v Juhočínskom mori, a upozornila ho, aby oblasť opustil. Washington to popiera. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Podľa hovorcu južného veliteľstva čínskej armády vplával torpédoborec USS Milius do čínskych vôd pri Paracelských ostrovoch. Toto súostrovie si okrem Číny nárokuje aj Vietnam.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Čína opäť prisľúbila nezbrojenie Ruska
  2. Neefektívne západné sankcie?
  3. Neefektívne západné sankcie?
  4. Na Západe nič nové
  5. Čína schválila prvú mRNA vakcínu.
  6. Neefektívne západné sankcie?

Čína americký torpédoborec monitorovala v súlade s medzinárodným právom a upozornila ho, aby opustil oblasť, povedal hovorca. Dodal, že americká loď sa nezákonne plavila v čínskych teritoriálnych vodách bez povolenia od čínskej vlády, čím poškodila mier a stabilitu v regióne.

Americká armáda toto tvrdenie poprela. Vo vyhlásení zaslanom agentúre AFP uviedla, že stanovisko Číny je nepravdivé. Torpédoborec podľa nej vykonával „v Juhočínskom mori rutinné operácie a nebol vyhostený“.

„Spojené štáty budú naďalej lietať, plaviť sa a operovať všade tam, kde to medzinárodné právo umožňuje,“ dodal Washington.

Čína si nárokuje väčšinu Juhočínskeho mora, proti čomu sa stavajú Filipíny, Taiwan, Vietnam, Brunej i Malajzia.

Medzinárodný súdny dvor v Haagu už v roku 2016 odmietol nároky Pekingu na takmer celú obchodnú cestu v Juhočínskom mori. Čína sa však na súdnom pojednávaní nezúčastnila a jeho verdikt neakceptuje.

Peking v uplynulých rokoch pri presadzovaní svojich nárokov vybudoval v Juhočínskom mori umelé ostrovy; niektoré z nich majú aj vojenské zariadenia a pristávacie dráhy.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Črtá sa ďalší spor Číny s USA? V Juhočínskom mori sa vraj nezákonne plaví americký torpédoborec

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: