eReport.sk
Budeme riadiť globálne zmeny
Rský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching počas stretnutia v Kremli. Foto: tasr/afp

Po Putinovi na Ukrajinu? Črtá sa prelomový rozhovor čínskeho prezidenta so Zelenským

Ukrajina čaká na potvrdenie telefonického rozhovoru medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a čínskym lídrom Si Ťin-pchingom.

Uviedla to v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera ukrajinská vicepremiérka a ministerka pre integráciu dočasne okupovaných území Iryna Vereščuková. TASR o tom informuje podľa utorkových správ televízie Sky news a denníka The Guardian. 

„Neviem, čakáme na potvrdenie,“ odpovedala Vereščuková na otázku, či sa telefonát uskutoční. „Išlo by o dôležitý krok. Majú si čo povedať,“ povedala. 

Related Posts

  1. Prelomový krok.
  2. Budeme riadiť globálne zmeny
  3. Ďakujeme Ursula!
  4. Uvažuje o zbrojení Ruska

„Myslím si, že je dôležité, že čínsky líder (ruskému prezidentovi) Putinovi zdôraznil, že zločiny proti ľudskosti spáchané na Ukrajine vrátanie deportácie detí, masakrovania civilistov a bombardovanie energetickej infraštruktúry sú neakceptovateľné,“ uviedla ukrajinská vicepremiérka.  

Pragmatický postup

O vzťahoch Ukrajiny s Čínou a o tom, či by Peking poslal Rusku zbrane, povedala: „Čína tradične koná v zahraničnej politike na úrovni experta. Je to štát, ktorý sa pragmaticky a vyvážene pohybuje na niekoľkých úrovniach. Naozaj si nemyslím, že Si Ťin-pching sa pustí do otvorenej konfrontácie so Západom, aby si uľahčil spoluprácu s Ruskom. Peking nechce riskovať ekonomické sankcie a ďalšie napätie.“ 

V rozhovore sa Vereščuková vyjadrila aj k víkendovej nočnej návšteve Putina v Mariupole. „Dokonca aj Hitler navštívil v roku 1947 Mariupol, vtedy dočasne okupovaný jeho vojakmi. Je dobré pamätať na to, ako skončil,“ povedala.            

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Po Putinovi na Ukrajinu? Črtá sa prelomový rozhovor čínskeho prezidenta so Zelenským

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti