eReport.sk

Čo všetko musia znášať Slováci vo svete! Máme najprísnejší lockdown?


V Nemecku je testovanie dobrovoľné

Ľubo žije s rodinou v Nemecku asi päť rokov, momentálne sa nachádzajú v Bavorsku. „Do obchodu môžete ísť bez akéhokoľvek papiera alebo povolenia. Pokiaľ ste v karanténe, nemôžete vychádzať z domu, teda v podstate by ste nemali ísť ani na nákup. Existujú služby a firmy, ktoré vám toto vedia zabezpečiť,“ začína svoje rozprávanie. Vybehnúť si však môžete aj do prírody. „Samozrejme, musíte dodržiavať hygienické nariadenia. To znamená musíte mať rúško, dodržiavať odstup a nesmiete sa viacerí zhromažďovať. Dozerajú na to policajti,“ prezradil.

Oproti Slovensku majú zákaz vychádzania, ktorý platí od 21. hodiny do rannej 5. hodiny. Výnimku majú ľudia, ktorí napríklad potrebujú ísť do práce, alebo do nemocnice. Školy donedávna fungovali, avšak kvôli novej mutácii koronavírusu sú momentálne deti doma. „ Vyučovanie prebieha online formou. O ôsmej ráno sa všetci zapoja. Ak učiteľka zistí, že niekto nie je prítomný, tak to hlási vedeniu školy,“ rozpráva pôvodom Popradčan s tým, že kým deti chodili do škôl prezenčne, v triede museli mať rúška. Zároveň mali v učebni zariadenie, ktoré meralo kvalitu vzduchu. Návštevy sú momentálne zakázané. „Podľa najnovšieho nariadenia sa môžete stretnúť iba s jednou osobu z inej domácnosti,“ hovorí Slovák a upozorňuje, že ak by si aj niekto trúfol spraviť v byte nelegálnu párty, mohlo by ho to vyjsť poriadne draho. „Ak niekto spraví v byte nelegálnu párty a príde tam polícia, každý jeden účastník dostane na mieste pokutu 250 eur. A majiteľ bytu za organizovanie párty môže dostať pokutu až do 20-tisíc eur v správnom konaní.“ Testovanie je na dobrovoľnej báze. „Tak 95 až 99 % testujú PCR testami, zvyšok antigénovými testami,“ hovorí. Tam, kde žijú, robia PCR aj antigénový test sterom nie z nosohltana, ale z krku. Bývalý záchranár chváli najmä poctivé trasovanie, ale aj to, ako zodpovední komunikujú s verejnosťou. No a ďalším veľkým rozdielom medzi Nemeckom a Slovenskom je aj to, že dôchodcovia a ľudia z rizikových skupín dostavajú FFP2 respirátory zdarma. No už aj niektoré slovenské mestá sa týmto nechali inšpirovať.

Prázdne ulice v Bavorsku. Ilustračné foto: Chris Redan/shutterstock

V Turecku je vyhradený čas na prechádzky

Derya má 27 rokov a momentálne žije v Turecku. „Cez víkend je úplný zákaz vychádzania. Môžete ísť len do lekárne či obchodu,“ prezradila pre eReport.sk Mladá Slovenka pracuje z domu, ale nie každý je na homeoffice. Takýto ľudia potom musia dodržiavať v práci zvýšené hygienické opatrenia. „Všade sú povinné rúška. Tak ako na Slovensku aj v Turecku sa deti učia z domu,“ hovorí Derya. Kaviarne a reštaurácie sú v Turecku zatvorené, jedlo či nápoj si môžete zobrať so sebou. Čo je ale zaujímavé, je obmedzenie pohybu pre mladších a starších. „Starí ľudia, teda nad 65 rokov a ľudia do 20 rokov nemôžu na ulicu vôbec vychádzať. Je pre nich vyhradený nejaký čas, kedy sa môžu ísť prejsť,“ šokuje Košičanka, ktorá žije v Istanbule.

Ďalšie krajiny:

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo všetko musia znášať Slováci vo svete! Máme najprísnejší lockdown?

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: