eReport.sk

Čo všetko musia znášať Slováci vo svete! Máme najprísnejší lockdown?

Zdajú sa vám protipandemické opatrenia na Slovensku chaotické? Alebo naopak príliš prísne? Niekoľko Slovákov prezradilo, ako to funguje v krajinách, v ktorých momentálne žijú. V mnohom by sme sa mohli poučiť.

Dáni svojej vláde veria

Romana (22) študuje v Dánsku. Situácia tam je podobná tej na Slovensku. Zatvorené sú všetky obchody a nákupné centrá, okrem potravín, drogérií a lekární. Reštaurácie sú otvorené len na take-away, alebo donášku. „Najväčší rozdiel, by som povedala, je v tom, že rúška sa nosia len v interiéroch, akonáhle vyjdete von, rúško môžete zložiť. Ľudia sa môžu pohybovať viac-menej voľne, dokonca sa im pohyb na čerstvom vzduchu odporúča.“ hovorí Romana. Maximálny počet ľudí v skupine je 5. Ak prichytia viacerých, platia sa vysoké pokuty – okolo 340 € na osobu. „Ľudia tu pravidlá dodržujú a očakávajú to aj od iných. Takže nemajú problém zavolať políciu, keď vidia, že niekto pravidlá nedodržiava,“ dopĺňa Slovenka, žijúca v Dánsku. „Väčšina pracujúcich, ktorí majú možnosť pracovať z domu sú na homeoffice a odporúča to aj vláda. Preto sú reštrikcie asi lepšie zvládané. Tu ľudia všeobecne dôverujú svojej vláde a veria v to, že chce pre nich len to najlepšie. Aj keď aj tu sa nájdu takí, ktorí to tak neberú a aj tu sú protesty.“ Od pondelka idú deti od prvého do štvrtého ročníka naspäť do školy. Vakcinácia v Dánsku ide rýchlejšie ako na Slovensku, je tam zaočkovaných raz toľko ľudí ako u nás.

Romana nám opísala situáciu v Dánsku. Foto: archív RB

V Británii je pokuta aj za pitie kávy na ulici

Michaela (39) žije vo Veľkej Británii už 19 rokov. Lockdown tam majú od začiatku januára, ako to bude ďalej vyzerať by sa mali dozvedieť obyvatelia 22. februára. „Máme otvorené iba obchody s potravinami, ale v obchodných reťazcoch, kde predávajú aj spotrebný tovar, si môžete kúpiť aj tento. Takže vlastne sa môže kupovať všetko. Školy sú otvorené iba pre deti, ktorých rodičia pracujú v prvej línii. Ostatní žiaci sú doma. Pracovať sa odporúča z domu, ak je to možné. Do práce môžete ísť, ale musíte tam dodržiavať dvojmetrové odstupy,“ hovorí Michaela. Ak potrebujete napríklad niečo opraviť, môže k vám prísť opravár, ale musí mať rúško. „Inak sú návštevy zakázané. Musíme dodržiavať bubliny v maximálnom počte 6 ľudí. Von na prechádzku môžeme ísť na hodinu, buď s ľuďmi z bubliny, alebo maximálne s jednou osobou mimo nej, pri dodržiavaní dvojmetrového rozostupu. Rúška sa musia nosiť iba v uzavretých priestoroch, vonku netreba. Nesmie sa ale vonku piť alebo jesť, pretože to už je považované za piknik a za to je pokuta,“ upozorňuje Slovenka s tým, že situácia sa v Británii postupne zlepšuje. Všetci obyvatelia nad 70 rokov by už mali byť zaočkovaní.

Ďalšie krajiny:


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo všetko musia znášať Slováci vo svete! Máme najprísnejší lockdown?

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre