eReport.sk
Keir Starmer so svojou manželkou Victoriou FOTO TASR/AP

Nový britský premiér Starmer uistil Zelenského o pretrvávajúcej podpore Londýna


Zelenskyj uviedol, že sa teší na spoluprácu s Britániou v otázkach bezpečnosti. Zároveň sa poďakoval aj Starmerovmu predchodcovi v úrade, expremiérovi Sunakovi, za jeho intenzívnu podporu Ukrajiny.

Londýn bude aj naďalej podporovať Kyjev pri jeho obrane voči ruskej agresii. Ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému to v piatkovom telefonáte prisľúbil nový britský premiér Keir Starmer, pričom Zeleneskyj mu za takéto zachovanie britského postoja poďakoval, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters citujúcej z vyjadrení oboch strán.

„(Britský) premiér na úvod rozhovoru uviedol, že je pre neho dôležité, aby v prvý deň svojho pôsobenia vo funkcii zopakoval neochvejný záväzok Spojeného kráľovstva voči Ukrajine,“ informoval hovorca kancelárie britského premiéra. Starmer podľa jeho slov zdôraznil, že zmenou vlády v Británii sa nič nemení na jej podpore Ukrajiny, ktorá bude aj naďalej pokračovať.

Zelenskyj zase v príspevku na platforme Telegram uviedol, že novému britskému premiérovi zaželal, aby sa mu podarilo naplniť očakávania Britov. „Som vďačný Keirovi Starmerovi za jeho ubezpečenie, že britská podpora voči Ukrajine sa v zásade nemení,“ napísal ukrajinsky prezident.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ruský prezident Vladimir Putin
  2. Maďarský premiér Viktor Orbán
  3. Ruský prezident Vladimir Putin.
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.

Uviedol tiež, že so Starmerom si spoločne „koordinovali svoje pozície“ pred budúcotýždňovým summitom NATO vo Washingtone. Kyjev dúfa, že sa na summite dozvie o ďalších krokoch, ktoré ho priblížia k členstvu v Aliancii.

Starmer a Zelenskyj diskutovali podľa hovorcu Downing Street okrem summitu NATO aj o zasadnutí Európskeho politického spoločenstva (EPC), ktoré sa má konať v júli v Británii.

Zelenskyj na sociálnej sieti X okrem tohto uviedol, že sa teší na spoluprácu s Britániou v otázkach bezpečnosti. Zároveň sa poďakoval aj Starmerovmu predchodcovi v úrade, konzervatívnemu expremiérovi Rishimu Sunakovi, za jeho intenzívnu podporu Ukrajiny.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nový britský premiér Starmer uistil Zelenského o pretrvávajúcej podpore Londýna

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne