eReport.sk
Iné referendum už bude demokratické
Premiér Eduard Heger (OĽANO). Zdroj: tasr

Čo vyrokoval Heger v Prahe? Česko hraničné kontroly nezruší! Slovensko s nimi bude ešte aj pomáhať

Vláda premiéra Petra Fialu kontroly na hraniciach nezruší a občania sa na nich budú musieť aj naďalej vyzbrojovať trpezlivosťou. Vyzerá to tak, že šéf slovenského vládneho kabinetu Eduard Heger so svojou vládnou delegáciou v Prahe pohorel na celej čiare. Pokiaľ bude Slovákov presviedčať o opaku, že bol v rokovaniach úspešný, nebude to príliš uveriteľné. Do kontrol na slovensko-českých hraniciach sa totiž po novom zapoja aj naše silové zložky. Vraj, aby kontroly prebiehali rýchlejšie. Nuž uvidíme. Ako je však známe, naša vláda české kontroly od ich začiatku tvrdo spochybňovala, pričom na adresu českej vlády padali aj rôzne obvinenia. Napríklad zo strany policajného prezidenta Štefana Hamrana či ministra vnútra SR Romana Mikulca (OĽANO). A kritikou v tejto súvislosti nešetril ani samotný Heger. Tvrdili napríklad, že česká strana porušila Schengenský kódex.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Kaliňák v štúdiu súkromnej spravodajskej televízie.
  2. Protestujúca si na mobil natáča ťažkoodencov na v stanovom mestečku v Kútoch.
  3. Eduard Heger na videosnímke v štúdiu televízie.
  4. Premiér Eduard Heger a estónska premiérka Kaja Kallasová
  5. Na videosnímke zľava Petr Fiala a Eduard Heger.
  6. Na kombosnímke zľava Juraj Krúpa a Roman Mikulec, v pozadí protest proti prítomnosti migrantov v Kútoch.
  7. Londýn sa spojil s Kyjevom
  8. Policajný prezident Štefan Hamran
  9. Robert Fico na snímke z videa.

Dohoda o výraznejšej policajnej spolupráci priamo na hraniciach Slovenska a Česka je výsledkom štvrtkovej pracovnej večere českého premiéra Petra Fialu a predsedu vlády SR Eduarda Hegera, ministrov vnútra a policajných prezidentov oboch krajín. Cieľom je zrýchliť kontroly a dať prevádzačom najavo, že hranica nie je priestupná. Povedal to český minister vnútra Vít Rakušan v relácii Českej televízie Události, komentáře, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Bude to systém vzájomnej policajnej spolupráce v blízkosti hraníc na oboch stranách hranice. Predídeme tak preťahovačkám ohľadom navrátených ľudí v rámci readmisií,“ povedal Rakušan.

Dnes sme sa na seba snažili byť dobrí, čo sa nám po celú dobu rokovania podarilo. So slovenskou stranou sme sa dohodli, že silné mediálne výroky ani jednej strane neprospievajú.

Komentoval atmosféru stretnutia český vicepremiér.

„Trecie plochy“ sa podľa českého ministra vnútra po dnešku výrazne zmenšili. „Je tu jasne definovaná spolupráca slovenskej a českej polície tak, aby celá tá procedúra bola rýchlejšia a aby viedla k jednému cieľu,“ uviedol Rakušan. Cieľom je vyslanie signálu, že na oboch stranách hranice dochádza k tak masovým kontrolám, že sa touto cestou migranti dostanú len veľmi ťažko.

Detaily dohody spresnia na spoločnom brífingu

Detaily dohody budú podľa Rakušana na spoločnom tlačovom brífingu komentovať obaja premiéri v piatok. Slovenskej strane Česko prisľúbilo aj konzultácie a pravidelné stretnutia pracovných skupín, ktoré budú hodnotiť prijaté opatrenia.

Česi kontroly plánujú dokonca predĺžiť

Podľa Rakušana sa kontroly neskončia 13. decembra, kedy uplynie termín schválený českou vládou. „Čísla tomu zatiaľ nenapovedajú. Slovenskej strane sme sľúbili, že každé ďalšie predĺženie prejde spoločným expertným rozhovorom. Nebude to len oznámenie, že kontroly predlžujeme,“ komentoval ďalšiu novinku český minister vnútra.

„Dnes sme sa na seba snažili byť dobrí, čo sa nám po celú dobu rokovania podarilo. So slovenskou stranou sme sa dohodli, že silné mediálne výroky ani jednej strane neprospievajú,“ komentoval atmosféru stretnutia vicepremiér. Česko si podľa Rakušana stálo za tým, že znovuzavedené hraničné kontroly na spoločnej hranici majú zmysel. Zopakoval, že česká strana si nemyslí, že ich zavedením porušila Schengenský kódex.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo vyrokoval Heger v Prahe? Česko hraničné kontroly nezruší! Slovensko s nimi bude ešte aj pomáhať

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti