eReport.sk
Na kombosnímke zľava Juraj Krúpa a Roman Mikulec, v pozadí protest proti prítomnosti migrantov v Kútoch.
Na kombosnímke zľava Juraj Krúpa a Roman Mikulec, v pozadí protest proti prítomnosti migrantov v Kútoch. Zdroj: tasr/rtvs

Krúpa tvrdo naložil Mikulcovi: TOTO je vyjadrenie naozaj komunikačného odroňa!

Migráciu treba riešiť komplexnejšie, a to aj na maďarsko-srbskej a grécko-tureckej hranici. Zhodli sa na tom poslanci Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (SaS) a György Gyimesi (OĽANO). Obaja vidia potrebu riešiť situáciu aj na európskej úrovni. Nezhodujú sa však v tom, či Slovensko a minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) situáciu zvládajú. Gyimesi Mikulcovi dôveruje. Podľa Krúpu minister prespal ďalšiu krízu, v parlamente bude hlasovať za jeho odvolanie. Rezort vnútra už zaslal reakciu na vyhlásenia Krúpu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Šéf Sme rodina Boris Kollár
  2. Protestujúca si na mobil natáča ťažkoodencov na v stanovom mestečku v Kútoch.
  3. Poslanec NRSR Robert Fico (SMER-SD).
  4. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
  5. Romanovi Mikulcovi opäť prihára
  6. plot, migranti, migrácia, múr
  7. Patova situácia
  8. Iné referendum už bude demokratické

Gyimesi skonštatoval, že problém migrácie nie je nový a poukázal na situáciu na srbsko-maďarskej hranici. Označil za hlúposť tváriť sa, že Mikulec je za túto krízu zodpovedný. Podčiarkol, že Slovensko je len tranzitnou krajinou migrantov a keďže ich ČR vracia k nám, musíme s nimi niečo robiť. Čo sa týka situácie na slovensko-maďarských hraniciach, vláda podľa neho nechce ísť cestou ich zatvárania a komplikovania situácie množstvu ľudí žijúcich v maďarskom pohraničí.

Zároveň podčiarkol potrebu apelovať na Európsku úniu (EÚ) a Európsku komisiu (EK), aby sa niečo robilo na vonkajších hraniciach schengenského priestoru. Predpokladá, že keď sa SR vedela „až servilne“ správať vo vzťahu k EÚ, tak by nám to Únia teraz mohla vrátiť a riešiť situáciu.

Krúpa tvrdí, že Mikulec musel byť informovaný

Krúpa skonštatoval, že Mikulec musel mať informáciu od spravodajských služieb či cudzineckej polície, že tu máme migračnú vlnu a treba konať. „Miesto toho, aby sme dopredu na to upozorňovali, riešime to ex post,“ podotkol. Tvrdí, že poznáme migračný tok a napriek tomu nemáme riadne kontroly na maďarskej hranici. Poukázal na nízky stav naplnenosti Policajného zboru a tvrdí, že Slovensko zlyháva v riešení problémov s prevádzačmi. Vníma to ako dôkaz, že Mikulec nezvláda svoju funkciu.

Budapešť sa na nás vraj dobre zabáva

Na otázku moderátorky, či nekrivdil Mikulcovi, keď ho nedávno označil za neschopného manažéra, Krúpa reagoval: „Ja som mu tým lichotil, možno je to ešte horšie.“ A následne bývalý politik OĽANO pokračoval: „Roman Mikulec ako vždy, zaspal ďalšiu krízu. Máme tu (od neho) aj vyhlásenia toho typu, že my nie sme schopní chrániť našu slovensko – maďarskú hranicu. To je vyjadrenie naozaj komunikačného odroňa, ktorý takýmto spôsobom vlastne vydáva signál, nielen do Budapešti, ktorá sa na takýchto našich vyjadreniach veľmi dobre zabáva, ale takisto aj pre prevádzačov, že prosím pekne, my nemôžme kontrolovať našu hranicu, takže kľudne môžete naďalej chodiť cez túto hranicu,“ nešetril kritikou Krúpa s tým, že nekonanie Mikulca skončilo tak, že teraz sa „chodí prosiť do Prahy“.

Rovnako ako Gyimesi aj Krúpa očakáva od EÚ, že sa problematikou začne komplexnejšie zaoberať. Hovorí o možnosti posilnenia frontexu a počtov policajtov na maďarsko-srbskej a grécko-tureckej hranici. „Vyžaduje si to komplexnejší prístup,“ doplnil.

Mikulcovo ministerstvo hneď reagovalo

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) rieši nelegálnu migráciu kontinuálne počas celého obdobia vo funkcii. Vyhlásila to hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová v reakcii na vyjadrenia poslanca Národnej rady (NR) SR a predsedu brannobezpečnostného výboru Juraja Krúpu (SaS) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy, kde hovoril o neriešení a nezvládaní situácie zo strany ministra. Jeho slová vníma rezort ako politické a účelové. Obdobne vníma aj odvolávanie Mikulca v NR SR.

Minister si za svojim stojí

„Šéf rezortu vnútra je v aktívnej komunikácii s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí, s Európskou komisiou, rovnako aktívne a pravidelne informuje o krokoch svojich kolegov vo vláde,“ uviedla hovorkyňa. Podčiarkla, že problematiku intenzívne vysvetľujú. Trvá na tom, že problém nemožno vyriešiť na vnútroštátnej, ale na európskej úrovni a že sekundárnu migráciu v rámci Schengenu nezastavia vnútorné kontroly.

Mikulec pripomenul rokovania v Prahe, hovorí o zhode

Hovorkyňa poukázala na zvýšené počty spoločných hliadok na maďarskom území na hlavných dopravných ťahoch, vo vlakoch a na železničných staniciach. Pripomenula vyslanie slovenských policajtov na vonkajšie hranice Maďarska i do operácie Frontex v krajinách západného Balkánu. Opatrenia sa podľa jej slov prijali aj na vnútorných hraniach s Rakúskom.

Ministerstvo poukázalo aj na závery rokovaní v Česku. Hovorí o zhode, že nelegálnej migrácii môže zabrániť posilnenie vonkajšej hranice Schengenu, pričom SR a ČR budú žiadať krajiny Európy o zapojenie sa do ochrany. Deklaruje plynulosť dopravy po nových nastaveniach a snahu oboch strán postupne sa vrátiť k cestovaniu bez kontrol v rámci Schengenu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krúpa tvrdo naložil Mikulcovi: TOTO je vyjadrenie naozaj komunikačného odroňa!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti