eReport.sk
Policajný prezident Štefan Hamran
Policajný prezident Štefan Hamran. Zdroj: tasr- Dano Veselský

Tomu sa povie sebareflexia! Hamran: Slovensko nemôže za problémy na hraniciach a s migráciou!

Hraničné kontroly na vnútorných hraniciach sú neopodstatnené. Je to v rozpore s kódexom schengenských hraníc. Migrácia a zvýšený pohyb na vonkajších hraniciach nie sú v zmysle kódexu považované za bezpečnostné riziko. V stredu po rokovaní bezpečnostnej rady o tom informoval policajný prezident Štefan Hamran.

Prečítajte si tiež

 1. Lúči sa s funkciou?
 2. Robert Kaliňák v štúdiu súkromnej spravodajskej televízie.
 3. Hamran chce hodnosť i vyšší plat
 4. Na videosnímke zľava Petr Fiala a Eduard Heger.
 5. Ja nič ja muzikant
 6. Zľava Juraj Blanár, Ladislav Kamenický, Robert Fico, Richard Takáč a Ľuboš Blaha (všetci Smer-SD) počas tlačovej konferencie k neotvoreniu 72. schôdze Národnej rady SR 14. septembra 2022 v Bratislave.
 7. Skutok sa nestal
 8. Migranti v návese kamiónu.
 9. Erik Kaliňák (vpravo) na snímke z videa.
 10. Robert Fico. (Smer-SD).
 11. Iné referendum už bude demokratické
 12. Raziu vykonala inšpekcia rezortu vnútra

„Som rád, že Slovenská republika sa vybrala cestou, že bude dodržiavať dohodnuté medzinárodné pravidlá hry. Pretože v kódexe je pomerne jasne a zrozumiteľne napísané, kedy je možné zaviesť hraničné kontroly na vnútorných hraniciach, kedy sú opodstatnené,“ povedal Hamran. Také prípady podľa neho neboli naplnené.

Všetko v poriadku

Hamran sa zúčastnil na rokovaní s policajnými prezidentmi Česka, Maďarska a Rakúska. Stanovili si tam tri priority, ktoré sa prenesú na politickú úroveň. Ide o výrazne posilnenie vonkajšej hranice schengenského priestoru na maďarsko-srbských hraniciach. Posilniť sa majú aj spoločné hliadky slovenskej polície, ktoré zaviedla v Maďarsku. 

Všetky záchyty ľudí, ktoré tam máme spoločne s maďarskými kolegami, sme schopní eskortovať späť na územie Srbskej republiky,“ poznamenal šéf policajtov.

Mission impossible

Kontroly by podľa Hamrana aj tak nič neriešili, lebo nelegálnymi migrantmi sú vo väčšine Sýrčania. Pre nich platí uznesenie Európskeho parlamentu o sýrskom konflikte, ktorý hovorí, že sýrski migranti sa nevracajú. „Nie je ich možné administratívne vyhostiť, tým pádom ich nie je možné obmedziť na osobnej slobode,“ podotkol.

„V súčasnosti nie je možné silami a prostriedkami slovenskej polície hermeticky uzavrieť slovensko-maďarskú štátnu hranicu. Je to nemožná misia.“

Štefan Hamran, prezident PZ SR

Polícia podľa neho neeviduje trestné činy, ktoré by spáchali nelegálni migranti zo Sýrie. Zvyšuje svoje hliadky najmä na západe Slovenska, kde sa objavujú.

Neporovnateľné

Nelegálna migrácia po balkánskej trase je podľa neho komplexný problém, ktorý sa týka celej Európskej únie. Nepovažuje za správne porovnávať migračnú vlnu v roku 2015, keď Nemecko bralo všetkých migrantov. „Dnes ich Nemecko masívne vracia Rakúšanom aj Českej republike, pretože je zrejme trh nasýtený,“ poznamenal Hamran. Zároveň dodal, že české kontroly na hraniciach sú „deravé ako rešeto.“

Hegerovci

Vláda považuje návrh za politicky motivovaný, podložený nepravdivými a zavádzajúcimi informáciami so snahou o diskreditáciu ministra vnútra. „Roman Mikulec svoju funkciu vykonáva a z nej vyplývajúce úlohy plní profesionálne a odborne, so zreteľom na občana. Úlohy ním riadeného rezortu sú postavené najmä na ochrane ústavného zriadenia, verejného poriadku, majetku a bezpečnosti vrátane ochrany štátnych hraníc,“ skonštatovala vláda.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Tomu sa povie sebareflexia! Hamran: Slovensko nemôže za problémy na hraniciach a s migráciou!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti