eReport.sk
KĽDR je podľa Bidena
Americký prezident Joe Biden. Zdroj: tasr

Bidenova výzva Američanom: Pomôžte mi zachrániť demokraciu pred Trumpom!


Americký prezident Joe Biden pred budúco týždňovými voľbami v USA vyzval voličov, aby pomohli zachrániť americkú demokraciu, ktorú podľa neho ohrozujú lži, násilie a spochybňovanie volebného procesu zo strany protrumpovských republikánov. Informovali o tom vo štvrtok agentúry AFP a AP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Joe ide narovnávať vzťahy
  2. V ochrannej lehote
  3. zbraňami k mieru!
  4. Príde aj na prezidentovho syn?
  5. Kamala Harrisová, viceprezidentka USA
  6. Prezident Južnej Kóree Yoon Suk-Yeol
  7. Na archívnej snímke z 13. decembra 2013 David DePape.
  8. Stíhačky Kyjevu nepošleme
  9. Stop - Ilustračné foto
  10. Dodržiavali zákon?

„Sú kandidáti na všetky úrovne amerických úradov…, ktorí sa nezaviazali k tomu, že budú rešpektovať výsledky volieb,“ povedal Biden v stredajšom televíznom prejave k národu.

Podľa jeho slov po celej krajine tento rok kandidujú viac než tri stovky republikánskych „popieračov volieb,“ ktorých cieľom je „podkopať samotný volebný systém,“ po vzore bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Trump môže za útok na na Pelosiho

Trump v roku 2020 odmietol uznať výsledky volieb, v ktorých ho porazil Biden. Svojimi nepodloženými tvrdeniami o rozsiahlych volebných podvodoch podnietil aj útok svojich stúpencov na washingtonský Kapitol z januára 2021.

Trumpove falošné tvrdenia o „ukradnutých voľbách“ podľa Bidena za posledné dva roky „vyvolali nebezpečný nárast politicky motivovaného násilia a zastrašovania voličov.“ V tejto súvislosti spomenul minulotýždňový útok na manžela predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej. Páchateľ mal v úmysle napadnúť samotnú Pelosiovú a plánoval aj útoky na ďalších politikov.

Výzva

Prezident preto vyzval všetkých Američanov, aby sa zjednotili v záujme záchrany demokracie a spoločne povedali dôrazné „nie“ politickému násiliu a zastrašovaniu. 

„Cítime v kostiach, že demokracia je ohrozená, ale tiež si uvedomujeme toto: je v našej moci demokraciu zachrániť.“ 

Joe Biden, americký prezident

Na budúci utorok 8. novembra sa v USA uskutočnia dôležité voľby, ktoré sa pravidelne konajú zhruba v polovici funkčného obdobia úradujúceho prezidenta, tzv. midterm election.

Bude sa v nich rozhodovať o všetkých kreslách v Snemovni reprezentantov aj o viac než tretine Senátu. Voliči budú vyberať aj guvernérov v desiatkach amerických štátov a rozhodovať o obsadení množstva ďalších úradov na štátnej a lokálnej úrovni.

Prieskumy predpovedajú, že republikáni zrejme získajú väčšinu v Snemovni reprezentantov, v ktorej doposiaľ dominovali demokrati, a možno ovládnu aj Senát amerického Kongresu.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bidenova výzva Američanom: Pomôžte mi zachrániť demokraciu pred Trumpom!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: