Na problematiku poukázal portál Politico. Informoval aj o tom, že Washington už konal. Tiež priniesol informácie z posledného veľkého stretnutia zástupcov EÚ v Prahe, ktoré sa zatiaľ do slovenských médií veľmi nedostali. V zákulisí prebieha medzi mocnosťami „tichá vojna,“ ohľadom Green Dealu. Konkrétne v súvislosti s elektromobilmi. Búri sa i Ćína a Japonsko.
Mohlo by vás zaujímať
Celý spor odštartovalo konanie Bidenovej administratívy. Tá koncom augusta, presnejšie Kongres, schválila novú legislatívu. Veľký balík prešiel ako Zákon o znižovaní inflácie. Američania, ktorí si zakúpia elektrické auto vyrobené „doma,“ na oplátku získajú daňové úľavy.
To všetko v čase, kedy USA a Európa navonok prezentujú spoločný postup a jednotu proti Rusku a predsedníčka EK jednostaj omieľa slovo „solidarita.“ Faktom je, že už Covid ukázal, aká solidárnosť panuje nielen medzi Amerikou a EÚ v skutočnosti, ale i medzi štátmi Únie.( napr, keď nám Nemci zhabali kontajner plný ochranných pomôcok)
Dokázali naštvať všetkých
Politico uvádza, že tento krok Washingtonu nevyvolal značné pobúrenie len v krajinách Únie, ale svoje znepokojenie vyjadrili i Čína, Japonsko a Južná Kórea, teda veľkí hráči na trhu. Katherine Tai, americká zástupkyňa, mala mať k tejto téme na poslednom summite v Prahe viacero ťažkých rozhovorov.
Švédsky minister obchodu Johan Forssell dokonca pre Politico uviedol, že kroky USA nie sú len „znepokojujúce,“ ale ani „v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie.„
Nemci a Francúzi
Macron so Scholzom sa mali v posledných dňoch kvôli tejto veci stretnúť na obede, počas ktorého pripravovali odvetné kroky. Francúzsky prezident navrhuje reagovať zavedením „Buy European Act,“ ktorý by priniesol úľavy naopak Európanom a znemožnil Amerike prístup na trh s elektromobilmi v Únii.
Zaujímavý je aj fakt, že kým americký Kongres prijal túto legislatívu v auguste, Únia len v októbri začala zvažovať, čo ide robiť a ako vrátiť Amerike „protiúder.“
Nakúp doma, ušetríš
V praxi, každý Američan, ktorý si zakúpi elektrické auto, dostane od štátu späť 7 500 USD. Auto ale musí byť vyrobené v Severnej Amerike a musí obsahovať batériu s určitým percentom kovov vyťažených alebo recyklovaných v USA, Kanade alebo Mexiku. Nuž, nie každý má asi ministra financií, ktorý povie, že „mu nevadí, ak Slováci chodia tankovať a nakupovať do krajín, kde je lacnejšie.“
Ozvali sa aj Češi, u nás je ticho
Politico uvádza aj vyjadrenie českého ministra priemyslu a obchodu, Jozefa Síkelu. Ten vyhlásil, že americká legislatíva je „neprijateľná a extrémne chráni Ameriku, pričom znemožňuje export z Európy.“
Ako to nakoniec dopadne, sa zrejme dozvieme čoskoro. Najbližšie rokovania medzi EÚ a USA sa majú konať v závere tohto týždňa.
Zdroj: Politico
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Co je doma, to se počítá, pánové? Amerika podrazila Európu. Kým Únia spí, Biden si ide svoje!