Podľa analytika a komentátora verejného diania Eduarda Chmelára dnes už neexistuje slovenská politika, ale len politika na Slovensku. Súčasná vláda podľa neho vydáva záujmy iných za národné záujmy a ozajstné slovenské národné záujmy pri tom vôbec neidentifikuje. Problémom vraj nie sú len konkrétne krízové dôsledky, s ktorými práve v tomto momente spoločnosť bojuje, ale hlavne to, že na čele štátu nestoja lídri.
„Slovenská politika neexistuje. To, že ešte nikdy v dejinách nemalo Slovensko takú zúfalo nekompetentnú štátnu a politickú reprezentáciu, je všeobecne známe. Ale to, nad čím sa zamýšľam v týchto letných dňoch, presahuje rámec prvoplánového hnevu nad stavom slovenskej politickej scény. Náš hlavný problém sa fakticky nezmenil od čias, ako ho identifikoval Ľudovít Štúr na úsvite moderných slovenských politických dejín. Je to nesamostatnosť, servilnosť, zapredanosť, pokrytectvo a zrada záujmov ľudu. Vždy sa na čelo drali ľudia, ktorí ponížene slúžili raz cisárskej Viedni, potom Budapešti, Prahe, Berlínu, Moskve, Bruselu či Washingtonu,“ tvrdí Chmelár vo svojom najnovšom statuse na sociálnej sieti.
Neslobodná, nesvojprávna a neautentická politika na Slovensku
Výsledkom absencie lídrov má byť mimo iného aj to, že slovenská politika nedokáže ani len prejaviť to, čo by malo byť jej záujmom: „Jestvuje len politika na Slovensku, neslobodná, nesvojprávna, neautentická. Tí, ktorí ju reprezentujú, sa správajú iba ako správcovia vyšších záujmov, neschopní i neochotní postaviť sa proti čomukoľvek, čo príde z Bruselu, Washingtonu alebo hoci aj Berlína či Paríža. V časoch, keď veľmoci pochopili, že územia, aké je i to naše, netreba dobýjať, stačí si ich kúpiť, v takýchto dramatických časoch, keď sa mení prapodstata všetkých vzťahov, nemať žiaden plán a čakať na pokyny zhora, zboku či zozadu, je zrada všetkého, na čom stojí legitimita moci.“
Chmelár pri tom poukazuje na rôzne historické momenty, ktoré mali slovenských politikov dostatočne poučiť na to, aby dnes boli odvážnejší a suverénnejší. „Keď prenasledovali Štúra a Hodžu, keď väznili Kráľa, Hurbana, Vajanského, Hlinku, Husáka, keď umučili Goliana, Viesta, Clementisa, Žingora – robili tak preto, lebo chceli udusiť pamiatku na pokusy o zvrchovanosť slovenskej politiky tak, ako sa v náznakoch a sporadicky objavovala v Žiadostiach slovenského národa, Memorande národa slovenského, Pittsburskej dohode, Martinskej deklarácii, tak ako sa prejavila v Slovenskom národnom povstaní a nasledujúcich emancipačných zápasoch. Ak túto kontinuitu nemajú slovenskí politici na pamäti, vymazávajú našu vlastnú identitu a zmysel moderných dejín,“ konštatuje analytik.
„Z tejto bizarnej zmesky sa tvorí politická trieda“
Profily vládnych politikov vlády Eduarda Hegera (OĽANO) sú podľa Chmelára taktiež jednou z príčin politickej krízy na Slovensku. Štát vraj táto vláda kormidluje ako „loď bláznov“.
Mohlo by vás zaujímať:
„Na čele tohto štátu nestoja ani silní lídri, ani vzdelaní vizionári, ani schopní manažéri, ale prázdne figúrky, nezodpovední hochštapleri, nebezpeční dobrodruhovia, sexuálni devianti, aktívni mafiáni, neúspešní zabávači, náboženskí fanatici, hlupáci všetkých odtieňov – a z tejto bizarnej zmesky sa tvorí politická trieda, ktorá kormidluje štát ako loď bláznov. Tu už nejde len o infláciu, nedostatok plynu a zdražovanie potravín. V spoločnosti, v ktorej absolútni diletanti s hrošou kožou mrhajú našimi spoločnými zdrojmi, o ktorých podstate a spôsobe tvorby nemajú ani potuchy, je krach už len otázkou času. Cítiť ho v každom rezorte, priam visí vo vzduchu,“ pokračuje Chmelár.
Ľudia ako Čaputová, Korčok a Naď vraj prezentujú záujmy iných ako národné záujmy
Analytik si pri tom všimol ešte jeden fenomén, ktorý je dnes podľa neho v kurze. Konkrétni vládni politici podľa neho nepriznávajú, že plnia záujmy iných, ale idú cestou vydávania záujmov iných za záujmy štátu.
„Môžeme sa tu sporiť o akýchkoľvek veciach, ale kým nevyriešime tento základný problém – že tu nefunguje slovenská politika zohľadňujúca primárne štátne záujmy Slovenskej republiky (to, že tento pojem ľudia ako Čaputová, Korčok a Naď objavili len nedávno, že ho zneužívajú a považujú zaň všetko, čo im nadiktujú na jednej ambasáde, na veci nič nemení, skôr naopak), dovtedy sa nepohneme z miesta. Lebo ak nedokážeme identifikovať náš autentický vlastný záujem v súčasnej politike EÚ, potom zásadne nesúhlasím s Borisom Zalom, ktorý tvrdí, že Slovenská republika v nej ´výrazne rozšírila priestor národnej sebarealizácie´,“ uzavrel.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár: Slovenská politika neexistuje, na čele štátu stoja blázni, hochštapleri, dobrodruhovia, či devianti!