eReport.sk
Ivan Korčok
Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok. Foto: tasr

Chmelár o Korčokovi: Je len žoldnierom a obyčajným ministrom vojnového štvania, nie diplomacie!

Analytik a častý komentátor politického diania Eduard Chmelár si myslí, že minister zahraničných vecí Ivan Korčok (SaS) spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) nespravili nič pre mierové riešenie vojny na Ukrajine, ba práve naopak, prispievajú k jej predlžovaniu. Podľa analytika ministri nepresadzujú slovenské národné záujmy, ale záujmy iných krajín, najmä USA. Korčoka zároveň obviňuje, že nazýva napríklad pápeža Františka extrémistom.

„Väčšieho demagóga na čele diplomacie Slovensko ešte nemalo. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok dnes na sociálnej sieti nepriamo nazval pápeža Františka, Henryho Kissingera, Jannis Varoufakisa, Jeffreyho Sachsa, Jürgena Habermasa, Noama Chomského a mnohé ďalšie významné osobnosti extrémistami. Pomohol si pritom servilnou otázkou slovenského novinára, ktorý sa ho spýtal, čo si myslí o tom, že sankcie predlžujú vojnu. Korčok odpovedal, že takýto názor najčastejšie zaznieva od extrémistov a že všetkým mierotvorcom odkazuje, že ak prestanú bojovať Rusi, bude koniec vojny, no ak prestanú bojovať Ukrajinci, bude koniec Ukrajiny,“ napísal Chmelár na sociálnej sieti.

Korčokova „sprostá lož“ a „zákerná dezinterpretácia“?

Veľké množstvo ľudí s podobným názorovým vybavením ako Chmelár sa snaží vysvetľovať, že ich postoje netreba vnímať ako proruské, ale ako postoje v prospech mieru. Korčokove vyhlásenia k názorom odlišným od toho, čo presadzuje slovenský rezort diplomacie, považuje Chmelár za klamstvá.

„Odhliadnime teraz od toho, že toto klišé je súčasťou propagandy, ktorá vychádza zo Spojených štátov. Je však veľmi podlé, ak Ivan Korčok vedome dezinterpretuje posolstvo, ktoré dnes zaznieva od mierumilovných ľudí na celom svete. Ani pápež, ani Habermas, ani ja, ani nikto iný nevraví, že Ukrajinci by sa mali vzdať. Vysvetlili sme to už nespočetne veľakrát. Korčok to veľmi dobre vie, a tak, keď tvrdí, že dohoda = kapitulácia, je to od neho neuveriteľne sprostá lož a zákerná dezinterpretácia,“ podotkol analytik.

Foto: Fb/eduardchmelar

Ten zároveň ponúka konkrétne riešenie, ako by sa mohla situácia na Ukrajine upokojiť: „Budem sa opakovať, ale jediným riešením, ako zastaviť krviprelievanie, je garancia územnej celistvosti Ukrajiny výmenou za bezpečnostné garancie pre Rusko. Ale toto treba tvrdo vyrokovať, na toto potrebujeme diplomatický nátlak, nie vojenský. Korčok a jemu podobní militaristi primitívne zavádzajú, keď tvrdia, že ak sa Rusi stiahnu, je po konflikte. Každý súdny človek vie, že hlavným cieľom Spojených štátov od rozpadu Sovietskeho zväzu je oslabiť a rozložiť Rusko ako konkurenčné centrum moci. O toto sa hrá od začiatku.“

Vybral si vojnu

Chmelár upozorňuje, že si minister Korčok už viackrát počas svojej profesionálnej kariéry mal vybrať vojnu namiesto mieru.

„Ivan Korčok je len ďalším žoldnierom na tomto pochode USA k svetovláde. Nezabúdajme, že vždy, keď mal voliť medzi vojnou a mierom, vybral si vojnu. Aj ako štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí v roku 2003 podporoval inváziu do Iraku bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN,“ pripomína Chmelár.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pavol Minár v štúdiu spravodajskej televízie.
  2. Šéf spoločnosti Shell Ben van Beurden na snímke z videa.Šéf spoločnosti Shell Ben van Beurden na snímke z videa.
  3. Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková.
  4. Andrej Danko na snímke, ktorú zverejnila satirická stránka.
  5. Eduard Chmelár

Ten mal na záver svojho textu pre ministra aj jasnú otázku, týkajúcu sa krokov, ktoré doteraz urobil pre mier na Ukrajine: „Povinnosťou diplomacie je rokovať. Čo ste urobili na tomto poste preto, aby vojna nevypukla? Čo ste urobili preto, aby bola vojna ukončená? Vyvinuli ste nulové diplomatické úsilie, neurobili ste vôbec nič, iba štvete do vojny, podporujete sankcie, ktoré ničia nás, nie Rusko a lobujete za vývoz zbraní, ktoré predlžujú vojnu, a vy to viete! Tak ako maršala Naďa začali prezývať minister vojny, vy ste obyčajný minister vojnového štvania, nie diplomacie.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár o Korčokovi: Je len žoldnierom a obyčajným ministrom vojnového štvania, nie diplomacie!

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti