tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Dala na rady ministrov? Čaputová tuctu Slovákov nepovolila bojovať za Ukrajinu!

Zďaleka nie všetky žiadosti Slovákov, ktorí chcú slúžiť v ukrajinskej armáde, prezidentka Zuzana Čaputová vybavila kladne. Zamietla dokonca väčšinu z tých, ktoré jej doteraz pristáli na stole. Vyzerá to tak, že Čaputová sa rozhodla po odporúčaniach troch ministrov. Konkrétne Jaroslava Naďa, Romana Mikulca (obaja OĽANO) a Ivan Korčoka. Práve ministerstvá, ktorým šéfujú, sa k jednotlivým žiadostiam, ktoré prichádzajú na adresu hlavy štátu, vyjadrujú.

Prezidentka Zuzana Čaputová doteraz posudzovala 17 žiadostí občanov SR, ktorí prejavili záujem o službu v ukrajinskej armáde. Povolenie dala v piatich prípadoch, vo zvyšných 12 žiadosť o povolenie zamietla. Pre TASR to uviedol riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidenta (KP) SR Jozef Matej.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  2. Eduard Chmelár
  3. Mnister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
  4. Vpravo Jaroslav Naď (OĽANO) počas rozhovoru na festivale Atmosféra.
  5. Zuzana Čaputová počas Dňa otvorených dverí v Prezidentskom paláci.
  6. Prezidentka SR Zuzana Čaputová
  7. Kéry vyzval Čaputovú
  8. Pavla Holcová

„O povolení či zamietnutí žiadostí rozhoduje prezidentka na základe odporúčaní rezortov obrany, vnútra a zahraničných vecí, ktoré jednotlivé žiadosti posudzujú ešte pred tým, ako sa dostanú k prezidentke,“ priblížil. Žiadosť sa podáva na okresnom úrade.

Na službu v cudzom vojsku reagoval aj Žilinka

Služba v cudzom vojsku vykonávaná občanom SR bez povolenia prezidentom SR je trestným činom, upozornil na sociálnej sieti generálny prokurátor Maroš Žilinka. Zákon o brannej povinnosti však ustanovuje aj výnimky. „Občan SR môže vykonať vojenskú službu v ozbrojených silách iného štátu bez povolenia prezidenta SR, ak je tento štát členom medzinárodnej organizácie zabezpečujúcej spoločnú obranu proti napadnutiu, ktorej je Slovenská republika členom,“ ozrejmil šéf Generálnej prokuratúry SR.

Na ukrajinský front pozýval prezident Zelenskyj

Ako ďalej uviedol, povolenie prezidenta nie je potrebné ani v prípade, ak štátny občan SR vykonáva vojenskú službu v ozbrojených silách štátu, ktorého je tiež občanom. Pričom musí byť tento štát zmluvným štátom Európskeho dohovoru o občianstve. „Výkon vojenskej služby v ozbrojených silách iného štátu je však diskutabilný počin, ktorého vhodnosť je sporná, a hoc s rozhodnutím o povolení, k jej výkonu by mali občania Slovenskej republiky pristupovať vždy mimoriadne obozretne,“ zdôraznil Žilinka.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine vyzval „všetkých, ktorí sa chcú pridať k obrane Ukrajiny, Európy a sveta“, aby prišli bojovať po boku Ukrajincov. Cudzinci môžu podľa ukrajinskej legislatívy vstúpiť do jednotiek územnej obrany ukrajinskej armády, pričom vzniká samostatná divízia nazvaná „medzinárodná légia na územnú obranu Ukrajiny“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dala na rady ministrov? Čaputová tuctu Slovákov nepovolila bojovať za Ukrajinu!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku