The New York Times priniesli šokujúci informáciu. Ak sa nič nezmení, súčasný šéf NATO Jens Stoltenberg budúci rok v septembri skončí vo svojej funkcii. NYT priniesol i zoznam kandidátov, ktorí by ho mohli nahradiť. Je plný žien a je medzi nimi aj prezidentka Zuzana Čaputová. Je už akousi tradíciou, že o niektorých úmysloch a vyjadreniach hlavných predstaviteľov štátu sa dozvedáme zo zahraničnej tlače. Možno je dôvod prostý. A to, že mnohí z nich sú obľúbenejší v zahraničí viac ako doma.
Mohlo by vás zaujímať
Konkurenciu bude mať Zuzana Čaputová veľkú. Podľa NYT, sa priamo vo Washingtone skloňuje najviac meno Chrystie Freeland. Ide o bývalú novinárku, v súčasnosti kanadsko-ukrajinskú premiérku a ministerku financií Kanady. V minulosti tiež zastávala funkciu kanadskej ministerky zahraničných vecí. Freelandová ovláda niekoľko jazykov. Podľa mnohých by mohla uspieť.
Čaputová
Kandiduje spolu s niektorými európskymi líderkami, ako napr. premiérkou Estónska Kajou Kallas, či bývalou prezidentkou Chorvátska Kolindou Grabar- Kitarovic. Keďže na Slovensku je Zuzana Čaputová skôr považovaná za módnu ikonu, je otázne, či by mohla uspieť. Taktiež ona sama sa v minulosti vyjadrovala, že sa neorientuje v zahraničnej politike. Preto je jej kandidatúra zvlášť neobvyklá.. Na druhú stranu by jej mohli pomôcť dobré vzťahy s Amerikou.
Eduard Chmelár
Známy politológ, historik a občiansky aktivista, sa ako prvý vyjadril ku kandidatúre Zuzany Čaputovej, na sociálnej sieti. A veruže ju nešetril. „Pre Zuzanu Čaputovú, ktorá v predvolebnej kampani priznala, že zahraničná politika je jej najslabšou stránkou a že v nej bude odkázaná na poradcov, je to únik zo sveta, v ktorom sa bez marketingu strácala,“ píše Chmelár.
„Jej srdce, ktoré bije za Washington, by tak bolo konečne naplnené, lebo vo svojej funkcii by mohla otvorene robiť to, čo musela doteraz iba kamuflovať: slúžiť Veľkému bratovi.“
Eduard Chmelár, historik
„Pre Slovensko by to bola skvelá správa, pretože by sme si konečne vydýchli od prezidentky, ktorá podľa vlastných slov nerozumie krajine, v ktorej žije. A bol by to aj prínos pre svet, pretože jej dezorientácia v svetovej politike by urýchlila rozpad najmilitaristickejšej organizácie všetkých čias, Severoatlantickej aliancie. Gratulujeme a držíme palce,“ uzavrel politológ svoje vyjadrenie.
Zdroj: NYT, Fb E.Chmelár
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Čaputová sa nezdá. Ukrajine, Európe a Amerike chce pomáhať ako šéfka NATO!