tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Vláda schválila stabilizačný príspevok
Minister financií Igor Matovič a premiér Eduard Heger. Zdroj: tasr

Slovensku za Hegerovej vlády klesá index právneho štátu! Problémom korupcia a súdy

Aj napriek pekným sľubom v podobe zvyšovania kvality právneho štátu, odstraňovania korupcie, rodinkárstva a klientelizmu, či rozväzovania rúk orgánom činným v trestnom konaní, sa Slovensko zjavne pod súčasnou vládou uberá presne opačným smerom. Problematická má byť pri tom hlavne miera korupcie a zlé fungujúce civilné súdnictvo.

Slovensko si podľa medzinárodnej organizácie World Justice Project v rámci Indexu právneho štátu 2022 (Rule of Law Index) v porovnaní s predchádzajúcim rokom pohoršilo o dve priečky. Celosvetovo skončilo na 35. mieste a spomedzi 31 krajín v rámci svojho regiónu je až na 25. mieste. Za susednou Českou republikou zaostávame až o 15 priečok, informovala v utorok Americká obchodná komora na Slovensku (AmCham).

Kto rieši zhoršujúci sa stav?

World Justice Project hodnotil 140 krajín a jurisdikcií na celom svete. Vo svojom reporte podľa Amcham skonštatoval, že už piaty rok po sebe sa úroveň právneho štátu vo väčšine krajín znížila. Index hodnotil jednotlivé dáta na základe ôsmich faktorov, a to obmedzenie vládnej moci, miera korupcie, otvorená vláda, základné práva, poriadok a bezpečnosť, presadzovanie právnych predpisov, ako aj spravodlivosť v občianskych a trestných veciach.

Podnikatelia vyzývajú k náprave

Ranking Slovenska bol negatívne ovplyvnený najmä nepriaznivým hodnotením v kategóriách hodnotiacich mieru korupcie a civilné súdnictvo. Iniciatíva za právny štát, ku ktorej sa hlásia zamestnávateľské združenia, obchodné komory a podnikateľské asociácie, poukázala na to, že ak by sme práve v týchto kategóriách dosiahli porovnateľné výsledky s Českom, tak by si Slovensko v rankingu výrazne polepšilo a dotiahlo sa práve na Českú republiku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zuzana Čaputová, prezidentka SR
  2. Robert Fico, opozičný líder, expremiér
  3. Zľava Juraj Blanár, Ladislav Kamenický, Robert Fico, Richard Takáč a Ľuboš Blaha (všetci Smer-SD) počas tlačovej konferencie k neotvoreniu 72. schôdze Národnej rady SR 14. septembra 2022 v Bratislave.
  4. Erik Kaliňák (vpravo) na snímke z videa.

Podnikatelia na Slovensku podľa AmCham pozorne sledujú vývoj pozície Slovenska v tomto indexe a vyzvali všetky štátne inštitúcie a ich jednotlivých predstaviteľov k prijatiu opatrení, ktoré by jeho postavenie zlepšili.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Slovensku za Hegerovej vlády klesá index právneho štátu! Problémom korupcia a súdy

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku