eReport.sk
Ústavný súd ohrozuje právny štát?
Eduard Burda, Daniel Lipšic Zdroj: tasr/koláž eReport

Dekan Burda: S Lipšicom sme už verejne diskutovali a on prehral. ÚŠP treba zrušiť čo najskôr


Eduard Burda v TA3 zopakoval svoj názor, že ÚŠP by mal byť zrušený čo najskôr a preto súhlasí aj so skráteným legislatívnym konaním. Na Lipšicovu výzvu na verejnú diskusiu reagoval pozitívne, ale pripomenul, že vyzývateľ už jednu diskusiu prehral.

Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda bol hosťom relácie Téma televízie TA3. Diskutovalo sa o vyjadreniach Daniela Lipšica na adresu dekana a tiež o jeho postoji k rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Nedávno Burda v stanovisku pre vládu uviedol, že v rámci špeciálnej prokuratúry môže pôsobiť zločinecká skupina a treba to preveriť. ÚŠP je podľa neho potenciálnym kriminogénnym faktorom, jeho prokurátori majú nízku kvalitu rozhodovacej činnosti a existujú podozrenia z manipulácie s trestnými konaniami.

„Myslím, že sú tu závažné podozrenia, ktoré sa týkajú možných manipulácií trestných konaní. A ja chcem, aby sa seriózne a na základne jasných dôkazov vyšetrili tak korupčné kauzy a ďalšie veci, ako aj tieto podozrenia z manipulácií,“ povedal Burda v ďalšom rozhovore.

Lipšic prehral

Pre TA3 Burda doplnil, že jeho predošlé vyjadrenia sa týkali „len niektorých prípadov, len niektorých prokurátorov špeciálnej prokuratúry a nie všetkých.“

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic bol hosťom v Téme už 6. decembra. Vtedy vyzval dekana na odbornú diskusiu pred študentmi a novinármi. Burda je tejto možnosti otvorený. Prízvukoval však, že takáto diskusia už prebehla v Starej Lesnej pred pár mesiacmi a Lipšic ju prehral.

Lipšic v relácii na adresu dekana tiež uviedol, že nechce zhadzovať odbornosť Burdu, no podľa neho nemal praktické skúsenosti tohto druhu. „Je to človek, ktorý nikdy nebol v pojednávacej miestnosti a nikdy nevidel vyšetrovateľský spis,“ povedal.

Mohlo by vás zujímať

  1. minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD)
  2. Je rozhodnuté!

„Ja som bol niekedy v máji alebo júni na jednej konferencii. Organizoval ju pán generálny prokurátor a bola tam polemika aj s dekanom Burdom ohľadne spolupracujúcich obvinených. Bolo tam viacero ľudí a bolo zjavné, že pán dekan nepozná ani základnú judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva k inštitútu spolupracujúcich obvinených. Toľko k odbornosti pána dekana Burdu,“ okomentoval diskusiu v Starej Lesnej Lipšic.

Dekan Burda sa ohradil, že čo sa týka jeho odbornosti, ide o nepravdivú informáciu. „Buď nie je informovaný pán špeciálny prokurátor, alebo zavádza. Takmer tri roky bez dvoch mesiacov som pôsobil ako advokátsky koncipient. V rámci toho som pôsobil prioritne v trestných konaniach,“ háji sa Burda.

„Podľa mojej mienky pán prokurátor zavádzajúco interpretoval rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva. Ja som ho na to aj upozornil. V prvom rade sa snažil vydávať dojem, že rozhodujúcim dôkazom môže byť aj výpoveď kajúcnika,“ skonštatoval Burda v súvislosti s Lipšicovými vyjadreniami, ktoré zazneli na už spomínanej diskusii v Starej Lesnej.

ÚŠP je potrebné zrušiť čo najskôr

„Ja som bol ten, čo Lipšica navrhol za špeciálneho prokurátora. Jednoducho keď som videl tú ďalšiu činnosť, tak som cítil a stále cítim dosť značné výčitky svedomia,“ priznal v rozhovore Burda.

Dekan ďalej upozornil, že to bol práve Daniel Lipšic, ktorý začal spochybňovať aj svojho nadriadeného, generálneho prokurátora Žilinku. „Práve generálny prokurátor a jeho tím naprávali mnohé nezákonnosti z úradu špeciálnej prokuratúry,“ uviedol. Dodal tiež, že podľa jeho mienky ostatní prokurátori špeciálnej prokuratúry sú si vedomí toho, že Lipšic kritizoval Žilinku za to, že si plnil zákonné povinnosti.

„Ja dnes s kľudným svedomím môžem povedať, že jednoducho sa tam diali nezákonnosti pri rozhodovacej činnosti pod gesciou špeciálnej prokuratúry. Máme tu rozhodnutia generálnej prokuratúry, ktoré to jasne dokazujú. Toto je dnes právny fakt,“ zopakoval Burda.

Burda je tiež presvedčený, že ÚŠP by mal byť zrušený čo najskôr. „Videli sme akciu Rozuzlenie. To bola snaha zastaviť vyšetrovanie možných manipulácií s trestnými konaniami,“ zdôvodnil svoj názor a upozornil aj na ďalšie nezákonnosti v prípade prideľovania statusov chránených oznamovateľov protispoločenskej činnosti takzvanej skupinke čurillovcov.

Zdroj: TA3

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dekan Burda: S Lipšicom sme už verejne diskutovali a on prehral. ÚŠP treba zrušiť čo najskôr

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne