eReport.sk
minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD)
zdroj foto: yt/eReport

Minister Susko hovorí o porušovaní základných práv a slobôd v trestných konaniach: Mrzí ho, že sa takto prezidentka vyjadrila

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) rešpektuje vyjadrenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej v súvislosti s novelou Trestného zákona. Dôvody na skrátené legislatívne konanie však podľa neho sú. Hovorí o porušovaní základných práv a slobôd v trestných konaniach. Tvrdí, že o obsahu novelizácie rokovali aj s odborníkmi.

,,Rešpektujeme vyjadrenie prezidentky, má na to právo. Budeme sa s tým musieť potom vysporiadať v legislatívnom procese a v parlamente,“ povedal Susko v súvislosti s možným vetovaním novelizácie zo strany hlavy štátu. Mrzí ho, že sa takto prezidentka vyjadrila práve pri tomto zákone, pričom v minulom volebnom období sa v zrýchlenom režime schvaľovalo množstvo zákonov.

Diskusia s odborníkmi

Čo sa týka diskusie s odborníkmi, Susko podľa vlastných slov zriadil v rezorte k téme kolégium odborníkov. Jeho súčasťou mali byť dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda, štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská, ale aj predseda trestnoprávneho kolégia z Najvyššieho súdu SR František Mozner či zástupca generálnej prokuratúry Jozef Kandera.

Dôraz kladie aj na alternatívne tresty

,,Myslím si, že sú to všetci zástupcovia najvyšších odborných právnych inštitúcií, ktoré k tomu majú čo povedať,“ povedal. Odmieta, že by si vyberali len odborníkov, ktorí podporujú vládne návrhy. Minister zároveň poukázal na potrebu zosúladiť trestné sadzby s ostatnými krajinami Európskej únie tak, aby boli tresty primerané. Dôraz kladie aj na alternatívne tresty.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ústavný súd ohrozuje právny štát?
  2. EÚ vyradila zo sankčného zoznamu Slováka Hambálka
  3. Na kombosnímke zľava Igor Matovič a Zuzana Čaputová
  4. Nejasnosti v kauze Chikara 2?
  5. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
  6. Robert Fico

Neobáva sa zásadných postihov

Pripomenul, že o týchto zmenách dlhodobo hovorili pred voľbami, ale aj vo vládnom programe. Preto podľa neho novela nie je prekvapením pre verejnosť. Deklaroval tiež, že sú v kontakte aj s Európskou komisiou, ktorá namietala rýchlosť prijímania novely. Neobáva sa zásadných postihov pre Slovensko. Rovnako sa neobáva ani prípadných prieťahov v konaniach po presune agendy Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na krajských prokurátorov. ,,Sú to takisto špecializovaní prokurátori na jednotlivé agendy,“ dodal.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Minister Susko hovorí o porušovaní základných práv a slobôd v trestných konaniach: Mrzí ho, že sa takto prezidentka vyjadrila

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie