eReport.sk
Na snímke Donald Trump. Foto: tasr/ap

Budú sa prepisovať dejiny USA? Výbor Kongresu odporúča trestne stíhať Trumpa!


Budú sa prepisovať dejiny USA? Výbor Snemovne reprezentantov amerického Kongresu vyšetrujúci útok davu na Kapitol zo 6. januára minulého roka v pondelok jednomyseľne rozhodol, že odporučí príslušným orgánom začať trestné stíhanie bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr AP a AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Trump si pred voľbami verí
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu - okrem fronty pri Bachmute - navštívil aj mesto Charkov na severovýchode Ukrajiny
  3. Trump sa postaví pred súd
  4. Sociálna sieť X, ktorú vlastní Elon Musk, môže do konca roka prísť až o 75 miliónov USD (68,71 milióna eur) na príjmoch z reklamy.

Výbor zložený zo siedmich demokratov a dvoch republikánov navrhuje stíhať Trumpa a jeho spolupracovníkov za nasledovné: podnecovanie k vzbure, bránenie v úradnom výkone, sprisahanie s cieľom podviesť americkú vládu a podanie falošných výpovedí.

„Prehral voľby v roku 2020 a dobre to vedel“

Odporúčanie výboru je pre orgány činné v trestnom konaní nezáväzné a konečné rozhodnutie o začatí stíhania bude na ministerstve spravodlivosti.

„(Trump) prehral voľby v roku 2020 a dobre to vedel, avšak rozhodol sa napriek tomu ostať v úrade prostredníctvom rozsiahleho plánu zameraného na zmarenie výsledkov volieb a zablokovanie odovzdania moci,“ povedal predseda výboru Bennie Thompson z Demokratickej strany.

V Neprospech Trumpa rečnila aj republikánka

Podpredsedníčka výboru Liz Cheneyová z Trumpovej Republikánskej strany vo svojom vystúpení uviedla, že v dejinách USA sa všetci prezidenti zasadzovali za pokojné odovzdanie moci, „s výnimkou jedného“.

Výbor taktiež jednomyseľne schválil svoju záverečnú správu. Tá obsahuje okrem iného prepisy výsluchov a legislatívne odporúčania. Správu by mali v plnom znení zverejniť v stredu.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Budú sa prepisovať dejiny USA? Výbor Kongresu odporúča trestne stíhať Trumpa!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: