eReport.sk
Ján Budaj v televíznom štúdiu.
Ján Budaj v televíznom štúdiu. Reprofoto: ta3.com

Budaj vyslal odkaz Washingtonu: S týmto by sa európski demokrati určite nestotožnili!


Budaj vyslal odkaz Washingtonu, kritizoval Spojené štáty. Zároveň je však presvedčený o tom, že Amerika je „civilizačné kotvisko“. Stalo sa tak po tom, ako ho moderátor zavalil otázkami o nedávnom rozhodnutí Joe Bidena, amnestovať vraždu novinára.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Belousovová tvrdo o Čaputovej
  2. Pestovať mrkvu pre vegánskych medveďov
  3. Budaj, ktorý bol ministrom Matovičovej vlády a dostal sa do politiky cez kandidátku Igora Matoviča si myslí, že nová vláda pod vedením R. Fica na upevnenie svojej moci používa populizmus a lži.

„Musíme sa dohodnúť, či sme Európania, alebo sme Putinovci. Musíme prísť k nejakej spoločenskej dohode, kam civilizačne a politicky patríme. Návrat Roberta Fica by bola veľká prehra, bol by to návrat do minulosti. Bez ohľadu na to, či páchal veľmi zlé veci, už nemá tú odvahu, ktorú moderné Slovensko potrebuje,“  vyhlásil v pondelok (19. 12.) dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj. Urobil tak po tom, ako mal v rovnaký deň tlačovku s ďalšími poslancami OĽANO o tom, že opúšťajú hnutie Igora Matoviča.

Poslanci NR SR zľava Kristián Čekovský, Monika Kozelová a dočasne poverený minister životného prostredia SR Ján Budaj prichádzajú na tlačovú konferenciu s názvom Spoločný postup demokratov po páde vlády 19. decembra 2022 v Bratislave. – Foto: tasr

Budaj sa v štúdiovom kresle súkromnej spravodajskej televízie takpovediac krútil pri viacerých otázkach. Moderátor Peter Bielik mu totiž položil aj niekoľkotakých, ktoré zjavne politik, ktorý sa opakovane hlási k demokratom, vysvetľoval dosť komplikovane až nezrozumiteľne.

„Bol to Matovič, ktorý porazil Fica“

Podľa Budaja je naša politická scéna veľmi čitateľná. „Sú tam pohrobkovia dvoch totalít a potom rozhádaní demokrati,“ uviedol dočasne poverený minister životného prostredia pri hodnotení aktuálnej parlamentnej krízy v pondelok večer v Téme dňa.

Budaj napriek tomu, že Matoviča opúšťa, nijako zreteľne ho nekritizuje. Volebný úspech OĽANO v roku 2020 považuje za výsledok desaťročného úsilia lídra tohto hnutia.

Ako to, že ten Matovič tie voľby vyhral? Budaj to vidí takto: „Jednoducho, v demokracii je pánom pán volič. A ten mu to víťazstvo odovzdal. Ja si myslím, že jednoducho z toho dôvodu, že medzi tými súťažiacimi demokratickými stranami, bolo ich päť dokopy, tak Igor Matovič bol presvedčivý, že nastolí spravodlivosť. A tá objednávka, aby už konečne gauneri, mafiáni, alebo korupčníci začali byť vyšetrovaní a začali byť aj trestaní… Tá objednávka po vražde novinára, ktorý vlastne robil investigatívu tohoto prostredia, bola obrovská. A toto dalo Igorovi Matovičovi jeho víťazstvo. V tomto zmysle je to víťazstvo naprosto zaslúžené. K jeho vytrvalosti desaťročnej a k jeho úspechu treba povedať len, že áno, bol to Matovič, ktorý porazil Fica.“

Budaj moderátorovi: Neposmievajte sa, prosím

Bielik však Budajove slová „jemne“ spochybnil, poukázal na nie práve najlepšie fungovanie hnutia OĽANO a zároveň dočasne poverenému ministrovi pripomenul, že aj on sa napokon rozhodol, že Matoviča opustí. Takisto Budajovi povedal, že skutočným dôvodom, prečo z OĽANO odchádza, je pravdepodobne jeho nespokojnosť s tým, že nemal žiadny vplyv na rozhodovanie v tejto strane.

Bielik vzápätí pred Budajom uviedol, že nepochopil celkom dôvod jeho odchodu z OĽANO. „Pán Budaj to, že nemáte vplyv na riadenie tej strany. A, že nemáte vplyv na rozhodovanie v tej strane, to ste už predsa vedeli. Tam je úzke vedenie, ktorého ste možno členom. Ale vaši kolegovia už vôbec nemohli nijakým spôsobom, tí ktorí nie sú straníci a ani nemali stranícku knižku OĽANO, nemohli do toho vôbec zasahovať. To teraz na to prišli?“ – narážal moderátor svojou otázkou aj na poslancov okolo Budaja, ktorí tento týždeň oficiálne ohlásili spolu s ním, že idú od Matoviča.

Budaj nebol takto formulovanou otázkou rozhodne nadšený. „Neposmievajte sa, prosím,“ vyčítavo reagoval na slová Bielika. A vzápätí sa zastal odídencov z OĽANO: „Tí ľudia úprimne sa zúčastňovali práce v OĽANO. Boli uisťovaní, že ich hlas má význam. A skutočne na poslednom klube silnou argumentáciou presvedčovali a hovorili o tom, ako riešiť túto krízu. Oni videli riešenie v tom, že predsa len Igor Matovič opustí túto (ministerskú a vládnu) funkciu, ak to zachráni jeho vlastnú vládu.“

OĽANO má vraj len demokratický deficit

Budaj zároveň kritizoval to, že stranícki lídri Richard Sulík a Igor Matovič zjavne nemajú „veľkú oponentúru vo vnútri svojich skupín.“ „Jednoducho, SaS má nejakých 200 členov, OĽANO ešte menej…“ – konštatoval Budaj.

Robert Fico vládol úplne sám. Vrátili sme sa na chvíľu vlastne do čias štátostrany. A dôsledkom boli pomery, keď sa zavraždil novinár. To si chceme zopakovať znovu tento valčík? Tri kroky dozadu a jeden krok dopredu?

Ján Budaj.

Po týchto slovách si Bielik zase „rýpol“ a pripomenul Budajovi, ktorý sa cíti byť demokratom, že sám predsa o OĽANO hovorí, ako o demokratickej strane. Narážal na to, že ak je strana demokratická, mali sa pod jej smerovanie a kroky podpisovať rozhodnutia podľa možností čo najväčšieho počtu jej členov. Je teda OĽANO demokratická strana? Podľa Budaja áno. „Demokratická je plne svojou orientáciou, no ale to, že má demokratický deficit, podobne ako vlastne všetky strany, ktoré sú na scéne… Lebo zase tie ľavicové strany prijali model demokratického centralizmu, ktorý bol v komunistickej strane. A tiež to rozhodovanie je veľmi centralizované,“ opäť ponúkol člen dočasne poverenej vlády tak trochu krkolomné vysvetlenie.

O prezidentke: Neviem, čo ju k tomu vedie

Budaj a jeho demokratická platforma, ktorú do parlamentu vyniesol „výťah“ OĽANO jednoznačne odmieta predčasné voľby. A odmieta podporiť aj ústavné zmeny, aby sa mohlo skrátiť volebné obdobie vlády. Pritom ide o legitímny ústavný nástroj, ktorý by mala mať každá demokratická spoločnosť k dispozícii. Bielik sa preto Budaja opýtal, ako je to možné, že odídenci z OĽANO spolu s ním odmietajú to, k čomu vyzvala aj prezidentka Zuzana Čaputová. A tá teda je, minimálne podľa Budaja, rozhodne demokratickou prezidentkou všetkých občanov.

„Ja som s ňou o tom nehovoril, tak neviem nejak bližšie, čo ju k tomu vedie,“ takto sa zamyslel Budaj nad tým, prečo vyzýva Čaputová k predčasným voľbám. Dočasne poverený minister vzápätí takpovediac dvihol varovný prst. „Ale zopakujem, demokratický rozvrat a predčasné voľby už 20 rokov vracajú postkomunistov k moci. A to do tej miery, že poslednýkrát, keď sa to urobilo, vládol Robert Fico úplne sám. Vrátili sme sa na chvíľu vlastne do čias štátostrany. A dôsledkom boli pomery, keď sa zavraždil novinár. To si chceme zopakovať znovu tento valčík? Tri kroky dozadu a jeden krok dopredu?“ – aj takéto otázky si kládol v štúdiu Budaj.

Saudský princ, ktorý dal pravdepodobne zavraždiť iného novinára, dostal od Joe Bidena amnestiu. Tomu vy rozumiete, ako demokrat, že sa dá amnestovať vražda? To už je iný novinár? A to už sú tí demokrati iní demokrati, keď sa dospeje k takémuto rozhodnutiu?

Pýtal moderátor Peter Bielik politika Jána Budaja.

Politik pri poznámke moderátora, že prezidentka môže politickú krízu vyriešiť aj menovaním úradníckej vlády uviedol, že „všetko je lepšie, ako predčasné voľby.“

Tomu vy rozumiete ako demokrat? – pýtal sa Bielik

Vraždu novinára v pondelkovej relácii Téma dňa spomenul Budaj opakovane. A tak mu Bielik pripomenul jednu správu z minulého týždňa. Správu zo Spojených štátov, ktorej mediálna prítomnosť na Slovensku nebola rozhodne nijako výrazná. „Spomínali ste vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Ja mám dojem, že práve rétorika, ktorá sa vedie z demokratických strán, je tak trošku nespravodlivá v tejto veci,“ začal zoširoka moderátor.

Nie je vražda ako vražda?

Joe Biden a Muhammad bin Salmán sa zdravia v saudskoarabskej Džidde 15. júla 2022. – Foto: tasr/ap

„Minulý týždeň to bolo, keď sa zo Spojených štátov amerických na Slovensko dostala správa, že saudský princ, ktorý dal pravdepodobne zavraždiť iného novinára, dostal od Joe Bidena amnestiu. Tomu vy rozumiete, ako demokrat, že sa dá amnestovať vražda? To už je iný novinár? A to už sú tí demokrati iní demokrati, keď sa dospeje k takémuto rozhodnutiu? Nemyslíte si, že aj toto tak trošku nahráva práve tým ľuďom, o ktorých hovoríte?“ – obrátil sa moderátor v mimoriadne citlivej téme na Budaja.

Najprv sa rozhovoril o Donaldovi Trumpovi

„Áno, áno,“ začal vládny politik a hneď pripomenul, že Spojené štáty sú demokracia, ako každá iná. „Keď mali Trumpa, tak predsa aj tu na Slovensku, sme nad tým žasli. Nad niektorými jeho postojmi. Jeden z paradoxných dôvodov, prečo vzniká antiamerikanizmus je iluzórna predstava o dokonalej Amerike. Potom, keď sa ukáže, že je rovnako zraniteľná ako Slovensko, alebo Taliansko, alebo Španielsko….Ba dokonca viete, je to rozľahlá krajina, kde vnútorná časť je obývaná veľmi jednoduchými a nie veľmi bohatými roľníkmi. Tí sú práve živnou pôdou najrôznejších názorov, najrôznejších konzervatívnych prúdov, ktoré živia politické postavy ako je bývalý prezident (Donald Trump). Tak si uvedomíte, že netreba žiadnu krajinu až tak bezmedzne obdivovať. Jednoducho, aj im sa môže podariť blbá voľba. A potom za ňu nesú dôsledky…“ rozhovoril sa Budaj o Trumpovi, hoci mal reagovať na šokujúcu udalosť, ktorá sa týka Bidena.

Pripustil, že isté rozhodnutia USA nedopadli šťastne

Bielik mu, samozrejme, pripomenul, že k čomu smerovali jeho predchádzajúce otázky. „A toto čo som sa pýtal, že americký prezident amnestuje vraždu? „- opäť ho vyzval k odpovedi. „Áno, je to poľutovaniahodné. Naozaj. S tým by sa európski demokrati určite nestotožnili,“ vyhlásil Budaj, sťaby hovorca všetkých demokratov starého kontinentu.

Samozrejme, ja som za to, aby sa Spojené štáty kritizovali, ako každý iný štát. Treba to robiť, netreba to tabuizovať. Ale neznamená to, že táto vyspelá bohatá krajina nie je aj pre Európu, aj pre NATO a rôzne medzinárodné sily, aj pre OSN, hlavnou kotvou.

Ján Budaj.

Moderátorovi však pripomenul: „Veď vy viete, že americká politika často hovorí o sférach záujmu, ktoré potom ospravedlnia aj veľmi prekvapivé rozhodnutia. A na tie Amerika už aj tak trochu dopláca, pretože otvorenie niektorých tých vojen nedopadlo práve šťastne.“

„Som za to, aby sa Spojené štáty kritizovali, ale…“

Napriek kritike USA je dočasne poverený minister presvedčený, že Američanom nemožno uprieť ich zásluhy v mnohých kľúčových dejinných udalostiach. „Na druhej strane bez Ameriky ako civilizačného kotviska, dá sa povedať, ktoré má dosť moci na to, aby všetkých tých psychopatov sveta, ktorých je veľa, je veľa tých zločinných režimov a vskutku protiľudských nehumánnych režimov, aby existovalo ako istá odstrašujúca sila. Nakoniec, keby nebolo Spojených štátov, tak Európa je nacistická. Dvakrát vstúpili do našej vnútornej vojny, ktoré obe vyvolalo Nemecko a druhá spôsobila genocídu Židov v Európe. Samozrejme, ja som za to, aby sa Spojené štáty kritizovali ako každý iný štát. Treba to robiť. Netreba to tabuizovať. Ale neznamená to, že táto vyspelá bohatá krajina nie je aj pre Európu, aj pre NATO a rôzne medzinárodné sily, aj pre OSN, hlavnou kotvou. Hlavným donorom a zakladateľom takejto povojnovej architektúry sveta.

Moderátor pripomenul mlčanie médií

Bielik sa poďakoval za odpoveď a Budajovi ešte pripomenul, že o amnestii vraždy novinára Džamála Chášukdžího prezidentom USA sa u nás prakticky mlčalo. „Veľa sa o tom v médiách nehovorilo. Zrazu, keď sa také niečo povie v Spojených štátoch amerických, tak je ticho,“ konštatoval moderátor.

Celý rozhovor s Jánom Budajom nájdete na stránkach TA3.

Zdroj: ta3.com

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Budaj vyslal odkaz Washingtonu: S týmto by sa európski demokrati určite nestotožnili!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre