eReport.sk
Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: tasr

Sudkyňa šéfke rezortu spravodlivosti: Kolíkovej návrh online pojednávaní je fackou autorite súdnej moci!


Krajská sudkyňa Dana Jelinková Dudzíková nesúhlasí s návrhom z dielne ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (SaS), ktorý by umožnil účastníkovi súdneho pojednávania vo vybraných prípadoch účasť v online forme. Sudkyňa hovorí o devalvovaní súdnej moci.

„Pani ministerka Kolíková vo svojom protiústavnom prílepku navrhuje od 1. januára 2023 nasledovnú zmenu v civilných pojednávaniach: ´Ak sa na zaručenie spravodlivého procesu nevyžaduje fyzická prítomnosť strany na pojednávaní, súd umožní strane účasť na pojednávaní prostredníctvom videokonferencie alebo iných prostriedkov komunikačnej technológie, a to aj v na to určených priestoroch súdu, ktorý je strane najbližšie.´,“ píše vo svojom blogu Jelinková Dudzíková.

Bez diskusie?

Sudkyňa zároveň upozorňuje, že opäť ide o vládny návrh, ktorý nebol s dotknutými stranami diskutovaný v dostatočnej miere: „Vyššie uvedený nápad pani ministerky Kolíkovej nijak nesúvisí s Covidom. Nebol odbornej ani širokej verejnosti žiadnym spôsobom predstavený, ani vysvetlený. A preto, už ako tradične, akoby trpiac samomluvou, každý si sám v sebe uvedený návrh analyzuje a zvažuje riziká.“

Návrh by mohol podľa nej priniesť viaceré problémy, ktoré ministerky pravdepodobne nezvážila. „Riziko – GDPR, ochrana súkromia – ako sa bude legitimovať účastník konania? Do kamery? Cez Zoom, Teams alebo Skype? Ako bude zabezpečená skutočnosť, že budeme vedieť, kto všetko sa pozerá a je pripojený? Kto a na základe čoho bude rozhodovať o tom, že sa na zaručenie spravodlivého procesu nevyžaduje fyzická prítomnosť strany na pojednávaní? Na základe finančnej situácie? Bude takýto spôsob pojednávania nárokovateľný?,“ pýta sa na rôzne problémy Jelinková Dudzíková.

Je to v záujme občanov?

Samotná Kolíková prezentuje svoj návrh ako krok v prospech občana, účastníka konania. Sudkyňa však má aj k tomu odôvodneniu zjavné výhrady. „Je toto v záujme občanov, aby sa ich spory, často citlivé rodinné záležitosti alebo otázky duševných porúch, zdravotného stavu, riešili online?,“ pýta sa ďalej.

Sudkyňa sa rozhodla obohatiť verejnú diskusiu o Kolíkovej návrhu aj o zopár skúseností: „Z výkonu advokácie viem, že väčšina klientov mala iný pocit zo súdnej moci, keď sme boli len v písomnej fáze a úplne iný pocit, keď sudca dostal tvár a výraz na pojednávaní. Zmena bola v tom, že na pojednávaní justícia mala zrazu ľudskú tvár a bolo ju cítiť človečinou. Z mojich poznatkov môžem povedať, že pre väčšinu ľudí bola súdna moc len studenou neosobnou budovou, ku ktorej mali a priori nedôveru. Občan sa do takejto budovy dostaví pred cudzieho človeka – sudcu, aby pred ním rozoberal svoje intímne životné momenty, traumy či krivdy. Neviem si predstaviť rozprávať toto do svetielka na kamere počítača.“

Súd ako online služba?

Veľké množstvo činností sa dá premiestniť do online priestoru. V rámci súdnej moci však evidentne neexistuje zhoda na tom, či sa to týka aj činnosti samotných súdov. „Myslím si, že navrhovaný model online pojednávaní je fackou autorite súdnej moci, akokoľvek si uvedomujem slovenskú realitu absencie verejnej autority ako takej, o súdnej moci nehovoriac. Nemyslím si, že online súdne pripojenie je naplnením zásady ústnosti a bezprostrednosti súdneho konania. Nesúhlasím s devalvovaním súdnej moci na online službu,“ dodala sudkyňa.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda vlády SR Eduard Heger.
  2. Baránik chce "silou mocou" odobrať Žilinkovi zákonnú právomoc
  3. Mária Kolíková (Za ľudí).
  4. Sudkyňa a členka Súdnej rady SR Marcela Kosová
  5. Zamestnankyňa súdu počas protestu proti súdnej mape 15. marca 2022 pred Krajským súdom v Trenčíne.
  6. Zľava Mária Kolíková a Ondrej Dostál.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sudkyňa šéfke rezortu spravodlivosti: Kolíkovej návrh online pojednávaní je fackou autorite súdnej moci!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: