tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Zamestnankyňa súdu počas protestu proti súdnej mape 15. marca 2022 pred Krajským súdom v Trenčíne.
Zamestnankyňa súdu počas protestu proti súdnej mape 15. marca 2022 pred Krajským súdom v Trenčíne. Foto: tasr

VIDEO Protest sudcov Trenčíne: Kolíková všade šíri klamstvo! Chce znova ohýbať právo

AKTUALIZOVANÉ – Asi 80 sudcov a pracovníkov súdov protestovalo v utorok pred Krajským súdom (KS) Trenčín proti súdnej mape. Informovala o tom členka predsedníctva Odborového zväzu justície Marta Božková. „Veríme, že reformu súdnej mapy ako záväzok z programového vyhlásenia vlády a súčasť plánu obnovy a odolnosti sa podarí presadiť,zdôraznil Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR v reakcii na utorkové protestné zhromaždenie zamestnancov súdov

„Ministerka (Mária Kolíková, pozn. TASR) všade rozpráva, že Európska komisia pre efektivitu justície jej odsúhlasila súdnu mapu. Je to klamstvo. V utorok má Národná rada SR rokovať o návrhu zákona o zriadení správnych súdov. Dozvedeli sme sa, že v rozpore s legislatívnymi pravidlami chce (ministerka) do zákona vsunúť prílepok, ktorým zruší krajské súdy napriek tomu, že 15. februára jej v parlamente zrušenie krajských súdov neprešlo,“ uviedla Božková.

VIDEO Zamestnanci súdov sa obávajú ďalšieho rušenia pracovísk od roku 2025

Ako dodala, protestné zhromaždenia budú pokračovať v Bratislave, v krajských a možno i v niektorých okresných mestách 22. marca, keď má byť v druhom čítaní prerokovaný návrh zákona o zriadení nových obvodov okresných súdov.

FOTO Protest proti reforme súdnej mapy v Trenčíne

GALÉRIA – Foto: tasr

„Tam chce (ministerka) opäť ohnutím práva a porušením legislatívnych pravidiel vsunúť zrušenie okresných súdov v Košiciach a v Bratislave a ich zmenu na mestské súdy, čo jej rovnako 15. februára neprešlo,“ doplnila Božková.

VIDEO Zamestnanci súdov protestujú v Trenčíne proti súdnej mape

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister vnútra SR Roman Mikulec

Reakcia rezortu spravodlivosti

Rokovania o súdnej mape naďalej pokračujú. Jej zavedenie odporúča aj Európska komisia pre efektívnu justíciu (CEPEJ). Pre TASR to uviedol Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR v reakcii na utorkové protestné zhromaždenie zamestnancov súdov pred Krajským súdom (KS) Trenčín proti súdnej mape.

„Veríme, že reformu súdnej mapy ako záväzok z programového vyhlásenia vlády a súčasť plánu obnovy a odolnosti sa podarí presadiť,“ zdôraznil Bubla. Cieľom je špecializácia sudcov, rýchlejšie a kvalitnejšie rozhodnutia súdov a lepšie podmienky sudcov a pracovníkov súdov na prácu a rozhodovanie.

Ako ďalej uviedol, zavedenie súdnej mapy vyplýva aj z odporúčaní CEPEJ. „Najmä pokiaľ ide o špecializáciu sudcov či spájanie súdov do väčších obvodov. Odporúčania sú uvedené v správe k stavu súdnictva na Slovensku z roku 2018,“ dodal s tým, že materiál je dostupný na webe rezortu spravodlivosti.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Protest sudcov Trenčíne: Kolíková všade šíri klamstvo! Chce znova ohýbať právo

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku