Bruselskí politici rozbehli na úrovni EÚ iniciatívu s cieľom označovať Rusko za „teroristický štát“, resp. „štát podporujúci terorizmus“. Rezolúciu však nepodporili viacerí europoslanci, od ktorých sa to pôvodne očakávalo. Patrí medzi nich aj Monika Beňová, ktorá upozorňuje hlavne na právne aspekty takéhoto označenia konkrétneho štátu. Rezolúcia podľa nej používa pojmy, ktoré európska legislatíva nepozná.
Mohlo by vás zaujímať:
„Ešte pred odletom do Bruselu aspoň pár slov k tomu, prečo som nepodporila rezolúciu EP o Rusku a prečo je politicky nekorektné rezolúcie s takýmto znením vôbec navrhovať. V prvom rade, na rozdiel od akýchkoľvek pseudoromantikov a wanabymoralistov, politik/čka má zodpovednosť hlasovať nielen v súlade s vedomím a svedomím, ale podľa možnosti aj v súlade s právom. O množstve vecí si môžeme myslieť čokoľvek, môžu nás hnevať, dojímať, či vyvolávať akúkoľvek inú emóciu, ale keď príde hlasovanie, musí byť racionálne,“ uviedla Beňová na sociálnej sieti.
„Keď sa to niekomu nepáči, je to jeho vec“
Beňová je známa tým, že sa v problematike rusko-ukrajinskej vojny stavia skôr na stranu Ukrajiny. Aj napriek tomu tvrdí, že rozhodnutia EP musia mať určité racionálne stránky, ktoré nemôžu byť prekonané emóciami. Za podstatné považuje rozhodnutia medzinárodných inštitúcií, ktoré majú rozhodnutia o previneniach štátu voči medzinárodnému právu vytvárať. Rezolúcie EP takýmto prostriedkom ani náhodou nie sú.
„To, že považujem vojnu proti Ukrajine za nespravodlivú neznamená, že nebudem rešpektovať medzinárodný právny rámec. Žiadna z medzinárodným inštitúcií dodnes nerozhodla ani o genocíde, ani o terorizme a ani o vojnových zločinoch. Ruska na Ukrajine. Také sú fakty a taká je politická realita. Keď sa to niekomu nepáči, je to jeho vec. Ani mne sa to nie. Ale žiadna vymyslená rezolúcia EP to nezmení,“ konštatuje europoslankyňa.
Nebude hlasovať ani za pôžičku Ukrajine
Brusel sa okrem rezolúcie snaží cez parlament pretlačiť aj tzv. pôžičku Ukrajine vo výške 18 miliárd. Problémom návrhu je podľa Beňovej to, že sa o žiadnu pôžičku nejedná. Ukrajina podobnú čiastku nebude môcť splatiť a preto by mal byť podľa nej Brusel k svojim občanom úprimnejší.
„Chcem ešte doplniť, aby to bolo jasné, že hlasovať za ´pôžičky´ v rozsahu 18 miliárd pre Ukrajinu nebudem rovnako. Lebo nebudem klamať ľudí že je to pôžička. Ukrajina, zničená vojnou, nebude môcť splácať takéto ´pôžičky´. Bolo by čestnejšie neklamať a nájsť úprimnejšiu formu pre označenie finančnej pomoci,“ uzavrela.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Beňová odmieta nazývať Rusko teroristickým štátom! Prečo nepodporila rezolúciu Európskeho parlamentu?