eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin a kazašský prezident Kasymo Tokajev, foto:tasr/afp

Putin sa stretol s Tokajevom: Podarilo sa prezidentom vyhovoriť si vzájomné nezhody?

Ruský prezident Vladimir Putin sa v pondelok v Kremli stretol so svojím kazašským náprotivkom Kasymom-Žomartom Tokajevom. Počas stretnutia obaja potvrdili historické väzby spájajúce ich krajiny napriek nezhodám, ktoré medzi nimi nastali v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.

Pre Tokajeva išlo o prvú zahraničnú cestu od opätovného vymenovania do funkcie po nedávnom víťazstve v predčasných prezidentských voľbách. Ako uvádza AFP nemal v nich nijakých skutočných oponentov. Tokajev (69) pritom uviedol, že rozhodnutie navštíviť ako prvú Moskvu je symbolické.

„Je to moja prvá zahraničná cesta od tejto udalosti a to samo o sebe má samozrejme politický význam, ide o istú symboliku,“

uviedol Tokajev pred rokovaniami sediac vedľa Putina.

„Pre Kazachstan Rusko vždy bolo a je strategickým partnerom,“ dodal. Putin mu zase na oplátku povedal, že vzťahy Moskvy s Astanou majú „špeciálny charakter“. Šéf Kremľa tiež vyzval na posilnenie ekonomických vzťahov, čo by podľa neho bolo v súčasnosti veľmi príhodné vzhľadom na krízu v medzinárodnom obchode.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ľudia prijímajú humanitárnu pomoc v ukrajinskom Chersone 15. novembra 2022.
  2. Vydiera Zelenský niečim Bidena?
  3. Gesto solidarity?

Prezidenti tiež prostredníctvom videospojenia predniesli príhovor na medzivládnom fóre v ruskom meste Orenburg ležiacom pri hraniciach s Kazachstanom.

Kroky Ruska znervóznili partnerov

Vpád ruských vojsk na Ukrajinu znervóznil niektorých spojencov Ruska vrátane Kazachstanu, píše AFP. Tokajev minulý týždeň na summite Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB) vedenej Ruskom vyzval na „spoločné hľadanie mierového plánu“. „Nemôžeme dovoliť, aby sa bratský ruský a ukrajinský ľud rozišli so vzájomným nedoriešeným pocitom krivdy,“ povedal vtedy kazašský prezident.

Rusi utekali pred mobilizáciou

Tokajev okrem toho podľa agentúry AFP dovolil desiatkam tisíc Rusov utiecť pred ruskou vojenskou mobilizáciou do Kazachstanu.

Zdroj: tasr/afp


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin sa stretol s Tokajevom: Podarilo sa prezidentom vyhovoriť si vzájomné nezhody?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti