eReport.sk
Musí sa to zmeniť
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Zdroj: tasr/ap

Azerbajdžanský prezident s kritikou Francúzska: Ide im len o to, aby rozpútali novú vojnu!

 Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev v utorok obvinil Francúzsko z podnecovania novej vojny v oblasti južného Kaukazu a z vyzbrojovania Arménska, úhlavného nepriateľa Azerbajdžanu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Zmenu podpísal ešte Lengvarský
  2. KDH)považuje návrat do NRSR za splnenie predvolebného cieľa.
  3. Hodnotiť to budú občania
  4. Skvelá vizitka pre Žilinku

Náhorný Karabach

Azerbajdžan a Arménsko už celé desaťročia vedú konflikt o územie Náhorného Karabachu. Azerbajdžanská armáda uskutočnila v septembri bleskovú vojenskú operáciu, po ktorej získala kontrolu nad týmto územím, čo vyvolalo masový exodus karabašských Arménov.

„(Francúzsko) vedie militaristickú politiku prostredníctvom vyzbrojovania Arménska, podporuje revanšistické sily v Arménsku a pripravuje pôdu na vyvolanie nových vojen v našom regióne,“ tvrdil Alijev v rámci prejavu k účastníkom medzinárodnej konferencie v Baku.

Ostrá kritika

V stanovisku, ktoré na konferencii v prezidentovom mene prečítal Alijevov poradca pre zahraničnú politiku, sa ďalej tvrdí, že Francúzsko „narúša stabilitu nielen vo svojich bývalých a súčasných kolóniách, ale aj na južnom Kaukaze, kde podporuje separatistické nálady a separatistov“.

Mierové rokovania medzi Azerbajdžanom a Arménskom, ktoré sa usiluje sprostredkovať medzinárodné spoločenstvo, dosiaľ neboli úspešné. Jerevan i Baku pred časom naznačili, že by komplexnú mierovú dohodu by mohli podpísať ešte do konca tohto roka.

Bude mier?

Arménsky premiér Nikol Pašinjan a Alijev už absolvovali niekoľko kôl rokovaní pod „taktovkou“ Európskej únie, ale azerbajdžanský prezident sa v októbri odmietol zúčastniť rokovaní s Pašinjanom v Španielsku, pričom to odôvodnil francúzskou zaujatosťou.

Vo štvrtok sa Baku tiež odmietlo zúčastniť na normalizačných rozhovoroch s Arménskom, ktoré sa mali v novembri uskutočniť v Spojených štátoch, pretože Washington podľa neho zaujal „neobjektívny“ postoj.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Azerbajdžanský prezident s kritikou Francúzska: Ide im len o to, aby rozpútali novú vojnu!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php