eReport.sk
Ilustračné foto: tasr/ap

Bude v tretej vlne 10 000 obetí pandémie? Títo analytici tvrdia niečo iné. Nechápeme to strašenie!

Tretia vlna pandémie na Slovensku sa už rozbieha. Počty pozitívne testovaných stúpajú každý deň. Napriek tomu to niektorí odborníci nevidia s delta variantom tak čierne. Analytici zo skupiny Dáta bez pátosu vypočítali, koľko obetí prinesie tretia vlna a ide o výrazne nižšie čísla, s akými sa ráta.

„Nevychádza nám 10 000 úmrtí v delte. V žiadnom prípade. Vypočuli sme si niekoľko podcastov a niekoľko rozhovorov. Sme z úplne iného kempu. Snažíme sa pochopiť, o čom je pri delte na Slovensku reč, ale nechápeme podstatu a zdroj niektorých vyjadrení,“ krútia hlavami analytici, ktorý namodelovali podľa počtu zaočkovaných a neočkovaných na Slovensku, koľko ľudí by bolo obeťou delty, keby sme žili tak voľne a umierali tak ako vo Veľkej Británii. Počet úmrtí by podľa tohto výpočtu mal byť na úrovní 2 621 obetí. „Ale skôr sa dostaneme len na 2 000 za celú vlnu,“ tvrdia analytici.

– Foto: fb/databezpatosu

Nechápeme to strašenie dvojnásobkom obetí z II. vlny alebo 10 000 úmrtí. Nechápeme to preto, že v žiadnej krajine na svete neumrelo v delte 2 000 ľudí na 1 milión obyvateľov,“ dodali odborníci. Priznali však, že to so svojimi „optimistickými“ názormi nemajú jednoduché. „Nechápeme, že nám píšu aj matematici, že „s nami končia“. Nerozumieme, prečo by sme nemali diskutovať. Predstavujeme grafy, tabuľky, výpočty, chodíme s nimi po médiách,“ čudujú sa analytici. Upozorňujú, že nie sú „katastrofisti“ ani „pandemisti“.

Delta variant, koronavírus

Analytici súhlasia, že s deltou sa stretne väčšina z nás. Ale na život s covidom si vraj zvykáme. – Foto: shutterstock

„Sme presvedčení o tom, že priebeh v okresoch s počtom 25 % neočkovaných seniorov (Bratislavský kraj) a v okresoch s počtom 50 % neočkovaných seniorov bude diametrálne iný. Niekde horší, ale niekde výrazne lepší,“ dodali. Tiež predpokladajú, že sa nakazí veľa detí, ale na rozdiel od seniorov, ich nepovažujú za rizikovú skupinu. Hoci upozornili, že seniori nad 60 rokov sú očkovaní na 61 %.

Čítajte viac:

  1. Delta variant, koronavírus, covid
  2. Dôchodca vychádza z obchodu s potravinami.

Dostali sme sa do špirály strašenia, hromadenia mŕtvol, desaťtisícov obetí a smršte delty, ktorá sa preženie Slovenskom a prinesie do nemocníc vyše 4 000 pacientov v špičke, zahltí celý zdravotný systém,“ myslia si analytici. Súhlasia s názorom, že s delta variantom sa stretne väčšina z nás. „Tak ako sa stretávame s inými respiračnými vírusmi. Postupne si na ne zvykáme, postupne sa učíme žiť aj s covidom, je to pliaga, oslabila našu spoločnosť, ale mnohí získali ochranu vďaka prekonaniu infekcie, vďaka očkovaniu a mnohí si tým prejdú v Delte. Vidíme svetlo na konci tunela a má dátum roka 2021,“ uzavreli.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bude v tretej vlne 10 000 obetí pandémie? Títo analytici tvrdia niečo iné. Nechápeme to strašenie!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: