eReport.sk
Ivan Bošňák z platformy Dáta bez pátosu Foto: archív

Odhad analytika: V tento mesiac skončí delta, potom to už bude mať vírus ťažké!


Tretia vlna bude na Slovensku rýchla a na Vianoce by sme mali mať už optimistické vyhliadky. Predpokladá priebeh šírenia delta variantu u nás štatistický analytik zo zoskupenia Dáta bez pátosu Ivan Bošňák, ktorý sa pre svoje pozitívne odhady dostal do verejnej kritiky z časťou vedeckej obce. Zdôrazňuje, že na svojich výstupoch trvá a sú podložené na základe dát z iných krajín.

Odmieta strašenie ľudí pred vrcholom ďalšej vlny. Podľa Ivana Bošňáka to je kontraproduktívne a navyše ani čísla tomu nenasvedčujú. „My sme z tábora optimistov. Na náš útočia Richard Kollár aj ďalší, ktorí predpovedajú 10-tisíc mŕtvych a podobne. Ak pozrieme na podobne zaočkované krajiny ako je Slovensko, tá vlna by mala byť relatívne rýchla a nie sú to nejaké strašné úrovne hospitalizovaných aj obetí. A to sú krajiny, ktoré majú dobré dáta,“ priblížil analytik.

Upozorňuje, že delta variant sa nerozšíri naraz po celej republike, ale bude postupovať od regiónu do regiónu. „Očakávame, že tých infikovaných po vzore Starej Ľubovne, Bardejova, Svidníka či Oravy, veľmi rýchle vyskočí. Stane sa z toho taká ohnisková záležitosť, veľa ľudí to tam dostane. No ale ani v tej Starej Ľubovni nemajú tú nemocnicu absolútne plnú. Myslíme si, že aj to premorenie z druhej vlny v kombinácii so zaočkovanosť je taká ochrana, ktorá by nemala spôsobiť kolaps nemocníc,“ očakáva Bošňák, ktorý ponúka aj ďalšie podporné argumenty prečo netreba dopredu maľovať čerta na stenu.

Starí nemôžu zomrieť dvakrát!

„Ale hlavne nám už 17-tisíc ľudí umrelo z tých prvých línií, veľmi zdravotne znevýhodnených, starých a izolovaných. A oni nemôžu umrieť druhýkrát. Potom my nemáme tak veľa starých ľudí ako škandinávske krajiny, že v tých domovoch dôchodcov veľa 90-ročných umrelo. My sme optimisti aj čo sa týka počtu tých obetí. A tie obete sú z tých hospitalizovaných. V okresoch na východe a na severe to bude horšie, ale zase na juhu to bude lepšie. V celom bratislavskom kraji máme 25 pacientov dokopy. Nie sú tú tí pacienti,“ uviedol dátový odborník.

Celkom jednoznačne vidí aj ukončenie aktuálnej koronavírusovej vlny. „V januári už určite budeme mať po tretej vlne. Delta je záležitosť roku 2021. Bude to v januári doznievať veľmi podobne ako v iných krajinách ako Portugalsko, Španielsko či Francúzsko. Tam to trvalo tri, štyri mesiace,“ vysvetlil Bošňák. „Ak to nebude trvať 5 mesiacov, ale špička infikovaných príde už do Dušičiek, hospitalizácie a úmrtia potom v novembri a potom to začne klesať, na Mikuláša či na Vianoce to bude vyzerať už celkom optimisticky. Keď to začne klesať, všetci povedia super, máme za sebou vrchol. Zlomenie krivky je pocit úľavy,“ doplnil.

Máme už dosť zaočkovaných

Vysvetľuje, že v okresoch sa bude delta variant šíriť rozličným tempom. „Taká Stará Ľubovňa, ktorá bude na špičke veľmi skoro, tá bude mať za tri týždeň svätý pokoj. Potom to tak pôjde regionálne a bude sa to presúvať. Tak to chodí v Británii a aj v Španielsku to tak išlo. Vlna netrvá vo všetkých okresoch rovnako dlho. Ona sa tak motá po tej krajine,“ upresnil odborník štatista.

Viac o pandemickej situácii sa dočítate tu:

  1. Delta variant, koronavírus, covid
  2. očkovanie študent koronavírus
  3. Koordinátor portugalského národného programu očkovania Henrique Gouveia e Melo.

Prízvukuje, že dôležitým faktorom je, že už máme veľa zaočkovaných ľudí nad 1O rokov. „To už je 55 %, to už je celkom dosť. Veľa ľudí to dostalo v druhej vlne a teraz sa zisťuje, že tie protilátky a ich imunita ak to prekonali symptomaticky, tak je relatívne silná. To sú státisíce ľudí. Delta variant dostane pravdepodobne 5 až 6 % obyvateľstva. Tí si tiež vytvoria protilátky, to znamená, že ten vírus to bude mať veľmi ťažké v šírení v ďalších vlnách. Krajina už bude do značnej miery odolná,“ naznačil Bošňák s tým, že tretia vlna by mohla byť už poslednou v pandémii po ktorej by už malo prísť uvoľnenie po vzore iných krajín.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odhad analytika: V tento mesiac skončí delta, potom to už bude mať vírus ťažké!

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne