eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Analytici prekvapujú: Pri týchto číslach nejde o pandémiu, buďte vonku a pite vínko a burčiak!

Počet infikovaných vírusom COVID-19 opäť na Slovensku v týchto dňoch rastie. Podľa analytikov zo skupiny Dáta bez pátosu však v rámci delta variantu je dôležité sledovať len počty hospitalizovaných, prípadne príjmy do nemocníc a ťažké stavy na JIS a umelej pľúcnej ventilácii.

„Tiež súhlasíme, že pri týchto číslach nejde o pandémiu, sú veľmi nízke, je leto, pohoda. Ale nie je dôležitý len stav dnes, ale aj trend za posledné týždne. Hospitalizovaní sa dostali za mesiac na 5-násobok a za posledné dva týždne na 2-násobok,“ upozorňujú odborníci. Prinášajú však aj niekoľko dobrých správ. Vďaka nižšiemu veku zostávajú pacienti v nemocnici kratšie ako na jar.„Začíname z nízkych čísiel a stavu hospitalizovaných a nie ako niektoré krajiny, ktoré ide z vlny do vlny. Úmrtia nie sú 30 % z počtu pacientov, ale približne 10 %. Z augustových 216 príjmov bolo približne 20 úmrtí. Tento parameter sa môže neskôr meniť,“ tvrdia analytici.

– Foto: fb/databezpatosu

Odborníci odhadujú, že ku koncu septembra sa počty hospitalizovaných za dva týždne zvýšia na štvornásobok. „Počty príjmov do nemocníc z dnešných 20 na 50 denne. Stav hospitalizovaných narastie z dnešných 200 na 500-750,“ dodávajú s tým, že tento stav sa ešte stále dá manažovať.

V rôznych regiónoch však bude vývoj rozdielny. Na záver pripojili aj malú, ale príjemnú radu. „Zostávajte čo najviac v prírode, pri športoch, vonku v exteriéri, na vzduchu a na slniečku. Zdravo jedzte a pite dobré víno a burčiak. Starajte sa o seba a o svojich blížnych.“

Čítajte viac:

  1. V handlovskej nemocnici zakázali návštevy. Kvôli covidu


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytici prekvapujú: Pri týchto číslach nejde o pandémiu, buďte vonku a pite vínko a burčiak!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti