eReport.sk
Ako je toto možné?
Ilustračné foto: tasr

MHD ohrozená. Dopravné podniky nedostali od vlády za koronakrízu ani cent. Dostanú sa ľudia do práce?

Ako je toto možné? Mestským dopravným podnikom v Bratislave, Žiline, Prešove a Košiciach štát doteraz nekompenzoval výpadky v príjmoch pre koronakrízu. Upozornila na to Únia miest Slovenska (ÚMS) s tým, že štát inak postupoval pri súkromných poskytovateľoch verejnej dopravy, ktorých odškodnil.

„Od roku 2021 upozorňujeme, že mestské dopravné podniky, ani v spolupráci s mestami, nedokážu vzniknutú situáciu riešiť. Straty, ktoré v podnikoch v tomto období vznikli, museli mestá uhradiť zo svojich rozpočtov,“ informovala TASR hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Heger vraj chce zrušiť usmernenie k tranzíciám
  2. Eduard Heger
  3. Igorove kvalifikácie
  4. Richard Sulík.
  5. Stojí za tým Progresívne Slovensko?

Zložité schvaľovanie rozpočtov

Následky týchto jednorazových výdavkov znášajú podľa jej slov dodnes. Ako tvrdí, je to aj jeden z dôvodov, prečo schvaľovanie rozpočtov na tento rok bolo v dotknutých mestách mimoriadne zložité.

„Je nepredstaviteľné, aby nastala situácia, že by mnohí obyvatelia nemali možnosť využiť mestskú hromadnú dopravu na cestu do práce, nemocníc či na zabezpečenie si svojich akútnych potrieb z dôvodu pretrvávajúcich finančných ťažkostí alebo zvýšenia cestovného, ktoré nebudú vedieť zaplatiť,“ podotkla Piršelová.

Ministerstvo financií v roku 2021 ponúklo na upokojenie situácie v dopravných podnikoch mestám Bratislava, Košice, Prešov a Žilina pomoc vo forme bezúročných pôžičiek. Mesto Bratislava ponuku štátu odmietlo s tým, že chce rovnocennú pomoc, akú dostali aj súkromné dopravné firmy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

MHD ohrozená. Dopravné podniky nedostali od vlády za koronakrízu ani cent. Dostanú sa ľudia do práce?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php