tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
IlustraFoto: shutterstock

Do roku 2030 bude depresia najrozšírenejšou chorobou

Počet psychiatrických pacientov v Chorvátsku sa v dôsledku pandémie koronavírusu zvyšuje a krajina nemá  pripravenú národnú stratégiu na zlepšenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti o týchto pacientov. Povedal to v piatok chorvátsky aktivista a politik Tomislav Tomaševič pri príležitosti sobotňajšieho Svetového dňa duševného zdravia, informovala agentúra HINA.

„Počet ľudí trpiacich na duševné poruchy stále narastá, napriek tomu sme však od roku 2016 nevytvorili stratégiu na zlepšenie duševného zdravia“, vyhlásil Tomaševič, ktorý je predsedom politickej platformy Môžeme! (Možemo!). Aktivista sa vo svojich vyhláseniach odvoláva na údaje Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá tvrdí, že depresia bude do roku 2030 najrozšírenejšou chorobou v Chorvátsku i ostatných častiach sveta.

„Počet ľudí trpiacich na duševné poruchy stále narastá!“ tvrdí chorvátsky aktivista a politik Tomislav Tomaševič. Foto: facebook/TT

Predsedníčka chorvátskej strany Nová ľavica (Nova ljevica) Ivana Kekinová, ktorá pracuje ako psychiatrička v jednej z nemocníc v Záhrebe, upozornila na nedávnu štúdiu WHO. Podľa tejto štúdie kvalita zdravotníckych služieb v oblasti duševného zdravia počas pandémie poklesla v 93 percentách krajín sveta – vrátane Chorvátska.
Kekinová upozornila, že v krajine začali odnedávna zatvárať psychiatrické oddelenia a priestory určené pre psychiatrických pacientov v nemocnici, v ktorej Kekinová pracuje, boli zredukované z dôvodu zemetrasenia, ktoré Zahreb zasiahlo 22. marca.

Zdroj: tasr, foto: fcb, shutterstock


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Do roku 2030 bude depresia najrozšírenejšou chorobou

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku