eReport.sk
Igor Matovič Foto: tasr

Zvýšenie DPH rozzúrilo podnikateľov: Matovičov návrh je úplne nezmyselný!

Minister financií Igor Matovič (47) prichádza s novou veľkou ideou. Masívne zvýšenie rodinných prídavkov má priniesť daňovo-odvodová reforma a zvýšenie DPH zo súčasných 20% na 25%. Nad jeho návrhom však krútia hlavami aj dve strany, ktoré málokedy nájdu spoločnú reč. Najväčší zamestnávatelia aj odbory sú proti zvyšovaniu dphčky s tým, že to prinesie presne opačný efekt ako je prezentované. A to zhoršenie sociálnej situácie slovenských rodín.

Chce, aby príspevky na rodiny, išli výrazne hore. Ako ilustračný príklad využil Igor Matovič slobodnú matku s dvoma deťmi, ktorá zarába minimálnu mzdu. Avizovaná reforma jej má priniesť mesačne o 400 eur naviac. „Mám už dosť tých sladkých rečí, ako nám všetkým na rodinách záleží, ale v skutočnosti pre ne hovno dlhé roky robíme,” rozohnil sa financmajster v statuse.

Otázne je len, kde na to vziať. Matovič odpoveď má – zvýšiť DPH. „Idem do boja. Za spravodlivosť, za rodiny, za slabších. Bez ohľadu na cenu a následky,” napísal minister vetu z ktorej ihneď po prečítaní prešiel viacerým mráz po chrbte.

Bude rásť inflácia

Aj keď to ešte nie je oficiálne, hovorí sa o zvýšení dphčky na 25%. Najväčší slovenskí zamestnávatelia združení v Klube 500 na čele s Vladimírom Sotákom Matovičov návrh vnímajú negatívne. „Uvedený návrh by mal priamy dopad na zvyšovanie cien, rast inflácie a tlak na dodatočný rast miezd. Uvedený návrh určite nie je systémovým prístupom,” uviedol pre eReport výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.  

Výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. – Foto: tasr

Dopĺňa, že zo skúseností z viacerých krajín je známe, že cieľ podpory rodiny nie je možné dosiahnuť prostredníctvom zvyšovania rodinných prídavkov. „Samozrejme vnímame, že priama finančná podpora rodín je nízka, ale z pohľadu Klubu 500 by sa mala prorodinná politika orientovať na nepriamu formu podpory, a to formou daňových úľav, nakoľko cieľom štátu by mala byť podpora rodiny a zamestnaných rodičov,” vyhlásil Gregor.

Úplne nezmyselný a populistický

Ešte drsnejšie to povedala viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Monika Uhlerová. „Tak ako to oznámil Igor Matovič, to považujem za úplne nezmyselný a populistický návrh,” nedávala si servítku pre ústa. Zvyšovanie rodinných príspevkov naviazané na rast daní považuje za nesystémový návrh vytrhnutý z kontextu.

„Chce zvyšovať dphčku na úroveň 25% čiže v podstate zoberie z peňaženiek celoplošne všetkým obyvateľom Slovenska a dotkne sa to najviac práve tých nízkopríjmových skupín, tých matiek, ktorým chce pomôcť, samoživiteľov a samoživiteliek,” vysvetlila Uhlerová. Zdôrazňuje, že väčšina krajín ide presne opačnou cestou a pandémiou zdecimovanú ekonomiku sa snažia nakopnúť znižovaním DPH.

Cestou je progresívne zdaňovanie

„Ak chce zvýšiť príjmy do štátnej kasy, tak riešenie je napríklad v progresívnom zdaňovaní príjmu fyzických osôb, keď už chce siahať po daňovej reforme. Len akosi tomu progresívnemu zdaňovaniu sa politické elity a vlády na na Slovensku vyhýbajú,” ozrejmila odborárka.

Viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová. – Foto: tasr

Ďalšie vhodné nástroje sú podľa nej zdanenie najvyšších príjmových skupín, zavedenie dane z luxusu či digitálne dane. „Ale nie zdaňovať spôsobom, že sa to opäť dotkne tých najzraniteľnejších sociálnych skupín na Slovensku,” prízvukuje viceprezidentka KOZ.

Rodiny na tom budú ešte horšie

Ekonomický analytik Stanislav Pánis považuje skokové zvýšenie DPH o štvrtinu ako extrémne zlý nápad. „Povedie k výraznému rastu spotrebiteľských cien, poklesu životnej úrovne pre väčšinu daňových poplatníkov, špeciálne tých z nízkymi príjmami ako dôchodcovia či nezamestnaní a bude znamenať silný protivietor pre tempo ekonomického rastu,” skonštatoval ekonóm J&T banky.

Životná úroveň podľa neho poklesne a väčšina slovenských rodín sa bude mať horšie. „Najviac negatívny vplyv to bude mať bez kompenzácií na dôchodcov a ľudí s nízkymi príjmami. Efekt na pôrodnosť bude navyše nulový, ba až záporný,” uzavrel analytik.Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport