tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Kardinál Jozef Tomko zomrel vo veku 98 rokov. Foto: fb/zcaputova

Politici spomínajú na kardinála: Odišiel muž, ktorý by im mohol byť svojou skromnosťou a pokorou príkladom

Bol poradcom pápeža. Ako jediný Slovák pôsobil ako kardinál priamo vo Vatikáne a zároveň dohliadal na Vatikánsku banku. Stál za zrodom Slovenského ústavu sv.Cyrila a Metoda v Ríme, no doma nebol kvôli prenasledovaniu dlhé roky vítaný. Na svetovú osobnosť Cirkvi kardinálna Jozefa Tomka, ktorý zomrel vo veku 98 rokov v Ríme, spomínajú politici aj osobnosti naprieč celým spektrom.

Ereport prináša ich reakcie aj spomienky na jeho osobnosť.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ježiš Kristus na kríži, symbol Veľkej noci.
  2. Boris Kollár v Izraeli.
  3. Pápež František počas návštevy jazera Lac Sainte Anne v provincii Alberta, ktoré je pôvodným obyvateľom už po stáročia známe ako posvätné miesto uzdravenia, 26. júla 2022.
  4. Pápež František celebruje omšu
  5. Kardinál Jozef Tomko na snímke z júna 2016.
  6. Kardinál Cláudio Hummes.
  7. Pápež František.

Premiér: Patrí mu vďaka

Kardinál Jozef Tomko sa za roky svojho života stal významnou osobnosťou s vplyvom nielen na slovenské, ale celosvetové cirkevné dianie. Vyhlásil to premiér Eduard Heger (OĽANO). Pozostalým kardinála vyjadril úprimnú sústrasť. „Patrí mu obrovská vďaka a uznanie za jeho službu,“ uviedol premiér na sociálnej sieti. Správu o úmrtí kardinála prijal podľa vlastných slov s veľkou ľútosťou. „Spomínam, ako som sa s ním ešte v marci tohto roka počas mojej zahraničnej cesty vo Vatikáne osobne stretol. Bol to pre mňa vzácny moment,“ dodal.

Zdroj: fb/premier.sr

Kardinál Jozef Tomko zomrel vo veku 98 rokov. Foto: tasr

Prezidentka: Aktívne pracoval pre Slovensko

Odchodom kardinála Jozefa Tomka strácame človeka, ktorý vždy pamätal na Slovensko a jeho záujmy, ktorý pomohol množstvu ľudí utekajúcim pred komunistickým režimom a ktorý nám do posledných chvíľ svojho naplneného života dodával optimizmus a nádej, že všetky krízy zvládneme. K pondelkovému úmrtiu kardinála to vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.

Osobne sa stretla so zosnulým kardinálom v decembri v roku 2020 počas jej návštevy Vatikánu. „Napriek svojmu vysokému veku pôsobil povzbudzujúco a odhodlane,“ povedala Čaputová a zároveň vyjadrila úprimnú sústrasť rodine. Ako ďalej uviedla, kardinál Tomko je jedným zo zakladateľov kolégia, ktoré bolo v časoch totality útočiskom pre slovenských duchovných v Ríme. „Aj keď sa po roku 1948 nemohol vrátiť, s domovom udržiaval živý kontakt, aktívne pracoval pre Slovensko a hovoril o ňom vždy s hrdosťou,“ dodala prezidentka.

Zdroj: fb/zcaputova

Sme rodina: Odpočívajte v pokoji

Hnutie Sme rodina ocenilo celoživotnú prácu zosnulého kardinála Jozefa Tomka, ktorú zasvätil pomoci ľuďom a vedeniu mladých ľudí na ceste k viere. Hnutie to uviedlo na sociálnej sieti. Zároveň vyjadrilo sústrasť rodine a blízkym zosnulého slovenského kardinála. Hnutie pripomenulo, že Tomko bol vo veku 98 rokov najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov. „Počas svojho pôsobenia vo Vatikáne sa stal signatárom iniciatívy na vybudovanie Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme – ustanovizne na výchovu kňazského dorastu a zároveň i strediska náboženského a kultúrneho života Slovákov v zahraničí,“ skonštatovalo. „Odpočívajte v pokoji,“ dodalo.

Na archívnej snímke pápež Ján Pavol II.(uprostred) stojí na pódiu, vľavo kardinál Ján Chryzostom Korec, vpravo Jozef kardinál Tomko, prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov vo Vatikáne. Foto: tasr

Za ľudí: Bol príkladom pokory

Život kardinála Tomka bol príkladom viery, pokory a skromnosti a príkladom pre nové generácie duchovných lídrov. K pondelkovému úmrtiu kardinála Jozefa Tomka to vyhlásila strana Za ľudí na sociálnej sieti. „S hlbokým zármutkom sme prijali smutnú správu pre Slovensko, slová o odchode pána kardinála Jozefa Tomka. Bol významnou duchovnou osobnosťou na Slovensku, ale aj na celom svete cez svoje pôsobenie pri Svätej stolici,“ uviedla strana a zároveň vyjadrila úprimnú sústrasť jeho rodine.

Zosnulý kardinál podľa nej ešte aj vo vysokom veku ako emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov dôstojne zastupoval Slovensko v Ríme. „Jeho skutky misijnej práce po celom svete aj slová viery mali veľkú váhu, boli oporou predovšetkým pre veriacich doma na Slovensku,“ uviedla strana Za ľudí a dodala, že v kardinálovi Tomkovi stráca Slovensko historickú osobnosť duchovného života.

Pellegrini: Bol inšpiráciou aj pre politikov

Kardinál Jozef Tomko patril medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenskej cirkvi vo Vatikáne, kde svojou múdrosťou a rešpektom otváral dvere predstaviteľom Slovenskej republiky na stretnutia u Svätého Otca. Vyhlásil to líder mimoparlamentného Hlasu-SD a expremiér Peter Pellegrini. „S veľkou ľútosťou som dnes prijal správu o úmrtí kardinála Jozefa Tomka. Jeho celý život bol zasvätený službe kresťanskej viere a zároveň aj službe svojmu národu,“ napísal Pellegrini na sociálnej sieti. Múdrosť, nadhľad a zároveň oddanosť kardinála Slovenskej republike boli podľa Pellegriniho inšpirujúce aj pre politikov. „Ľudia ako on, spájajúci národ, ktorý je dnes rozvadený a rozhašterený, budú chýbať. Česť jeho pamiatke,“ uzavrel.

Zdroj: fb/pellegrini.peter

Vladyka: Sprevádzal aj gréckokatolícku cirkev

Kardinál Jozef Tomko sa zapísal do dejín celosvetovej cirkvi, ale osobitným spôsobom aj do tej slovenskej. V súvislosti s jeho úmrtím to uviedol vladyka Cyril Vasiľ, podľa ktorého mal zosnulý kardinál aj veľmi blízky vzťah s gréckokatolíckou cirkvou. „Pre našu cirkev ostane stále symbolom nenápadnej prítomnosti, ktorá sprevádzala dôležité momenty našich dejín. Naša cirkev chce na neho spomínať ako na verného syna cirkvi, verného Slováka a hrdého východniara,“ povedal arcibiskup vo videu zverejnenom na webovej stránke Gréckokatolíckej eparchie Košice. Podľa jeho slov má prepojenie Tomka s gréckokatolíckou cirkvou hlboké korene. Pripomenul, že okrem iného stál aj pri jej obnove.
 

Kardinál Jozef Tomko počas prijatia u prezidenta SR Ivana Gašparoviča v Bratislave 15. februára 2006. Foto: tasr

Zdroj: tasr,fb


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politici spomínajú na kardinála: Odišiel muž, ktorý by im mohol byť svojou skromnosťou a pokorou príkladom

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku