eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Známy primár otvorene: Som nas*atý! Takto (ne)fungujú antigénové testy


Odborníci začínajú hovoriť o tom, že tretia vlna pandémie koronavírusu dorazila už aj na Slovensko. Najviac si to však opäť „odskáču“ zdravotníci v nemocniciach. Niektorí z nich už začínajú biť na poplach. Dôvodom je spoľahlivosť antigénových testov.

O svoju čerstvú skúsenosť sa na sociálnej sieti podelil aj primár z považskobystrickej nemocnice Milan Kulkovský. „Pár poznámok z praxe trošku nas*atého lekára. Poslední pacienti, ktorých sme na oddelení testovali PCR testami ako pozitívnych, mali negatívne antigénové testy. Boli symptomatickí, teda mali prejavy respiračného infektu a napriek tomu boli ich antigénové testy negatívne,“ upozornil primár s tým, že títo pacienti neboli očkovaní. „Posledný mal pri horúčkach, kašli a náleze obojstrannej pneumónie antigénový test robený dvakrát v priebehu dvoch dní. Obidva negatívne. Až PCR test bol pozitívny. Toľko k spoľahlivosti testu, ktorý bol a je vstupenkou na veľké spoločenské podujatia,“ skritizoval lekár, ktorý zrejme narážal na nedávnu návštevu pápeža na Slovensku. Spoľahlivosť antigénových testov pri pacientoch, ktorí nemajú prejavy, prirovnal dokonca k hádzaniu mincou.

Lekár Milan Kulkovský otvorene hovorí o skúsenostiach s antigénovými testami. – Foto: fb/kulkovskymilan

Stálo to za to? O dva týždne budú na túto otázku hľadať odpoveď v nemocniciach stovky našich spoluobčanov. A zdravotníci budú plakať. Vedeli to, povedali to, ignorovali ich a nakoniec si to najviac odskáču,“ upozornil Kulkovský.

Pripomenul tiež, že očkovanie proti COVID-19 účinne chráni pred hospitalizáciou. „Viac než 80% z hospitalizovaných rady odborníkov ignorovali. Nalejme si čistého vína, pacienti s horúčkou, kašľom a bolesťami, no bez poklesu saturácie, budú ponechaní doma. Pre tých s „miernym” priebehom priestor v nemocniciach nebude. Nakaziť sa môžu aj očkovaní aj tí, ktorí Covid už prekonali. Mnohí z nich o nákaze ani nebudú vedieť. Pre nich dobre, horšie pre tých, ktorých stretnú a nebudú očkovaní,“ varuje lekár. Napriek tomu práve kvôli nespoľahlivosti antigénových testov neodporúča testovať očkovaných.

Pre pacientov s miernejším priebehom covidu vraj nebude v nemocniciach miesto. – Foto: shutterstock

Primár aj načrtol ako to bude v tretej vlne vyzerať s nemocnicami. „Zásadný rozdiel medzi predchádzajúcimi a touto vlnou je v tom, že nekovidoví pacienti sa nebudú až v takej miere nemocniciam vyhýbať. Lekári ich ale nebudú mať kam prijať, hospitalizovaných budú musieť rýchlo prepúšťať. Bude stúpať agresivita voči zdravotníkom, zvýši sa tenzia medzi zdravotníkmi navzájom,“ predpokladá lekár. Pripraviť by sme sa mali aj na to, že delta variant sa šíri veľmi rýchlo.

Čítajte viac:

  1. Peter Sabaka
  2. arcibiskup a metropolita Ján Babjak

Už teraz viem o nekovidových oddeleniach, kde sa väčšina pacientov nakazila práve kvôli vysokej infekčnosti delta mutácie. Na mnohých oddeleniach bude neriešiteľnou úlohou zabezpečiť personál aspoň pre základný chod,“ upozornil.

Frustrovaný lekár dokonca chvíľami pochybuje, či si zvolil správny odbor. „Denne prijímame pacientov, ktorí si nevážia svoje zdravie. Ignorujú nami doporučované režimové opatrenia aj liečbu. Koho to má baviť donekonečna? Do ich liečby investujeme množstvo ľudských síl a finančných prostriedkov. A pozeráme sa, ako to všetko úsilie tečie do žumpy,“ dodal.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Známy primár otvorene: Som nas*atý! Takto (ne)fungujú antigénové testy

KOMENTOVALI STE: