eReport.sk
foto: tasr

Analytici prekvapujú: Je pravda, že očkovaní sa môžu infikovať častejšie ako neočkovaní, ale…

Odborníci zo skupiny Dáta bez pátosu zanalyzovali dáta z niekoľkých krajín, aby sa pozreli na to, ako je to s infikovaním covidom u ľudí, ktorí sú očkovaní a neočkovaní. Podľa analytikov je diskusia o tom, či sa vôbec môžu očkovaní infikovať bezpredmetná. Odpoveď je – môžu.

„Záleží od ich správania,“ upozorňujú odborníci. „Vedci nevyvíjali vakcíny s cieľom zamedziť šíreniu vírusu medzi ľuďmi. Obmedzenie šírenia môže byť dôsledok dostatočnej obranyschopnosti jednotlivých ľudí, či už z titulu získania protilátok prekonaním covidu alebo zaočkovaním sa proti covidu pri strete s vírusom. Vedci vyvíjali vakcíny preto, aby konkrétny očkovaný jednotlivec mal po infikovaní menej symptómov, ľahší priebeh a nižšiu úmrtnosť,“ zdôraznili.

– Foto: fb/databezpatosu

Očkovaní sa podľa odborníkov môžu infikovať najmä ako sú v spoločnosti iných infikovaných dlho (dva dni), v interiéri (napríklad na svadbe), v kontakte (tanec, spev…). Upozornili aj na dáta z Veľkej Británie. „Vo Veľkej Británii bola v auguste dokonca miera infikovanosti očkovaných v mnohých vekových kategóriách (40-80) vyššia ako u neočkovaných. Súvisí to so spôsobom života a s mnohými neznámymi parametrami. Fakt: z rovnako veľkých skupín (prerátané na 100 tisíc) sa zistilo viac pozitívnych u očkovaných ako u neočkovaných,“ uviedli analytici.

Čítajte viac:

Lenže zároveň dali do pozornosti aj úmrtnosť v tejto krajine na covid. „Veríme, že robustné britské dáta umožňujú pracovať s hypotézou, že vakcíny pomáhajú infikovanému prežiť,“ dodali. „U nás to bude na špičke delty veľmi, veľmi podobné ako vo Veľkej Británii. V tabuľke sú mesačné dáta. Ak ste napríklad vo veku 45 rokov, tak zomrie zo 100 tisíc nezaočkovaných 5-6 ľudí na covid v mesiaci špičky covidu,“ uvádzajú analytici.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport