eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Analytici prinášajú dobré správy. Smrtnosť delta variantu je menej ako 1 %


Slovensko sa momentálne vezie na tretej vlne pandémie koronavírusu. Počty nakazených narastajú rýchlym tempom. Napriek tomu sú mnohí odborníci optimisti. Analytici zo skupiny Dáta bez pátosu prišli hneď s niekoľkými dobrými správami.

„Vieme, že rastieme o 100 % za posledný týždeň. Ale % tých, ktorí idú do nemocnice bude postupne klesať, lebo ohniskami sú hlavne školy a deti do nemocnice idú zriedka. Ku koncu septembra predikujeme v nemocniciach stav 500 – 600 pacientov, model ukazuje 520,“ tvrdia odborníci. Minulý rok koncom septembra bolo v nemocniciach 190 pacientov, tento raz to bude zrejme až trojnásobok.

– Foto: fb/databezpatosu

„Väčšina bude na východe Slovenska, ale pacientov už neuvidíme konkrétne v okresoch, kde je veľa infikovaných, lebo si pôjdu ľahnúť aj mimo okresu. Vyššie počty budú v spádových nemocniciach: Košice, Prešov, Michalovce, Trenčín, Nitra, Bratislava, Zvolen, Banská Bystrica, Nitra, Galanta. Silný rast predikujeme v Žiline, Martine, Čadci, Dolnom Kubíne,“ odhadujú analytici. Upozorňujú však aj na dobré správy. Prvou je, že pacienti zostávajú v nemocniciach kratšie ako minulý rok. Je to menej ako 7 dní.

Čítajte viac tu:

Zomiera menej pacientov. Z 800 prijatých pacientov zatiaľ máme 50 obetí. Je pravda, že z 300 hospitalizovaných zomrie asi 10 %, čo je 30 ľudí. Úmrtnosť pacientov je asi 10 %, čo koreluje napríklad s dátami z Veľkej Británie úplne presne. Ak vieme, že do nemocnice ide 7 % – 9 % zo zistených pozitívnych prípadov, a z nich 10 % v nemocnici zomrie, tak máme smrtnosť delty pod 1%. A to je tretia dobrá správa,“ dodávajú a zároveň vyzývajú ľudí starších ako 50 rokov, aby zvážili možnosť očkovania proti COVID-19. „Bude to solidárne gesto a vyzerá, že veľmi pomáha. Zvlášť, ak ste z okresu, ktorý je slabšie chránený,“ uzavreli analytici.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytici prinášajú dobré správy. Smrtnosť delta variantu je menej ako 1 %