eReport.sk
Robert Fico. Zdroj: fb/r.fico

Fico reaguje na Hegera. Klame v priamom prenose!

V stredu sa nechal Robert Fico na tlačovej konferencii počuť, že dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi Slovenskom a USA je pre nás nevýhodná. Opozičný poslanec si myslí, že zmluva by narušila zvrchovanosť a suverenitu Slovenskej republiky. Aj po kritike premiéra či ministra trvá na svojom.

Šéf Smeru počas brífingu poukázal na rôzne nejasnosti. Netrvalo dlho a na jeho slová reagoval minister obrany, ktorý ľudí ubezpečoval, že sa nemajú čoho obávať. O slovo sa prihlásil aj premiér Eduard Heger. „Odmietam akékoľvek konšpirácie spojené s návrhom Dohody o obrannej spolupráci s USA. Je to štandardná rámcová zmluva, ktorá upravuje podmienky obrannej spolupráce, a ktorú majú uzavretú so Spojenými štátmi ako kľúčovým členom Severoatlantickej aliancie všetky štáty na východnej hranici NATO, teda aj Poľsko a Maďarsko. Slovensko je tak poslednou krajinou, ktorá sa pridá,“ tvrdil predseda vlády na sociálnej sieti.

Táto zmluva nedáva automatické právo žiadnemu vojakovi Spojených štátov na vstup do Slovenskej republiky. Preto ktokoľvek, kto sa snaží navodiť dojem, že Slovensko stráca touto zmluvou suverenitu, alebo že Spojené štáty budú môcť na základe tejto rámcovej zmluvy voziť svoju techniku a zbrane na územie Slovenskej republiky, buď túto zmluvu nečítal, alebo zámerne zavádza,“ nechal sa počuť Heger a narážal tak zrejme práve na Ficovu tlačovku. Lenže líder opozície trvá na svojom.

„Ja sa ani nečudujem, že predseda vlády Heger musí siahať ku klamstvám, aby obhajoval túto nevýhodnú zmluvu pre Slovensko. Dnes napríklad povedal: Ktokoľvek, kto sa snaží nabudiť dojem, že Slovensko touto zmluvou stráca suverenitu, alebo že Spojené štáty budú môcť na základe tejto rámcovej zmluvy voziť svoju techniku a zbrane na územie Slovenska, zámerne zavádza alebo túto zmluvu nečítal. Je mi ľúto, že musím v priamom prenose usvedčovať predsedu vlády Slovenskej republiky z klamstiev. Takže, pán predseda Heger, čítam zmluvu, nevymýšľam, nezavádzam, článok 4. Presunuté rozmiestnenie obranných zariadení, zásob a materiálu. V odseku 1 sa hovorí, že Ozbrojené sily spojených štátov môžu na území Slovenska prepravovať, rozmiestňovať a skladovať obranné zariadenia, zásoby a materiál, a to v dohodnutých zariadeniach a priestoroch a na iných miestach podľa vzájomnej dohody,“ tvrdí Fico s tým, že podobnú zmluvu mal mať kedysi na stole aj on.

Čítajte viac:

  1. Na kombosnímke prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Eduard Heger.
  2. Juraj Šeliga (Za ľudí)

„Ako predseda koaličnej strany som ju vtedy odmietol a akceptoval som aj pripomienky, ktoré k tejto zmluve vtedy mal predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko,“ uviedol opozičný poslanec s tým, že Smer takúto dohodu v parlamente nepodporí.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fico reaguje na Hegera. Klame v priamom prenose!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti