eReport.sk
Marian Kotleba, foto: tasr

ZLÉ ČASY PRE KOTLEBOVCOV aj Republika pod hranicou zvoliteľnosti. Experti otvorene o ich budúcnosti!


Čaká ich pád na dno? Po rozkole u Mariana Kotlebu sa z ĽSNS odštiepilo hnutie Republika. Vzbúrtenci Milan Uhrík a Milan Mazurek sa ale prepočítali. Namiesto toho, aby Milanovia nasledovali úspešnú dráhu osamostnenia v štýle Petra Pellegriniho, živoria podľa prieskumov pod hranicou zvoliteľnosti. EReport oslovil na slovo vzatých odborníkov, a tí zhodnotili šance na úspech novozniknutej Republiky, ale aj potápajúcej sa lode Mariana Kotlebu.

Január tohto roku pre politické ambície Mariana Kotlebu boli zlomové. Jeho „dieťa“ v podobe projektu Kotlebovci – ĽSNS zažila rozkol a na čele vzbúrencov boli známe tváre ako Milan Uhrík a Milan Mazurek. Rebeli vyčítali Kotlebovi de facto priveľmi autoritársky spôsob vedenia strany. Po tom ako dali exšéfovi zbohom uvarili nový projekt s názvom Republika. Spočiatku sa pritom zdalo, že práve čerstvý projekt Uhríka a Mazureka bude mať úspech a hravo sa dostane cez päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti v agentúrnych prieskumoch. V čase, keď ešte nebol známy názov novej strany dokonca ľudia v prieskumoch samovoľne hovorili o Uhríkovom projekte. Vo februári podľa agentúry AKO rapídne ĽSNS padla na 3,8 percenta. Ako to ale s obomi projektmi vyzerá dnes?

Problémová komunikácia

Ticho ako voš pod chrastou! Zdá sa, že rozdrobenie u kotlebovcov neprospelo ani jednej a ani druhej strane. Podľa čísel agentúry Focus Kotlebova strana v máji získala 4,9 percenta a Republika 4,5 percenta. V júni si prvá menovaná strana mierne pohoršila s 4,8 percentami. Uhríkovci naopak nepatrne stúpli na 4,6 percenta. Podľa prieskumov sa tak dá ľahko vydedukovať, že práve šarvátky u extrémistov ich preferenciám veľmi nepomohli.

Milan Uhrík (vľavo) a Milan Mazurek. – Foto: FB/MU

„Delenie v strane, napríklad na frakcie, škodí akejkoľvek strane,“podčiarkol na úvod šéf AKO Václav Hřích. Ten dodal, že kameňom úrazu obidvoch strán je komunikácia.

„Ako keby prestali úplne komunikovať. Republika komunikovala najmä na začiatku, keď ohlásili vznik projektu. Potom ale prestali. Kotlebovci nekomunikujú absolútne. Strana, ktorá je ticho nemôže získavať voličov. Myslím, že jednou z príčin, prečo strácajú na výtlaku je, že hľadajú sami seba,“ myslí si odborník.

Podobný osud, iné čísla

Škriepky a interné stranícke nezhody museli krátko po minuloročných voľbách hasiť aj v strane Roberta Fica Smer-SD. Expremiérova animozita s jeho vtedajšou pravou rukou Petrom Pellegrinim sa rozrástla až do štiepenia v strane. Pellegrini nakoniec bývalému šéfovi ukázal chrbát a rozbehol megaúspešný Hlas -SD, ktorý dominuje agentúrnym prieskumom. „Hlasisti“ sa tak už permanentne držia celé mesiace nad hranicou dvadsiatich percent. Štiepenie spočiatku nevyzeralo príliš ružovo práve pre Smer.

Zľava Peter Pellegrini a Robert Fico.

Zľava Peter Pellegrini a Robert Fico. – Foto: tasr

Minulý rok v októbri podľa Focusu Hlas získal 18,7 percenta a Smer padol na 10,5 percenta. Hlas odvtedy najmä rástol. V poslednom období, ale Fico chytil druhý dych, čo sa prejavilo aj na preferenciách. V máji získal 11,8 percenta a v júni celých 12. Otvára sa tak otázka, prečo podobný osud pri rozdelení strany nezasiahol aj ĽSNS či Republiku, ktoré bojujú v súčasnosti s piatimi percentami zvoliteľnosti.

„Základom je popularita lídra. To je na Slovensku alfa a omega úspechu politickej strany. Určite nemôžeme porovnávať popularitu pána Pellegriniho s popularitou pána Uhríka. Osobnosť, ktorá zakladá novú stranu, ak nie je medzi ľuďmi až tak populárna, tak nemá šancu na veľký výtlak a oslovuje, keď tak len bývalých voličov strany, v ktorej predtým pôsobil,“ zhrnul Hřích.

Viac o rozkole u kotlebovcov nájdete tu:

Dobieha ich minulosť

Podľa politológa a rektora Vysokej školy politických a spoločenských vied v Kutnej Hore Tomáša Koziaka lídri strán, ktorí dostali košom od svojich najvplyvnejších straníkov, teda Robert Fico a Marian Kotleba majú v niečom podobné osudy.

„Robert Fico a Marian Kotleba sa navonok správajú inak, no v konečnom dôsledku majú možno trochu podobný problém,“ myslí si Koziak. Ten naráža na fakt, že Marian Kotleba je odsúdený na štyri roky a štyri mesiace za darovanie kontroverzného šeku sociálne slabším rodinám v hodnote 1488 eur.

Okolo Fica zase zadržiavajú muži zákona mocných ľudí polície či justície, ktorí mali blízko práve k Smeru. „Jedného aj druhého postupne dobieha minulosť. Kotlebu už dobehla je odsúdený a Robert Fico čaká, čo bude s ľuďmi okolo neho,napríklad rôznymi veľkopodnikateľmi, takzvanými našimi ľuďmi. Tí sa postupne dostávajú do vyšetrovacej väzby. Ak bude dochádzať k ich postupnému odsúdeniu na základe súdneho rozhodnutia, tak to budú veľké rany pre Roberta Fica. Aj preto je teraz tak mimoriadne aktívny. Obidvoch ale spája diskreditácia z minulosti,“ osvetlil situáciu okolo politických lídrov Koziak.

A čo ďalej?

Otázne je, čo bude s kotlebovcami a uhríkovcami ďalej. Spôsobila občianska vojna v ĽSNS postupný pád oboch táborov? Čo si myslí o ich osude politológ Radoslav Štefančík?

„Vyzerá to tak, že v tejto vláde, alebo tej predchádzajúcej sa nepodarilo urobiť hrádzu proti extrémizmu, ktorú plánovali. Vyzerá to tak, že extrémisti sa porazili sami, a to tým, že sa rozdelili na dva subjekty,“ povedal k téme odborník. Zároveň dodal, že, keď sa obidve strany nachádzajú pod hranicou zvoliteľnosti, čo je približne osem až deväť percent, tak to je ich voličský potenciál a nie sú schopní rásť.

„Neporazili ich vládni predstavitelia, ale jednoducho sa porazili sami. To je, samozrejme, veľmi pozitívne. Pravicoví extrémisti to teraz nemajú vôbec jednoduché. Dva faktory, a to že sa rozpadli a že po ich voličoch poškuľuje Robert Fico, sú dosť dôležitými indikátormi, prečo sa vlastne nachádzajú pod hranicou zvoliteľnosti,“ zanalyzoval šance strán Štefančík.

Ondrej Ďurica – Foto: tasr

Republika si verí

A ako v súčasnosti hodnotia svoje šance priamo v Republike? Podľa hovorcu hnutia Ondreja Ďuricu najväčší nával nových straníkov bol najmä po odštartovaní projektu. Taktiež si ťažkú hlavu s mizernými preferenciami zatiaľ nerobia.

„Od samého začiatku stojíme pevne na zemi. Nemali sme žiadne veľké očakávania. Chceme razantne ale vždy slušne zabojovať za Slovensko a ľuďom vrátiť nádej, že veci nie sú stratené. Myslíme si, že za našu vedúcu pozíciu na vlasteneckej scéne sa dnes nemusíme hanbiť. A to v podstate len začíname. Bude to lepšie,“ optimisticky zhodnotil stranícke šance Ďurica.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ZLÉ ČASY PRE KOTLEBOVCOV aj Republika pod hranicou zvoliteľnosti. Experti otvorene o ich budúcnosti!