eReport.sk
Toto sa nestal prvýkrát!
Anka Žitná Lučaiová. Foto: fb/anka.zitna

Novinárka Žitná zvozila progresívneho Valla! Magistrát dal mastný kšeft jednoosobovej firme

Toto je riadenie vecí verejných na progresívny spôsob? Človek by pri kampani Progresívneho Slovenska mohol miestami nadobudnúť dojem, že ide len o nevinných mládežníkov a mládežníčky s ruksakmi na chrbte, ktorí sem prišli šíriť slušnosť a dobro. Často však zabúdame, že o štýle vládnutia Progresívneho Slovenska si môžeme urobiť už z pôsobenia strany na komunálnej a európskej úrovni. Vedúci predstavitelia únie, medzi ktorých patrí aj predseda PS Michal Šimečka, v súčasnosti musia vysvetľovať viaceré škandály. Napríklad nadmernú a nadštandardnú komunikáciu predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyen s predstaviteľmi firmy Pfizer pred uzatvorením obrovského megalomanského kšeftu s vakcínami proti ochoreniu covid-19. Tie, mimochodom, by nám chcelo Progresívne Slovensko vnucovať na báze povinnosti, nie dobrovoľnosti.

Hladké to úplne nie je ani s pôsobením PS na komunálnej úrovni. Rôzne kauzy progresívneho primátora Bratislavy Matúša Valla sa na svojich stránkach snažia prezentovať viacerí kandidáti. Ide napríklad o kandidátov Smeru-SD Jána Mažgúta a Luciu Veselskú. Práve Mažgút nedávno absolvoval rozhovor u novinárky Anny Žitnej Lučaiovej. A na Žitnú jednotlivé Vallove kauzy zapôsobili takým spôsobom, že sa jednu z nich rozhodla prediskutovať aj so svojimi sledovateľmi na sociálnej sieti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. MUDr. Bukovský sa rozpísal o Igorovi Matovičovi
  2. Čaputovej priorita Ukrajina?

Mastná zmluva s firmou, ktorá má jedného zamestnanca

O čo konkrétne ide? „Bratislavský magistrát uzavrel vo štvrtok 21.9. rámcovú dohodu za 78 tisíc eur na poskytovanie konzultačných služieb pre projektové riadenie mestských projektov, organizovanie workshopov zameraných na projektové riadenie určených pre zamestnancov magistrátu, poskytovanie preskúmaní mestských projektov na posúdenie súladu projektov a dokumentov s platnými požiadavkami a nastavenými štandardami metodiky projektového riadenia na magistráte,“ predstavil Žitná verejnosti základné fakty.

Problémom by nemusela byť samotná zmluva, ale to, s kým bola uzatvorená. Každý z nás totižto pravdepodobne uzná, že jednoosobová eseróčka sa o toľko vecí naraz starať nezvládne. Vallov magistrát s ňou však aj napriek tomu túto zmluvu uzavrel. Firma bola založená len v roku 2020.

Zisky firmy za Valla rapídne stúpajú

„Jej zisk bol v roku 2020 rovných 2518 eur. Vlani už mala zisk cca 25 tisíc eur a tohto roku s ňou Vallovi ľudia podpísali zmluvičku na 78 tisíc,“ pokračuje Žitná. „Za desaťtisíce eur bude firma pána inžiniera Deana Reša – sídliaca doma v jeho kuchyni- konzultovať a kontrolovať to, za čo už aj teraz magistrát platí nehorázne peniaze desiatkam ľudí v Metropolitnom inštitúte či zamestnancom na jednotlivých útvaroch magistrátu. Má ich na to takmer tisícku,“ dodala.

Pravdou je, že Vallo po svojom nástupe výrazne rozšíril počet zamestnancov magistrátu a iných ľudí, ktorých magistrát nejakým spôsobom platí. Nasledovalo zvyšovanie miestnych daní, lebo sa Vallova administratíva do mestského rozpočtu veľmi nepomestila.

Ide o o príklad korupcie?

Prípad môže naznačovať to, ako chce PS v prípade pôsobenia vo vláde, narábať s verejnými prostriedkami. Aj keď víťazstvo v PS nie je v tomto momente veľmi pravdepodobné, po vzore požiadavky transparentnosti riadenia vecí verejných, po ktorých PS pravidelne volá, je potrebné si takéto fakty o činoch jednotlivých predstaviteľov a nominantov strany pripomínať.

„Len aby ste vedeli, kam idú vaše dane. Zatiaľ čo vy ich platíte, okrem toho draho parkujete, jazdíte drahou MHD, platíte vysoké pokuty, ale separované smeti vám nevyvezú mesiac, lebo treba šetriť,“ dodala Žitná.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Novinárka Žitná zvozila progresívneho Valla! Magistrát dal mastný kšeft jednoosobovej firme

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php