eReport.sk
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka považuje navrhovanú novelu Trestného zákona za kvalitný legislatívny materiál, ktorý má jeho plnú podporu.
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka v NR SR. Zdroj: tasr

Žilinka v parlamente: Odmietam špekulatívne tvrdenia poslancov a médií!

Žilinka v parlamente. Generálny prokurátor Maroš Žilinka odmietol, že by sa v kauze únosu Vietnamca nekonalo. Deklaroval, že vyšetrovanie prebieha a slovenské orgány činné v trestnom konaní (OČTK) pracujú. Zdôraznil potrebu získavania dôkazov zákonnými spôsobmi. Ak sa zistí účasť slovenských štátnych orgánov na únose, bude podľa jeho slov aj vyvodená zodpovednosť. Uviedol to v pléne Národnej rady (NR) SR počas Hodiny otázok.

Žilinka v parlamente

„Vždy sme tvrdili, že pokiaľ ide o podozrenia, prebieha trestné stíhanie vo veci,“ uviedol generálny prokurátor s tým, že vo veci sa vykonávajú zákonným spôsobom potrebné úkony. Podčiarkol, že OČTK nemôžu pracovať na základe článkov v médiách, ale len na základe zákonom získaných dôkazov. Ozrejmil, že doteraz bolo vo veci vypočutých 62 svedkov a že orgány intenzívne komunikujú aj s inými krajinami na základe cezhraničnej spolupráce.

Média podsúvajú verejnosti naratív, že GP nekoná

Apeloval aj na médiá, aby bez znalosti dôkazov a zistení netlačili článkami na vyšetrovateľov. Odmietol pritom podsúvanie naratívu zo strany médií aj niektorých politikov, že sa v tejto trestnej veci nekoná a že sa OČTK snažia kauzu „ututlať“. „Nie je to pravda,“ vyhlásil Žilinka.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico počas tlačovky Smeru ukazuje koľko v súčte zarobí bývalý saskár Martin Klus.
  2. Svedčil proti nemu Makó
  3. Heger je Matovičov kôň
  4. Ján Budaj (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k jeho údajnej spolupráci s ŠTB v Bratislave vo štvrtok 2. februára 2023.

Žilinka kritizoval aj špekulatívne narábanie s doterajšími výrokmi prokuratúry v čase. Podčiarkol, že výroky jeho i prokuratúry vždy zodpovedali skutkovým a právnym záverom, ku ktorým dospeli v čase, keď ich prezentovali. Poznamenal, že vtedy nemohli vedieť, aké budú napríklad neskoršie zistenia nemeckých orgánov a nemohli teda na to ani reagovať pri vykonávaní úkonov a pri výsluchoch v minulosti. „Odmietam takúto manipuláciu,“ vyhlásil.

Najviac sa pýtal Dostál

Generálny prokurátor v pléne reagoval na otázky Ondreja Dostála (SaS). Otvorené podľa Dostála ostáva to, či na únose participoval niekto zo Slovenska. Pýtal sa, či stále platí, že Generálna prokuratúra SR „nepovažuje za osožné, aby sa orgánmi činnými v trestnom konaní preskúmali podozrenia, či v kauze únosu vietnamského občana boli zainteresované osoby či orgány SR“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinka v parlamente: Odmietam špekulatívne tvrdenia poslancov a médií!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti