eReport.sk
Ján Budaj (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k jeho údajnej spolupráci s ŠTB v Bratislave vo štvrtok 2. februára 2023.
Ján Budaj (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k jeho údajnej spolupráci s ŠTB v Bratislave vo štvrtok 2. februára 2023. Foto: tasr

VIDEO Budaj prehovoril o spolupráci s ŠtB: Sľúbil som ju eštebákom, aby som ich oklamal!

Budaj prehovoril o spolupráci s ŠtB. Priznal, že spoluprácu komunistickej štátnej bezpečnostnej službe skutočne sľúbil aj podpísal. Tvrdí však, že žiadna spolupráca sa z jeho strany nekonala.

Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) sľúbil spoluprácu so Štátnou bezpečnosťou (ŠtB), ale nikdy ju nevykonával. Uviedol to vo štvrtok na tlačovej konferencii. Budaj tak reagoval na medializované informácie o nájdení dokumentu, ktorým podpísal spoluprácu s ŠtB.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bude kandidovať do EP! V deň výročia Nežnej revolúcie oznámil známy ľavičiar, že sa bude uchádzať o pozíciu Europoslanca.
  2. Obeť, či páchateľ?
  3. Príde trestnoprávna zodpovednosť čurillovcov?
  4. Toto je ten Budajov vegetarián

Šéf envirorezortu objavenie zväzku víta a zároveň v Česku požiadal o jeho sprístupnenie. Dáva mu to podľa neho možnosť brániť svoju osobu. Pripomína, že išiel proti režimu, bol odpočúvaný a sledovaný ŠtB.

Štátnej bezpečnosti Budaj podľa vlastných slov nikdy nepodľahol. „Sľúbil som eštebákom spoluprácu, aby som ich oklamal, a nikdy som ju nenaplnil,“ povedal. Zväzok materiálne spochybňovať nechce.

Pred novinármi stál sám ako kôl v plote

„Dámy a páni, ďakujem, že ste prišli na moju tlačovku. Nebude veľmi dlhá, pretože sotva sa dá povedať, že by informácia o evidencii ŠtB na moju osobu, by bola pre vás novinkou. Dôvodom je teda zaujatie stanoviska k tejto dokumentácii. Čo som veľmi rád, že sa objavila. A, že ju máte k dispozícii,“ týmito slovami začal Budaj svoju tlačovku. Pred novinárov sa postavil sám. So solidárnosti, či na jeho podporu pri ňom nestál tentoraz nikto s politických kologov. Ani Igor Matovič. Ani nikto iný z OĽANO.

VIDEO Ján Budaj vysvetľuje dokument, ktorý ho usvedčuje zo spolupráce s ŠtB

Zdroj: tasrtv.sk

Odstúpiť z postu ministra životného prostredia sa Budaj nechystá. „Ja sa cítim byť teraz ministrom vlády Eduarda Hegera. Ten má plnú právomoc vymeniť ma z akéhokoľvek dôvodu,“ poznamenal. Zároveň skonštatoval, že pre podozrenie spolupráce s ŠtB vyvodil maximálnu zodpovednosť pred 30 rokmi.

Vždy stál pri Matovičovi. Už ho líder OĽANO nemusí?

Zaujímavé, že Matovič Budajovi na tlačovke takpovediac nedržal chrbát. Pretože práve Budaj bol v minulosti na tlačovkách či rôznych zverejnených videách prakticky vždy po boku svojho straníckeho šéfa. Najmä, keď boli matovičovci v opozícii. Napríklad aj vtedy keď OĽANO pozývalo v novembri 2019 na námestie v Bratislave. Pripájame video:

OĽANO 14. 11. 2019 pozýva na 30. výročie 17. novembra 1989 na námestie SNP v Bratislave

Zdroj: youtube.com/oľano

Fico: Budaj je usvedčený z najväčšieho zločinu

Po zverejnení dokumentov, ktoré potvrdili, že Budaj s ŠtB spoluprácu podpísal reagovali viacerí politici bývalej koalície aj opozície. Napríklad líder OĽANO na otázku, či Budaja medializovaný dokument o spolupráci nediskvalifikuje z postu ministra reagoval, že bude závisieť od jeho vysvetlenia. „Nech sa postaví pred novinárov,“ uviedol Matovič. „Ak to bude vyzerať pravdivo, podľa toho sa k tomu postavím aj ja,“ dodal. 

Podľa šéfa Smeru-SD Roberta Fica sa Budaj zaradil do najhlbšej špiny, aká existovala v bývalom režime. Nájdenie dokumentov nepovažuje za prekvapenie. „Podpísal, že bude donášať na tzv. nepriateľov štátu,“ skonštatoval s tým, že otázna je aj Budajova úloha pri novembrových udalostiach. „Jeden z najväčších demokratických ‚tlčhubov‘ je usvedčený z najväčšieho zločinu, aký mohol spáchať,“ vyhlásil Fico.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Budaj prehovoril o spolupráci s ŠtB: Sľúbil som ju eštebákom, aby som ich oklamal!

Odoberať
Upozorniť na
23 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: