eReport.sk
JB 46 Kyjev - Na snímke z videa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozpráva z Kyjeva skoro ráno 21. marca 2022. Boje v okolí metropoly Kyjev, ktorá je takmer úplne obk¾úèená ruskými silami, sa v ostatných dòoch zintenzívnili. Už nieko¾ko dní prebiehajú prudké boje na severozápadnom predmestí hlavného mesta. Od zaèiatku ruskej ofenzívy z 24. februára utiekla z trojmiliónového Kyjeva viac než polovica jeho obyvate¾ov. FOTO TASR/AP In this image from video provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy speaks from Kyiv, Ukraine, early Monday, March 21, 2022. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)

Odvážne slová? Zelenskyj: Sme jediní, kto má odvahu poraziť Rusko!

Ukrajina vo štvrtok oslavuje po prvý raz nový štátny sviatok – Deň ukrajinskej štátnosti, pripomínajúci krst kniežaťa Vladimíra a celej Kyjevskej Rusi 28. júla 988. O ustanovení štátneho sviatku rozhodol prezident Volodymyr Zelenskyj vlani, tohto roku v máji ho potvrdil aj parlament.

Vo svojom sviatočnom prejave vo Verchovnej rade Zelenskyj vyhlásil, že budúcnosť si bude pamätať odpor Ukrajincov proti ruskej agresii a napokon aj ich víťazstvo, informuje TASR.

Sme jediní, kto má odvahu poraziť Rusko

ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajina víťazom?

„Budeme legendárni nie pre náš hrdinský odpor, ale budeme víťazným štátom… Nebudeme ako 300 Sparťanov, o ktorých sú filmy, knihy a divadelné hry, ale mnohomiliónový hrdinský štát, ktorý si zaslúži žiť, víťaziť a ktorý naučí ostatných vo svete, ako sa brániť a zvíťaziť,“ uviedol Zelenskyj v prejave, ktorý je zverejnený na webovej stránke jeho úradu. Ukrajinský prezident zdôraznil, že aj viac než päť mesiacov od začiatku ruskej invázie má Ukrajina silu oslavovať.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ivan Korčok počas návštevy Luhanskej oblasti na Ukrajine
  2. Rumunsko Ukrajina obilie vývoz uarus lode
  3. Pomoci nikdy nebude dosť?

„Ukrajina je jediným štátom na svete, ktorý ma odvahu poraziť Rusko,“ vyhlásil Zelenskyj. Jeho prejav si vo Verchovnej rade vypočul aj litovský prezident Gitanas Nauséda, ktorého ukrajinský prezident nazval priateľom a podporu Litvy hrdinskou..

Príhovor z Európskeho parlamentu

Ukrajinskému zákonodarnému zboru sa prihovorila na diaľku aj predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová. Venovala sa okrem iného plánom na povojnovú obnovu Ukrajiny. „Toto je príležitosť transformovať Ukrajinu, vybudovať ju znova a lepšie – modernú, udržateľnú a odolnú Ukrajinu,“ povedala.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odvážne slová? Zelenskyj: Sme jediní, kto má odvahu poraziť Rusko!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti