tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron Foto: tasr

Šetrite energiou, vypínajte spotrebiče aj wifi! Vyzvala francúzska vláda občanov

Francúzska vláda vyzvala tento týždeň občanov, aby sa pri rekordne vysokých cenách ropy a plynu snažili šetriť energiou. A to aj tým, že pri odchode na dovolenku vypnú wi-fi routery. „Každý kúsok energie, ktorý sme teraz schopní spoločne ušetriť, je energia, ktorú budeme môcť využiť na jeseň alebo v zime,“ povedal novinárom hovorca vlády Olivier Véran.

„Keď idete na víkend alebo na dovolenku preč z domu, odpojte čo najviac spotrebičov zo zástrčiek, pretože ak to neurobíte, naďalej spotrebúvajú energiu. Mali by ste odpojiť aj svoju wi-fi,“ povedal.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na ilustračnej snímke plynovody v spoločnosti Eni.
  2. Nord Stream2 - ilustračné foto
  3. wifi, označenie, verejný internet
  4. Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.
  5. plynovod Vojany Užhorod
  6. Ruský prezident Vladimir Putin.
  7. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predsedníčka EK Ursula von der Leyenová
  8. Nemecký snem - Budestag

Výzva odzrkadľuje rastúce obavy vo Francúzsku aj v celej Európe z nedostatku energie neskôr v priebehu tohto roka po tom, ako Rusko po invázii na Ukrajinu znížilo svoje dodávky plynu alebo v prípade niektorých štátov ich úplne zastavilo.

Krajiny Európskej únie (EÚ) sa snažia naplniť zásobníky plynu cez leto, keď je spotreba zvyčajne nižšia ako v zime, no vlna horúčav zvýšila dopyt po elektrine na klimatizáciu. A tá sa niekde vyrába aj z plynu.

„Každodenné úsilie môže mať skutočný vplyv na našu spotrebu energie,“ pripomenul Véran a dodal, že cieľom Francúzska je naplniť zásobníky plynu na 100 %. Vylúčil povinné opatrenia na úsporu energie, aké zaviedli západné vlády v 70. rokoch minulého storočia, aby sa vyrovnali s dvomi šokmi pri cenách ropy.

Francúzsko je odolnejšie voči následkom ruskej invázie ako väčšina ostatných krajín bloku, pretože približne dve tretiny elektriny vyrába z jadra. Medziročná inflácia však dosiahla v júni 5,8 % a vláda v Paríži sa snaží schváliť nový podporný balík v hodnote 20 miliárd eur, ktorý má pomôcť rodinám s nízkymi príjmami vyrovnať sa s rastúcimi nákladmi na jedlo a cestovanie.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šetrite energiou, vypínajte spotrebiče aj wifi! Vyzvala francúzska vláda občanov

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku