tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Na snímke z 1. mája 2022 ruský vojak hliadkuje v priestoroch Záporožskej atómovej elektrárene pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny.
Ruský vojak hliadkuje v priestoroch Záporožskej atómovej elektrárne pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny. Foto: tasr/ap

Zelenskyj straší Európu. Katastrofa v Záporožskej elektrárni ohrozí všetkých

Jadrová katastrofa v Ruskom okupovanej Záporožskej atómovej elektrárni na juhu Ukrajiny by ohrozila celú Európu. V noci na utorok to v rámci svojho pravidelného videopríhovoru vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

„Akýkoľvek incident súvisiaci s radiáciou v Záporožskej atómovej elektrárni môže zasiahnuť krajiny Európskej únie, Turecko, Gruzínsko a aj vzdialenejšie štáty. Závisí to len od rýchlosti a smeru vetra,“ uviedol Zelenskyj. Dodal, že ak Rusko spôsobí jadrovú katastrofu, jej následky pocítia aj tí, „ktorí až doteraz mlčali“.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke z 1. mája 2022 ruský vojak hliadkuje v priestoroch Záporožskej atómovej elektrárene pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny.
  2. Ukrajinský vojak, ilustračná snímka.
  3. Dmitrij Medvedev na snímke z videa.
  4. Nákladná loď Fulmar S s nákladom 12 000 ton kukurice odchádza z prístavu v ukrajinskom meste Odesa 13. augusta 2022.
  5. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová
  6. ukrajinský vojak čaká v zákope
  7. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prihovára z Kyjeva
  8. Ruský minister obrany Sergej Šojgu.

Ukrajinský prezident vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby nepodľahlo „jadrovému vydieraniu“, a zároveň požiadal o prijatie nových prísnejších sankcií proti Rusku. „Všetky ruské jednotky sa musia zo Záporožskej elektrárne a priľahlých oblastí okamžite stiahnuť,“ dodal Zelenskyj.

Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorá je najväčšia svojho druhu v Európe, obsadili počas invázie ruské jednotky. Zariadenie sa počas uplynulých dní stalo terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňujú Kyjev s Moskvou. Generálny tajomník OSN António Guterres v súvislosti so situáciou varoval pred jadrovou katastrofou a vyzval na demilitarizáciu danej oblasti. Experti z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) by mali zariadenie preskúmať, avšak OSN, Rusko a Ukrajina sa doposiaľ na plánovaní ich návštevy nedohodli. Moskva však v pondelok uviedla, že urobí všetko, čo bude potrebné, aby umožnila špecialistom z MAAE do elektrárne prísť.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj straší Európu. Katastrofa v Záporožskej elektrárni ohrozí všetkých

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku