eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Zelenskyj nalieha: Chceme v roku 2022 dostať jasný časový horizont pre členstvo Ukrajiny v NATO!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj očakáva, že Ukrajina sa stane členom Európskej únie v najbližších rokoch a v roku 2022 dostane konkrétny časový horizont pre svoje členstvo v NATO.

Podľa agentúry Ukrinform to Zelenskyj vyhlásil v utorok  na konferencii šéfov zahraničných misií Ukrajiny, ktorá sa koná v prezidentskej rezidencii Sinehora ležiacej v Ukrajinských Karpatoch pri obci Huta v Ivano-Frankivskej oblasti na západe Ukrajiny.

Ukrajina zintenzívňuje svoje snahy

Zelenskyj vo svojom prejave pripomenul, že ukrajinské vedenie sa snaží „čo najskôr odblokovať mierový proces v Donbase, vrátiť Krym (anektovaný Ruskom), získať členstvo v Európskej únii v najbližších rokoch a dostať veľmi jasný časový horizont od NATO, veľmi konkrétny, ktorý chce získať v roku 2022“.

Ukrajina zintenzívňuje svoje snahy o členstvo v NATO predovšetkým vzhľadom na hrozbu, ktorú pociťuje zo strany Ruska. Rusko minulý týždeň zverejnilo návrhy zmlúv s USA a NATO: ruská strana okrem iného prišla s návrhmi vylučujúcimi rozšírenie NATO o Ukrajinu a rozmiestnenie zbraní Aliancie v tejto krajine. Chce tiež, aby NATO zrušilo prísľub rozšíriť svoje rady o Ukrajinu a Gruzínsko a vzdalo sa akýchkoľvek vojenských aktivít vo východnej Európe, Zakaukazsku a Strednej Ázii.

USA: Všetky krajiny majú právo určovať si budúcnosť

Spojené štáty uviedli, že sa oboznámili s návrhmi Ruska, ale bez európskych spojencov o nich nebudú rokovať. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg minulý piatok podľa agentúry AP zdôraznil, že akékoľvek bezpečnostné rozhovory s Moskvou budú musieť brať do úvahy obavy Aliancie a zapojiť do riešenia situácie Ukrajinu a ďalších partnerov.

Biely dom podobne uviedol, že o návrhoch diskutuje so svojimi spojencami a partnermi, ale poznamenal, že všetky krajiny majú právo určovať si svoju budúcnosť bez vonkajšieho zasahovania.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Petro Porošenko
  2. Ruský prezident Vladimir Putin
  3. Su-27 Flanker, bomardér, Ukrajina
  4. Volodymyr Zelenskyj
  5. Americký generál Tod Wolters (vpravo) počas stretnutia s Emanulem Macronom.
  6. Ruský výsadkár kráča okolo kolegov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj nalieha: Chceme v roku 2022 dostať jasný časový horizont pre členstvo Ukrajiny v NATO!

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti